لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۲۹

پوشش همزمان رویدادهای مرتبط با اعتراضات سراسری در ایران

پوشش زنده اخبار و گزارش‌های مربوط به تجمع‌ها و تظاهرات در شهرهای ایران


تجمع ایرانیان مقیم اتریش در حمایت از اعتراض‌ها در ایران

خلاصه

  • محمود صادقی،‌ نماینده مجلس از تهران، در توئیتی با اعلام اینکه مرگ سینا قنبری، یکی از بازداشت شدگان تظاهرات اخیر در زندان اوین، تایید شده است، نسبت به تکرار وقوع آنچه «کهریزک دوم»‌نامید،‌ هشدار داد.
  • وزیر خارجه آلمان می‌گوید اتحادیه اروپا قصد دارد وزیر خارجه ایران را برای گفت‌وگو در مورد اعتراضات گسترده اخیر در ایران، دعوت کند.
  • منابع مطلع در اتحادیه اروپا به رادیواروپای آزاد/رادیو آزادی گفته‌اند سفر آقای ظریف به بروکسل محتمل است و در صورت انجام، روز آن پنجشنبه یا جمعه ( ۲۱ یا ۲۲ دی ماه) خواهد بود. این منابع مطلع که نخواستند نام‌شان فاش شود، افزوده‌اند که این دیدار در قالب دیدارها در زمینه توافق اتمی (برجام) انجام خواهد شد اما مسلما «سایر موضوعات» می‌تواند در آن مورد بررسی قرار گیرد.
  • کاخ سفید آمریکا می‌گوید رئیس‌جمهوری آن کشور و هم‌تای فرانسوی او در مورد اعتراضات ایران، تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.
  • رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا اظهارات دادستان کل جمهوری اسلامی درباره دخالت این نهاد اطلاعاتی آمریکا در اعتراضات گسترده ایران را رد کرده و گفته‌است ایرانی‌ها از رژیم جمهوری اسلامی بریده‌اند.
  • وزرای اطلاعات و کشور و جانشین فرمانده کل سپاه در جلسه غیرعلنی مجلس٬ درباره اعتراض‌های سراسری در ایران٬ گزارش دادند. اما نماینده ایذه در مجلس،‌ می‌گوید: «نمایندگان از این گزارشات سطحی، راضی نشدند».
  • دادستان عمومی و انقلاب تهران می‌گوید ۷۰ نفر از بازداشتی‌های اعتراضات با تکمیل تحقیقات و اخذ ضمانت «آزاد شده‌اند».
  • ده‌ها تشکل دانشجویی در نامه ای به وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، خواستار پیگیری وضعیت دانشجویان بازداشتی و آزادی بی‌قید و شرط آنان شدند.
۲۱:۵۷ ۹.۱۰.۱۳۹۶

تجمع‌های اعتراضی علیه حکومت و شرایط اقتصادی شامگاه شنبه ۹ دیدر شماری از شهرهای ایران برگزار شد. گزارش ها حاکی است که هم اکنون در نقاط مختلفی از تهران تجمع های اعتراضی در حال برگزاری است.

در همین حال تصاویری تأیید نشده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد نیروهای امنیتی به سوی تجمع‌کنندگان در شهرستان درود در استان لرستان شلیک کرده‌اند، و دو نفر زخمی شده‌اند.

گزارش‌های تأیید نشده‌ای از کشته شدن برخی معترضان نیز منتشر شده است.

۲۱:۵۷ ۹.۱۰.۱۳۹۶

تظاهرات اعتراضی «نه به گرانی» ابتدا روز پنجشنبه هفتم دی ماه در مشهد و چند شهر دیگر آغاز شد، اما با تداوم این تجمع‌ها،‌ معترضان علاوه بر شعارهای اقتصادی، شعارهای سیاسی علیه رهبر و مقام‌های جمهوری اسلامی سر دادند.

گزارش‌ها و تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی است که تجمع اعتراضی شامگاه شنبه درمیدان توحید تهران برگزار شده است و معترضان شعارهایی مانند: «مرگ بر خامنه‌ای» و«رفراندوم، رفراندوم، اینه شعار مردم» سر داده‌اند.

۲۱:۵۷ ۹.۱۰.۱۳۹۶

شامگاه شنبه خبرگزاری فارس، وابسته به سپاه پاسداران تصاویری از تجمع عده‌ای در میدان فردوسی تهران را منتشر کرده که در حال کندن میله‌های خطوط اتوبوسرانی و انداختن آنها در خیابان هستند.

این خبرگزاری همچنین تصاویری از به آتش کشیده شدن برخی از اشیا در خیابان‌های منتهی به میدان فردوسی تهران منتشر کرده است.

۲۱:۵۸ ۹.۱۰.۱۳۹۶

گزارش‌ها همچنین حاکی است، که شامگاه شنبه تظاهرات اعتراضی در شهرهای خرم‌آباد، اراک، بندرعباس، دزفول، زنجان و کرمانشاه برگزار شده است.

این اعتراض‌ها در حالی ادامه دارد که، وزیر کشور از مردم خواست که «در تجمعات غیرقانونی شرکت نکنند» و اگر قصد تجمع دارند، درخواست دهند تا «بررسی شود».

عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور، روز شنبه، ۹ دی، با اشاره به فراخوان‌ها در فضای مجازی برای دعوت مردم به تجمع‌های اعتراضی اعلام کرد که «این تجمعات قطعاً غیرقانونی است».

بیشتر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG