لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۶

نیروهای دمکراتیک سوریه از «بازپس‌گیری بخش قدیمی رقه» خبر دادند


نیروهای سوری مورد حمایت آمریکا روز جمعه ۱۰ شهریور موفق به بیرون راندن شبه‌نظامیان گروه حکومت اسلامی از بخش قدیمی شهر رقه، پایتخت خودخوانده این گروه در سوریه، شدند و همزمان فرستاده سازمان ملل در امور سوریه ابراز امیدواری کرده که با شکست احتمالی داعش در اواسط پاییز زمینه برای برگزاری انتخابات در سوریه مهیا شود.

خبرگزاری فرانسه از قول طلال سلو، سخنگوی «نیروهای دمکراتیک سوریه» نوشت که نیروهای این گروهِ مورد حمایت آمریکا پس از درگیری با شبه‌نظامیان داعش «کنترل کامل بخش قدیمی رقه» را در دست گرفته‌اند.

او اضافه کرد این نیروها اکنون در مرز بخشی از مرکز شهر رقه هستند که بیشترین پایگاه‌های گروه داعش در آن واقع است.

همزمان خبرگزاری رویترز اظهارات استفان دی‌میستورا، فرستاده سازمان ملل در امور سوریه، را بازتاب داد که ابراز امیدواری کرده است با شکست احتمالی گروه حکومت اسلامی در اواسط آبان ماه امسال، زمینه برای برگزاری یک انتخابات «آزاد و منصفانه» در سوریه طی یک سال آینده فراهم شود.

بر پایه گزارش رویترز، آقای دی‌میستورا روز جمعه در گفت‌وگویی با رادیوی بی‌بی‌سی ابراز عقیده کرده که رویدادهای سوریه به زعم او «آغازی بر پایان جنگ» در این کشور است و تأکید کرده که باید مطمئن شد این موضوع به آغازی برای صلح در سوریه بدل شود.

فرستاده سازمان ملل در امور سوریه یادآور شده که در حال حاضر وضعیت در چند منطقه سوریه، یعنی رقه، دیر الزور و ادلب نیازمند تثبیت است. دو منطقه رقه و دیرالزور به آخرین سنگرهای گروه داعش در سوریه بدل شده‌اند، و منطقه ادلب نیز محل تجمع شبه‌نظامیان گروه جبهه النصره است.

در این زمینه وی یادآور شده که پس از بازپس‌گیری رقه و دیرالزور، با فاصله چند ماه، زمان برای تصمیم‌گیری [در مورد آینده سوریه] فرا می‌رسد.

نماینده سازمان ملل در امور سوریه در عین حال برگزاری احتمالی انتخاباتی «آزاد و منصفانه» در سوریه ظرف یک سال آینده را مشروط به کمک جامعه بین‌المللی به مذاکرات دولت سوریه و مخالفان، از طریق فشار بر دولت سوریه برای پذیرش «مذاکراتی واقعی» دانسته است.

آقای دی‌میستورا پیش‌بینی کرده که بازپس‌گیری رقه توسط آمریکا و نیروهای دمکراتیک سوریه احتمالاً تا پایان ماه اکتبر، اواسط پاییز، محقق می‌شود و روسیه و نیروهای دولتی سوریه نیز موفق خواهند شد دیرالزور را تا پایان ماه سپتامبر یا اوایل اکتبر آزاد کنند.

شهر دیرالزور برای سال‌ها تحت محاصره گروه داعش بوده و کمک‌رسانی و تأمین نیازهای اولیه ساکنان آن با مشکلات زیادی صورت می‌گیرد.

در مورد ادلب، آقای دی‌میستورا این منطقه را پر از نیروهای جبهه النصره توصیف کرده و تأکید کرده است این گروه شبه‌نظامی که زمانی از گروه‌های مرتبط با القاعده به شمار می‌آمد «همان القاعده است».

جبهه النصره که با تغییر نام به فتح‌الشام از القاعده اعلام استقلال کرده، تنها گروه شبه‌نظامی در سوریه است که در کنار داعش در فهرست گروه‌های تروریستی سازمان ملل قرار دارد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG