لینک‌های قابلیت دسترسی

جمعه ۳ آذر ۱۳۹۶ تهران ۱۱:۰۹

آیا بن گی مون هوادار حمله به ایران است؟


آقای بن در ديدارش با جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا گفت که «حمله نظامی به ايران با هدف متوقف ساختن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی» موضوعی است که شورای امنيت سازمان ملل بايد درباره آن تصميم بگيرد.
اظهارات روز گذشته بن گی مون، دبير کل جديد سازمان ملل مبنی بر اينکه برنامه هسته ای ايران را «خطری برای صلح و امنيت جهانی» ارزيابی می کند، در نگاه برخی ناظران، «چراغ سبز» به منتقدين ايران برای تحت فشار گذاشتن رژيم تهران، ارزيابی شده است.

آقای بن در ديدارش با جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا گفت که «حمله نظامی به ايران با هدف متوقف ساختن برنامه هسته ای جمهوری اسلامی» موضوعی است که شورای امنيت سازمان ملل بايد درباره آن تصميم بگيرد.

دکتر شهرام چوبين از انستيتوی تحقيقات استراتژيک، در مصاحبه با راديو فردا، درباره آخرين اظهارنظرهای دبير کل سازمان ملل درباره ايران می گويد: «دبير کل سازمان ملل بيشتر در زمينه تحولات کره شمالی سخن می گويد و معتقد است که از آنجائی که در مورد ايران شش کشوری وجود ندارد که مذاکره کند پش مسئله بايد در شورای امنيت مطرح شود.»

اما در عين حال، همزمان با اظهارات دبير کل سازمان ملل، در خاورميانه کشور های عرب، از تقويت و گسترش نيروهای نظامی آمريکا در منطقه، از جمله استقرار ناو هواپيما بر ديگری در خليج فارس حمايت کرده و عربستان سعودی هم ، بنا به گزارشهائی ، به دعوت ايران به همکاری، با سردی برخورد کرده است.

آقای چوبين، تحليل گر مسايل ايران در پاسخ به اين سوال که آيا کشورهای عربی در برابر ايران صف آرايی کرده، چنين پاسخ می دهد: «در حالی که شکل منطقه ، به ويژه در ارتباط با عراق و تفوق شيعه ها در حال عوض شدن است، يک ايران مسلط بر منطقه را بيشتر در صحنه قرار می دهد و کشور های خليج فارس به ويژه عربستان سعودی در واکنش صدای انتقاد خود را بلند کرده اند.»

و حال که صحبت قدرت مطرح شد ، به نظر می رسد که روسيه با ادامه فروش اسلحه و موشک به ايران ، خود را در قطب مخالف آمريکا قرار داده تا حدی که برخی کارشناسان معتقدند که با توجه به جنبه های ديگر معا رضه های اخير روسيه با غرب ، اين کشور می رود که نهايتا به نفع ايران جنگ سرد ديگری را با آمريکا آغاز کند.

شهرام چوبين در اين باره معتقد است: «فکر می کنم مهمترين مسئله در مورد روسيه اين است که اين کشور به گونه ای گسترده نقشی مخالف غرب در پيش گرفته است. اما روسيه در هر حال با شورای امنيت همکاری خواهد کرد و بهای آن را هم طلب می کند. ايرانيها می دانند که سرانجام روسها و چينی ها ار آمريکا حمايت خواهند کرد. اما به نطر می رسد تغييراتی مثبت در ايران در حال شکل گرفتن است از جمله اين که احمدی نژاد در حاشيه قرار می گيرد و عناصر واقع گراتر خواهان برگزاری مذاکراتند.»

XS
SM
MD
LG