لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۱ مهر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۲۰

نشست وین؛ ایران به سئوالات آژانس پاسخ می دهد


ايران پيش از اين بعد از اتمام گفت و گوهای چهار روزه با کارشناسان آژانس اعلام کرده بود که به تمامی سئوالات باقی مانده برای رفع ظن از برنامه هسته ای ايران، پاسخ داده است.

يک هفته پيش از انتشار گزارش آژانس بين المللی انرژی هسته ای درباره فعاليت های اتمی ايران، نمايندگان ايران در وين روز پنج شنبه در نشستی با کارشناسان آژانس، به سئوالات باقی مانده پاسخ می دهند.


ايران پيش از اين بعد از اتمام گفت و گوهای چهار روزه با کارشناسان آژانس اعلام کرده بود که به تمامی سئوالات باقی مانده برای رفع ظن از برنامه هسته ای ايران، پاسخ داده است.


اما خبرگزاری رويترز به نقل از مقام های آژانس گزارش داد که روز پنج شنبه، محمد سعيدی، معاون سازمان انرژی اتمی با اولی هاينونن، معاون تضمين منع گسترش تسليحات رييس آژانس بين المللی انرژی هسته ای، با هم در مقر اين سازمان در شهر وين ديدار می کنند.


يکی از مقام های آژانس گفته است: «بر اساس برنامه ريزی انجام شده، اين ديدار بخشی از روند مذاکرات است.»


ايران در ماه اوت برای جلوگيری از تصويب سومين قطعنامه تحريم شورای امنيت پذيرفت که بر اساس يک جدول زمانبدی شده به ابهامات باقی مانده درباره برنامه هسته ای خود پاسخ دهد.


آژانس بین المللی انرژی هسته ای تا یک هفته دیگر نتیجه این توافق را به اطلاع شورای امنیت سازمان ملل خواهد رساند تا این شورا درباره پافشاری ایران بر ادامه دادن غنی سازی اورانیوم تصمیم گیری کند.


درخواست چين از ايران


يک روز پس از اظهارات رييس جمهوری ايران مبنی بر اينکه «قطعنامه های شورای امنيت سازمان ملل متحد فاقد اعتبار هستند»، دولت چين از ايران خواست به نگرانی های جامعه جهانی در باره برنامه هسته ای خود احترام گذارد و فشارهای بين المللی را جدی بگيرد.


  • «ما از ايران می خواهيم که نگرانی های بين المللی و خواسته های جامعه جهانی را مورد توجه قرار دهد و با انعطاف پذيری در خط مشی خود، اين مشکل را از طريق مذاکره و به طور صلح آميز حل کند.»
سخنگوی وزارت امور خارجه چین

ليو جيانچائو، سخنگوی وزارت امور خارجه چين، روز پنج شنبه، در يک کنفرانس خبری در پکن دولت ايران را به انعطاف پذيری در برابر خواسته های جامعه جهانی دعوت کرد و گفت: «ما از ايران می خواهيم که نگرانی های بين المللی و خواسته های جامعه جهانی را مورد توجه قرار دهد و با انعطاف پذيری در خط مشی خود، اين مشکل را از طريق مذاکره و به طور صلح آميز حل کند.»


آقای ليو در پاسخ به سئوال يکی از خبرنگاران درباره سخنان روز چهارشنبه محمود احمدی نژاد، گفت: «برای اينکه اين بحران از راه درست حل شود دولت چين مايل است به همکاری و رايزنی خود با اتحاديه اروپا و سازمان ملل متحد ادامه دهد.»


هر چند سخنگوی وزارت امور خارجه چين از ابراز نظر مستقيم درباره تشديد تحريم های جهانی عليه ايران خودداری کرد، اما به نظر می رسد که تلاش های وسيع کشورهای غربی برای جلب حمايت چين در شورای امنيت سازمان ملل متحد تا حد چشمگيری کارساز بوده و پکن نگران آن است که در دور سوم تحريم ها، ناچار شود تا به خواسته های ساير اعضای اين شورا گردن نهد.


چين در عرصه واردات نفتی خود، پس از آنگولا و عربستان سعودی، به ايران وابسته است و دوازده درصد نفت خود را از این کشور وارد می کند.


ضمن اينکه اقتصاد رو به رشد چين که اين کشور را به يکی از بزرگترين مصرف کنندگان فرآورده های نفتی تبديل کرده است.


وابستگی شديد اقتصاد چين به نفت موجب شد تا در بحران اخير افزايش قيمت نفت در بازارهای جهانی، پکن طی چند روز گذشته قيمت نفت و گاز مصرف کنندگان داخلی را ده درصد افزايش دهد.


XS
SM
MD
LG