لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۵۳

باراک: سایت فردو با بمب‌های معمولی قابل ضربه زدن نیست


اهود باراک، وزیر دفاع اسرائیل
وزیر دفاع اسرائیل روز دوشنبه در گزارشی به کنست، پارلمان اسرائیل، اعلام کرد که «سایت فردو با بمب‌های معمولی قابل ضربه زدن نیست»، و همزمان از «فقدان حمایت جهانی از مردم به پا خاسته ایران» ابراز ناخشنودی کرد.

به گزارش رادیو اسرائیل، اهود باراک، وزیر دفاع این کشور، در نشست کمیسیون امنیت ملی و روابط خارجی «کنست» که ریاست آن در دست اپوزیسیون، حزب کادیما، است همچنین گفت که ایران «در اوایل سال آینده میلادی»، ۲۰۱۰، به تکنولوژی ساخت بمب اتمی دست می‌یابد.

آقای باراک به این کمیسیون گفت: «سایت دوم غنی‌سازی اورانیوم که ایران در [نزدیکی] قم برپا کرده با بمب‌های معمولی از بین نمی‌رود و در برابر آنها مقاوم است.»

به گفته اهود باراک، طرح غنی‌سازی اورانیوم ایران ادامه یافته و تهران در سال ۲۰۱۱ قادر به تولید بمب اتمی خواهد بود.

وزیر دفاع اسرائیل افزود که سال ۲۰۰۹ یکی از آرام‌ترین سال‌هایی بود که اسرائیل پشت سر نهاد و «در حالی وارد سال ۲۰۱۰ می‌شویم که سال جدید علی‌رغم این آرامش ممکن است سالی پرتب و تاب باشد».

آقای باراک افزود: «اسرائیل قوی است و از توان بازدارندگی خوبی برخوردار است، اما ارزیابی ما این است که وقوع یک برخورد (نظامی) امری محتمل است، و غفلت از خطرات خطا.»

اهود باراک گفت: «یک اقدام تروریستی بزرگ (علیه اسرائیل) به دست این یا آن گروه ممکن است که آرامش را به جنگی جدی در برابر حزب‌الله یا حماس، یا هردوی آنها مبدل کند.»

وزیر دفاع اسرائیل در گزارش خود به کمیسیون امنیت ملی اسرائیل درباره امور داخلی ایران نیز اظهار نظر کرد و گفت: «جهان از قیام مردم به عصیان آمده ایران که دیروز یک بار دیگر نشان دادند که سرکوب‌گری‌های حاکمیت خود را تاب نمی‌آورند حمایت کافی نکرده است.»

اهود باراک گفت: «در حالی که ایرانیان به پا خاسته‌اند، نمی‌توان پاسخ این پرسش را یافت که چرا جامعه بین‌الملل به حد کافی از معترضین ایرانی پشتیبانی نمی‌کند.»

به گفته وزیر دفاع اسرائیل، «ایرانیان توسط نیروهای دولتی سرکوب می‌شوند، درحالی که مردم معترض تنها می‌خواهند که از زندگی عادی و گشایشی در گره‌های زندگی خود برخوردار شوند».

او همچنین افزود که «به نظر من، جهان آزاد به حد کافی برای حمایت از ایرانیان عمل نکرده است».

در همین حال دانی آیالون، معاون وزیر خارجه اسرائیل، روز شنبه سال ۲۰۱۰ را «سال تصمیم‌گیری سرنوشت‌ساز در برابر پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران» نامید.

جمهوری اسلامی مدعی است که به خاطر تهیه برق برنامه هسته‌ای خود را پیگیری می‌کند، اما آمریکا و متحدانش در این نیت ایران ابراز تردید جدی می‌کنند، و اسرائیل ابراز اطمینان می‌کند که هدف ایران تولید بمب اتمی است.

آمریکا تاکید کرده است که ایران تا آخر سال ۲۰۰۹ میلادی، دهم دی‌ماه جاری، فرصت دارد که به پیشنهاد تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پاسخ دهد.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG