لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۰۴

توپولف: مذاکره با ایران، نتیجه بخش بوده است


مدل هواپیمای توپولف ۳۳۴، از جمله مدل هایی است که قرار است به ایران فروخته شود.

شرکت هواپیماسازی روسی «توپولف» روز چهارشنبه اعلام کرد در مذاکرات با ایران برای فروش هواپیمای مسافربری به نتایجی دست یافته است و دو طرف، موضوع یک پروژه مسترک تولید هواپیما را نیز به بحث گذاشته اند.


به گزارش خبرگزاری رویترز، ایگور شوچاک، ریس شرکت توپولف، در نمایشگاه هوایی «ماکس 2007» در مسکو، به خبرنگاران گفت: «ما سال های طولانی است که با همکاران ایرانی خود کار می کنیم.»


به گفه رییس توپولف « نتایج خوبی از مذاکرات حاصل شده وگفت و گو ها در مراحل تخصصی قرار دارد»


آقای شوچاک افزود: «مذاکرات برای خرید (مدل های) توپولف ۲۱۴ و توپولف ۳۳۴ و همچنین گزینه تولید مشترک این مدل ها و مدل های دیگر، ادامه دارد.»


قیمت هریک از این هواپیماهای مسافربری بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون دلاراست و به گفته یک منابع آگاه، ارزش معامله میان ایران و روسیه صدها میلیون دلار خواهد بود.


قیمت هریک از این هواپیماهای مسافربری بین ۳۰ تا ۳۵ میلیون دلاراست و به گفته یک منابع آگاه، ارزش معامله میان ایران و روسیه صدها میلیون دلار خواهد بود.

منبع دیگری به خبرگزاری رویترز گفته است که نماینده ای از ایران در این نمایشگاه با


مقامات رسمی هواپیمایی روسیه دیدار و مذاکراتی داشته است.

روسیه در حال حاضر به نیروی نظامی ایران سیستم دفاعی می فروشد و به رغم مخالفت آمریکا و اسراییل، ساخت نیروگاه بوشهر را به ازای یک قرارداد میلیارد دلاری به عهده گرفته است.


ولادیمیر پوتین رییس جمهوری روسیه وعده داده است که برای ایجاد یک صنعت هوایی بسیار قدرتمند در روسیه، شرکت هایی چون توپولف و سوخوی را ادغام کند و یک گروه کارخانجات هواپیماسازی در روسیه تشکیل دهد.


روس در تلاش هستند تا با ایجاد گروه تولید هواپیما، تا سال ۲۰۲۵، میزان فروش هواپیماهای روسی را به سقف ۲۵۰ میلیارد برسانند.


در صورتی که این کشور موفق شود این برنامه را عملی کند، تمامی رکوردهای به جای مانده از دوران اتحاد جماهیر شوروی را پشت سر خواهد گذاشت و به رقیبی بسیار جدی برای شرکت های عظیمی چون بوئینگ و ایرباس بدل خواهد شد.


XS
SM
MD
LG