لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۲۰:۳۶

چین یک ماهواره کهنه خود را منفجر کرد


این نسختین بار است که چین موفق شده که یک ماهواره خود را با پرتاب موشک از مدار زمین خارج کند.
سرويس های جاسوسی آمريکا روز چهارشنبه اعلام کردند که دولت چين هفته گذشته موفق شد، برای اولين بار با شليک يک فروند موشک بالستيک يکی از ماهواره های هواشناسی کهنه خود را با موفقيت در مدار زمين منفجر کند.

در پی انتشار اين خب، کشورهای آمريکا، استراليا، کانادا، ژاپن و کره جنوبی روز پنج شنبه نگرانی خود را از اين اقدام دولت چين ابراز کرده و از پکن خواستند در اين باره توضيح دهد.

چين بعد از آمريکا و اتحاد جماهير شوروی سابق ، سومين کشوری است که موفق شده است ماهواره خود را با موفقيت در مدار زمين منفجر کند.

از دهه ۱۹۸۰ که آمريکا و اتحاد جماهير شوروی سابق برای اولين بار موفق به انجام چنين آزمايشی شدند ، اين اولين آزمايش موفقی است که طی دو دهه گذشته توسط دولت چين انجام می گيرد.

چين بعد از دو کشور آمريکا و شوروی سابق ، سومين کشور دنياست که به اين تکنولوژی دست يافته است.

بنا به گزارش ها ، دولت چين در يازدهم ماه جاری ميلادی - اين ماهواره هواشناسی را با شليک يک فروند موشک بالستيک در مدار زمين منفجر کرده است.

آمريکا در مدارهای کم ارتفاع زمين تعدادی ماهواره های نظامی دارد که از آنها در زمينه ارتباطات و همچنين ردگيری سربازان و بمب های هوشمند در روی زمين استفاده می کند.نیوریرک تایمز
انتشار اين خبر نگرانی هايی را از سوی برخی کشورها به همراه داشت که در اين ميان آمريکا ، کانادا - استراليا ، ژاپن و کره جنوبی مراتب نگرانی خود از اين آزمايش را به اطلاع دولت چين رساندند و از اين کشور خواستند تا در اين باره توضيح دهد.

بنا به گزارش نيويورک تايمز، آمريکا در مدارهای کم ارتفاع زمين تعدادی ماهواره های نظامی دارد که از آنها در زمينه ارتباطات و همچنين ردگيری سربازان و بمب های هوشمند در روی زمين استفاده می کند و انفجار يک ماهواره در مدار زمين با موشک های بالستيک می تواند به اين ماهواره ها آسيب برساند.

دو کشور آمريکا و اتحاد جماهير شوروی سابق بعد از آزمايش های دهه هشتاد خود اين برنامه را تا حد چشمگيری لغو کردند و اعلام کردند که انجام چنين آزمايشی می تواند باعث تخريب اقمار و ماهواره های موجود در فضا شود.

تارو آسو، وزير امور خارجه ژاپن ، امروز اعلام کرد که انجام چنين آزمايشی امنيت ژاپن و همچنين استفاده مسالمت آميز از فضا را تهديد می کند. وی خاطر نشان کرد که توکيو مراتب نگرانی خود را به مقامات پکن ابراز داشته است.

بر اساس اظهارات تارو آسو، پکن به توکيو اطمينان داده است که اين آزمايش استفاده صلح آميز از فضا را به مخاطره نخواهد افکند.

آمريکا معتقد است که انجام چنين آزمايشی از سوی چين پيمان های مربوط به استفاده صلح آميز از فضا را نقض می کند.
XS
SM
MD
LG