لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۷ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۳۸

حزب الله بار دیگر دولت لبنان را تهديد کرد


رهبر حزب الله لبنان در مصاحبه اخير خود گفت: «من معتقدم فعاليت های ما بی نتيجه نخواهد بود، فعاليت هايی که خيلی مهم هستند.»

حسن نصر الله، روز جمعه، در گفت و گويی با تلويزيون گروه حزب الله «المنار» اعلام کرد، گروه وی و همپيمانان ديگرش در صحنه سياست لبنان به مخالفت های خود با دولت اين کشور تا سرنگونی آن ادامه خواهند داد.

سخنرانی جديد رهبر حزب الله زمانی صورت می گيرد که با گذشت نزديک به دو ماه از آغاز تحصن ها و راه پيمايی های ضد دولتی در بيروت، هنوز اعضای دولت لبنان و نخست وزير از سمت خود کناره نگرفته اند.

رهبر حزب الله لبنان در مصاحبه اخير خود گفت: «من معتقدم فعاليت های ما بی نتيجه نخواهد بود، فعاليت هايی که خيلی مهم هستند.»

وی به فعاليت های جديدی اشاره کرد که ماهيت آن ها روشن نيست، ولی حسن نصرالله گفت با ديگر هم پيمانانش در اين مورد گفت و گو کرده است و به زودی در مورد گام های بعدی که بايد برداشته شود، بيانيه ای صادر خواهند کرد.


به نوشته مطبوعات داخلی لبنان، تظاهرات اعتراض آميز ممکن است با اعتصاب عمومی، بستن خيابان ها، فرودگاه و بنادر همراه شود.

نزديک به دو ماه پيش حزب الله و طرفدارانش، اعلام کردند برای سرنگونی دولت لبنان در يک راهپيمايی بزرگ خيابانی شرکت می کنند و تا زمان سرنگونی دولت فواد سينيوره به آن ادامه خواهند داد.

به نوشته مطبوعات داخلی لبنان، تظاهرات اعتراض آميز ممکن است با اعتصاب عمومی، بستن خيابان ها، فرودگاه و بنادر همراه شود.

ارتش لبنان اعلام کرده است با هر آن چه «نظم عمومی» را مختل کند مقابله خواهد کرد. حسن نصرالله بارها در اعلاميه ها و سخنرانی هايش از عدم درگيری با ارتش و نيز عدم استفاده از اسلحه در هنگام برگزاری اعتراض های سياسی گفته است. وی از طرفداران خود خواسته است تا تظاهرات را فقط به شکل صلح آميز ادامه دهند.

کارشناسان بسياری از جمله در خود لبنان معتتقدند، حرکت حزب الله که نخست تهديد آميز به نظر می رسيد، شکل فرسايشی به خود گرفته است و هنوز موفق نشده است در مسير سرنگونی دولت فواد سينيوره حرکت کند.

حسن نصر الله در گفت و گوی روز جمعه با شبکه المنار، استعفای رييس ستاد ارتش اسراييل را به عنوان نمونه ای ديگر از «پيروزی حزب الله» در جنگ سی و چهار روزه با اسراييل تعبير کرده است، با اين همه معتقد است سياست اسراييل تغييری نخواهد کرد.

آقای نصرالله در اين گفت و گوی تلويزيونی بار ديگر برخی از مسئولين لبنان را به همدتی با اسراييل متهم کرد و خواستار تشکيل يک کميته تحقيق مستقل برای بررسی اين اتهامات شد.

سياستمداران غربی، و نيز عمده سياستمداران جهان عرب، ايران را «حامی مالی حزب الله» می نامند. ايران دخالت در امور داخلی لبنان را رد کرده است و می گويد حمايت اين کشور از حزب الل، «جنبه معنوی» دارد.


XS
SM
MD
LG