لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ شهریور ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۵۸

«تمايل آمريکا به گشايش دفتر حافظ منافع در تهران»


خانم رایس می گوید: بعضی وقت ها برای ایرانی ها مشکل است که برای ویزای آمریکا به دبی بروند. (عکس: AFP)

در حالي که بحث در باره نحوه برخورد با ايران و افزايش تحريم ها علیه این کشور در اين روزها به يکی از مهمترين موضوعات محافل سياسی آمريکا و اروپا تبديل شده است، روزنامه آمریکایی واشینگتن پست، روز دوشنبه، در مقاله ای از تمايل آمريکا به گشايش دفتر حافظ منافع در تهران خبر داد.


این روزنامه آمریکایی می گوید که موضوع گشايش اين دفتر در تهران، از دو سال پيش در وزارت امور خارجه آمريکا در حال بررسی بوده است.


بر اساس این گزارش، احتمال می رود تا هفته های آينده درباره این موضوع تصميم گيری شود، اگر چه به گفته صاحبنظران بيم آن می رود که اين پيشنهاد آمريکا به عنوان نشانه ای از ضعف قلمداد شود.


به نوشته واشینگتن پست، اين حرکت آمريکا حتی می تواند بر همراهان اروپايی آمريکا و سياست داخلی ایالات متحده با توجه به اختلاف نظر جان مک کين و باراک اوباما، نامزدهای انتخاباتی اين کشور، بر سر ايران نيز تاثير گذار باشد.


اگرچه کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در گفت و گو با خبرنگاران، در هواپيمای حامل وی به «برلين»، اين خبر را تاييد يا تکذيب نکرد، اما گفت: « آمريکا تمايل دارد ايرانی های بيشتری به آمريکا سفر کنند و دفتری که در دبی به امور کنسولی ايرانيان می پردازد برای اين کار کافی نيست.»


  • «آمريکا تمايل دارد ايرانی های بيشتری به آمريکا سفر کنند و دفتری که در دبی به امور کنسولی ايرانيان می پردازد برای اين کار کافی نيست.»
کاندولیزا رایس، وزیر امور خارجه آمریکا

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، خانم رایس گفت: «وی مایل است که ایرانی های بیشتری به آمریکا بیایند. ما می دانیم که بعضی وقت ها برای ایرانی ها مشکل است که برای ویزای آمریکا به دبی بروند.»


برخی از مقام های آمریکایی که نخواستند هویت شان فاش شود به این خبرگزاری گفته اند: مدتی است که خانم رایس در خواست کرده که عملی بودن چنین ایده ای مورد بررسی قرار گیرد.


اين در حالي است که تام کيسی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در باره اين طرح اظهار بی اطلاعی کرده است.


دشواری سفر ایرانیان به آمریکا


مشابه چنین اتفاقی در سال ۱۹۷۷ و در هاوانا، پایتخت کوبا، رخ داده است. بازگشایی چنین دفتری به معنای رابطه مستقيم سياسی و شناسايی کشورها نيست اما می تواند پلی ارتباطی ميان مردم دو کشور باشد.


گزارش واشینگتن پست در ادامه می افزاید: از آنجا که آمريکا در ايران دفتر حافظ منافع ندارد، ايرانيانی که قصد سفر به اين کشور را دارند بايد برای دريافت رواديد به کشورهای ديگر خصوصا امارات رفته که خود مسير سفر را برای آنها پيچيده تر می کند.


مقام های دولتی آمريکا معتقدند که دولت جورج بوش، رییس جمهوری آمریکا، در جذب همراهان مختلف در دنيا خصوصا در دوره دوم رياست جمهوری اش موفق بوده است. آنها برای اثبات صحبت های خود به مثلث آمريکا، چين، ژاپن و همچنين همراهی کشورهای اروپايی با آمريکا اشاره می کنند.


آنها می گویند که ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا، بسیار مایل است که حسن نیت این کشور را به مردم ایران نشان دهد.


رابرت گيتس، وزير دفاع آمريکا نیز، پیشتر گفته بود که سفرهای بيشتر شهروندان آمريکايی به ايران شايد بتواند به ايجاد پلی ميان دو کشور کمک کند.


آقای گيتس که در «آکادمی آمريکايی ديپلماسی» سخن می گفت تاکيد کرد: از نظر او مذاکره سياسی دولت های ايران و آمريکا «در حال حاضر و با حضور احمدی نژاد در راس دولت ايران» سودمند نيست.


با اين حال وزير دفاع آمريکا گفت که افزايش مراودات شخصی شهروندان عادی دو کشور، شايد نهايتا راهی را برای گفت و گوهای واقعی ميان دولت های دو کشور باز کند.


واشینگتن پست می نویسد: برای دولت جرج بوش، ايران به عنوان يک مشکل حل نشدنی باقی مانده است. نفوذ ايران در غزه و لبنان روز به روز افزايش می یابد و برنامه هسته ای اش پيش می رود.


نويسنده این روزنامه معتقد است: احتمال دارد که ايران به اين پيشنهاد جواب منفی دهد، چرا که از نفوذ آمريکا در ايران و ارتباط با جوانان و مخالفان دولت بيمناک است.


به گفته واشینگتن پست، اما اين در حالي است که ايران در آمريکا دفتر حافظ منافع دارد و اين مسئله تصميم ايران را برای دادن جواب منفی به آمريکا مشکل می کند.


اگرچه بازتاب چاپ مقاله این روزنامه آمریکایی در رسانه های ايران از جمله روزنامه کيهان و خبرگزاری های ايسنا و فارس ديده می شود اما مقام های ايرانی هنوز به اين موضوع واکنشی نشان نداده اند.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG