لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۹ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۸:۱۱

چین: ایران انعطاف بیشتری از خود نشان دهد


ون جياباو، نخست وزير چین از دولت ايران خواست که انعطاف بيشتری از خود در مورد برنامه هسته ايش نشان دهد.

ون جياباو، نخست وزير چين، روز شنبه سوم نوامبر، از دولت ايران خواست که با آزانس بين المللی انرژی اتمی همکاری کرده و انعطاف بيشتری از خود در مورد برنامه هسته ايش نشان دهد.


نخست وزير چين اعلام کرد که کشور چين به حق ایران در مورد استفاده صلح آميز از انرژی هسته ای احترام می گذارد.


به گزارش رويترز، نخست وزير چين که در تاشکند پايتخت ازبکستان، سخن می گفت افزود که چين به تلاش خود برای يافتن راه حلی صلح آميز در مورد بحران هسته ای ايران ادامه می دهد.


آقای ون گفت: «مذاکرات صلح آميز بهترين راه برای حل مساله هسته ای ايران است.»


نخست وزیر چین ابراز اميدواری کرد که ايران از خود انعطاف بيشتری در مورد برنامه هسته ایش نشان دهد.


نخست وزیر چین ابراز اميدواری کرد که ايران از خود انعطاف بيشتری در مورد برنامه هسته ایش نشان دهد.

آمريکا خواستار تصويب تحريم های شديدتر عليه ايران در شورای امنيت است ولی تاکنون روسيه و چين مخالف تشديد تحريم ها بوده اند.


توافق گروه ۱+۵ برای تدوين سومین قطعنامه


سخنان نخست وزير چين در مورد برنامه هسته ای ایران حالی بيان می شود که نمايندگان اعضای دايمی شورای امنيت -يعنی آمريکا، روسيه، چين، بريتانيا و فرانسه- به همراه آلمان، که موسوم به گروه ۱+۵ است، روز جمعه گذشته در لندن، بر سر سومين قطعنامه در شورای امنيت با هدف افزايش تحريم ايران توافق کردند.


نيکلاس برنز، معاون سياسی وزير امور خارجه آمريکا، بعد از اتمام نشست گروه ۱+۵ در لندن در مصاحبه با راديو فردا، ابراز اميدواری کرد که روسيه و چين، به زودی برای تصويب سومين قطعنامه عليه ايران، با آمريکا و متحدانش همکاری کنند.


در آخرين دور مذاکرات گروه ۱+۵ در لندن، کشورهای عضو دايمی شورای امنيت به همراه آلمان، توافق کردند که در صورت منفی بودن نتایج گزارش های آژانس بين المللی انرژی هسته ای و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا از برنامه هسته ای ایران، سومين قطعنامه تحريم ايران را در شورای امنيت تصويب کنند.


با اين حال، آقای برنز به راديو فردا گفت: «بايد بگويم که بر اساس نتايج اين نشست، ايالات متحده معتقد است که ميزان تلاش های ديپلماتيک برای تصويب قطعنامه سوم، به ويژه از سوی چين و روسيه بايد افزايش يابد. ما در انتظار تلاش قاطعانه تر و روشن تر چين و روسيه مبنی بر پيوستن به کشورهای اروپايی و ايالات متحده در زمينه تصويب قطعنامه بعدی هستيم.»


معاون سياسی وزير امور خارجه آمريکا تاکيد کرد که هنوز درباره «نکات نهايی قطعنامه سوم» و همچنين زمان صدور آن، توافقی صورت نگرفته است.


نمايندگان سياسی کشورهای بريتانيا، فرانسه، آمريکا، چين و روسيه به همراه آلمان، بار ديگر در روز دوشنبه ۲۸ آبان (۱۹ نوامبر) تشکيل جلسه خواهند داد تا گزارش های آژانس بين المللی انرژی اتمی و مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا در باره تلاش های اخير برای حل مسئله هسته ای ايران را دريافت کنند.


XS
SM
MD
LG