لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۴۰

کلینتون در کنتاکی پیروز شد، اوباما در اورگان


هيلاری کلينتون در ایالت کنتاکی، و باراک اوباما در ایالت اورگان پیروز شدند.

هيلاری کلينتون در ايالت کنتاکی، و باراک اوباما در ايالت اورگان، روز سه شنبه، در انتخابات مقدماتی رياست جمهوری آمريکا، پيروز شدند.


آقای اوباما پس ازاعلام پيروزی اش در ايالت اورگان، گفت که او اکنون اکثريت کرسی های نمايندگان انتخابی برای حضور درکنوانسيون ملی حزب دمکرات را بدست آورده و در آستانه برگزيده شدن به عنوان نامزد نهايی حزب دمکرات است.


آقای اوباما همچنین به خانم کلینتون برای پیروزیش در کنتاکی تبریک گفته است.


اين در حالی است که سناتور کلينتون پس از پيروزی با اختلاف زياد در دو ايالت ويرجينيای غربی و کنتاکی اين بحث را مطرح می کند که سناتور اوباما در ميان پايگاه اصلی حزب دموکرات يعنی کارگران محبوبيت چندانی ندارد و همين ضعف می تواند به این کانديدا در انتخابات رياست جمهوری آسيب برساند.


سناتور اوباما توانسته است طی رقابت های انتخاباتی مقدماتی حزب دموکرات يک هزار و ۹۵۶ کرسی نمايندگی را به دست آورد و فقط احتياج به ۷۰ کرسی ديگر دارد تا کانديدای حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری ماه نوامبر آمريکا شود.

با اعلام نتايج انتخابات مقدماتی رياست جمهوری آمريکا در ايالت اورگان، باراک اوباما با ۵۸ در صد از آراء بر هيلاری کلينتون، که فقط ۴۲ درصد آراء را بدست آورده، پيروز شد.


نتايج انتخابات مقدماتی درايالت کنتاکی پيشتر اعلام شده بود که در آن خانم کلينتون ، ۶۵ درصد آراء و باراک اوباما ۳۰ درصد آراء را بدست آورده بودند.سناتور کلينتون توانست روز سه شنبه در کنتاکی به يک پيروزی قاطع ديگر دست يابد، اين در حالی است که وی هفته گذشته نيز توانسته بود در ايالت ويرجينيای غربی با اختلافی ۴۰ درصدی به پيروزی برسد.


در همین حال، به گزارش روزنامه آمريکايی نيويورک تايمز، سناتور اوباما توانسته است طی رقابت های انتخاباتی مقدماتی حزب دموکرات يک هزار و ۹۵۶ کرسی نمايندگی را به دست آورد و فقط احتياج به ۷۰ کرسی ديگر دارد تا کانديدای حزب دمکرات در انتخابات رياست جمهوری ماه نوامبر آمريکا شود.


به گزارش همین روزنامه آمریکایی، خانم کلينتون تاکنون فقط ۱۷۷۶ کرسی بدست آورده و احتياج به ۲۵۰ کرسی دارد.


رسانه های آمريکايی پيش بينی می کنند با پيروزی آقای اوباما تعداد بيشتری از «نمايندگان عالی»، از وی حمايت کنند.


«نمايندگان عالی» يا نمايندگان انتصابی، ۸۰۰ نفر از رهبران و مقام های منتخب حزب دموکرات هستند که در کنگره ملی حزب دموکرات در ماه اوت حق رای دارند و می توانند به هرکدام از اين دو کانديدا رای بدهند. کنگره ملی حزب دموکرات در ماه اوت در شهر «دنور» برگزار خواهد شد.


هر دو نامزد حزب دمکرات درانتخابات رياست جمهوری آمريکا اعلام کرده اند که به رقابت خود تا تعيين نامزد نهايی ادامه خواهند داد.


گردهمايی ملی حزب دمکرات برای برگزيدن نامزد نهايی اين حزب، در ماه اوت برگزار می شود.


XS
SM
MD
LG