لینک‌های قابلیت دسترسی

پنجشنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۱۰:۱۹

حمله انتحاری در عراق ۱۵ نفر کشته بر جای گذاشت


بر اثر حمله انتحاری در نزديکی شهر «بيجی»، در شمال عراق، دست کم ۱۵ نفر کشته و ده نفر ديگر زخمی شدند.

مقامات امنيتی عراق، روز دوشنبه، ۲۱ ژانويه، اعلام کرد ند که بر اثر حمله انتحاری در نزديکی شهر «بيجی»، در شمال عراق، دست کم ۱۵ نفر کشته و ده نفر ديگر زخمی شدند.


به گزارش خبرگزاری رويترز، یک بمبگذار انتحاری به مراسم تشييع جنازه يکی از رهبران قبایل محلی، حمله کرده و خود را منفجر کرده است.


برخی از اعضای «شورای بيداری» نيز در اين مراسم تشييع جنازه شرکت داشتند. اعضای «شورا های بيداری» از نيروهای آمريکايی حمايت می کنند و عليه القاعده می جنگند. اکثر اعضای اين شوراها سنی هستند.


حمله روز دوشنبه در دهکده «ال حجاج» در پنج کيلومتری شهر «بيجی» که دارای بزرگترين پالايشگاه نفت کشور است اتفاق افتاده است. «بيجی» در ۱۸۰ کيلومتری شمال بغداد واقع است.


در ۲۵ دسامبر سال گذشته، يک بمبگذار انتحاری موجب کشته شدن بيش از ۲۰ نفر در اين شهر شد.


ژنرال مارک هرتلينگ، فرمانده نيروهای ارتش آمريکا در شمال عراق، ماه گذشته گفت که گروه القاعده در حال جمع آوری نيروهايش در شمال عراق است.


اين فرمانده نظامی آمريکايی افزود که نيروهای القاعده پس از عمليات نظامی ارتش آمريکا از بغداد و استان انبار بيرون رانده شده و شمال عراق مبدل به مقر آنها شده است.


آمار نيروهای نظامی آمريکا نشان می دهد در حالی که خشونت در عراق کاهش يافته ولی از ماه اکتبر گذشته، تعداد بمبگذاری های انتحاری افزايش يافته است.


مقامات نظامی آمريکا اعلام کرده اند که القاعده مهمترين خطر برای صلح و ثبات در عراق است و نیروهای این کشور، از هشتم ژانويه، حملات گسترده ای را عليه گروه القاعده، در چهار استان شمالی اين کشور، آغاز کرده اند.


ارتش آمريکا می گويد که حملات گسترده نيروهای اين کشور موجب شده که القاعده قادر به برنامه ريزی برای حملات جديد نباشد.


درياسالار کرگ اسميت، سخنگوی ارتش آمريکا در عراق، روز يکشنبه گفت که از هشتم ژانويه تاکنون ۱۲۱ شبه نظامی کشته شده اند و ۹۲ نفر از آنها «اهداف مهمی» بودند.


XS
SM
MD
LG