لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ تهران ۰۷:۲۰

آخرین مذاکرات فشرده پیش از برگزاری کنفرانس آناپولیس


جرج بوش نسبت به نتايج نشست آناپولیس ابراز خوشبينی کرده است.

پس از ماه ها رايزنی و مذاکره ميان فلسطينی ها و اسراييل، کنفرانس صلح خاورميانه پس از هفت سال امروز (سه شنبه) در شهر آناپوليس آمريکا آغاز به کار می کند.


بر اساس گزارش ها، نمايندگان بيش از ۵۰ کشور و سازمان بين المللی در اين کنفرانس يک روزه گردهم می آيند تا درباره چگونگی حل و فصل مناقشات ديرينه ميان اسراييل و فلسطينی ها با هدف تشکيل کشور مستقل فلسطين به رايزنی بپردازند.


جرج بوش، رييس جمهوری آمريکا که تابستان سال جاری پيشنهاد برگزاری اين کنفرانس را مطرح کرد، در ديدار با رهبران فلسطينی و اسراييلی نسبت به نتايج اين نشست بين المللی ابراز خوشبينی کرده است.


آقای بوش دوشنبه شب در ديدار با اهود اولمرت، نخست وزير اسراييل گفت: « من منتظر ادامه گفت و گوهای جدی ميان شما و رهبر فلسطينيان هستم تا ببينم آيا رسيدن به صلح امکان پذير است يا نه. اما در هر صورت من خوشبين هستم و فکر می کنم شما هم خوشبين باشيد، و از شجاعت و دوستی شما سپاسگزارم.»


وی در ميهمانی شامی که در وزارت امور خارجه آمريکا در واشينگتن برگزار شد، در عين حال خاطر نشان کرد دستيابی به يک صلح پايدار ميان اسراييل و فلسطينيان نيازمند از خود گذشتگی و مدارای دو طرف است.


  • به رغم تمام اميدواری ها برای برقراری صلح ميان فلسطينی ها و اسراييل، کارشناسان مسئله خاورميانه ابراز عقيده می کنند که دستيابی به توافق ميان طرفين نيازمند مذاکرات طولانی و تفاهم بر سر چالش های موجود است.

رييس جمهوری آمريکا افزود:« شرکت گسترده بسياری از نمايندگان کشورهای خاورميانه و ساير نقاط جهان در کنفرانس، مايه دلگرمی است و نشان می دهد همگان، اين هدف مشترک را دنبال می کنند که دو کشور دمکرات سرانجام بتوانند، در همسايگی يکديگر در صلح و امنيت زندگی کنند.»


به رغم تمام اميدواری ها برای برقراری صلح ميان فلسطينی ها و اسراييل، کارشناسان مسئله خاورميانه ابراز عقيده می کنند که دستيابی به توافق ميان طرفين نيازمند مذاکرات طولانی و تفاهم بر سر چالش های موجود است.


انعقاد قرارداد صلح ميان طرف های درگير در سرزمين های فلسطينی و اسراييل، نيازمند حل اختلافات تاريخی چون مرزهای کشور آينده فلسطين، سرنوشت اورشليم ( بيت المقدس)، بازگشت آوارگان فلسطينی و مسئله برقراری امنيت در مرزهای دو کشور است.


نخست وزير اسراييل می گويد که تفاهمی ميان طرفين حاضل نخواهد شد مگر اينکه فلسطينی ها حملات به اسراييل از طريق نوار غزه را متوقف کنند.


نوار غزه هم اکنون تحت تسلط گروه حماس است که رقيب گروه فتح به رهبری محمود عباس به شمار می رود و برگزاری نشست صلح خاورميانه در آمريکا را «بی ثمر» خوانده است.


اهود اولمرت گفته است: « اگر ما درباره يک دولت فلسطين صحبت می کنيم اين موضوع شامل هر دو بخش کرانه باختری و نوار غزه خواهد شد و نمی توانيم نوار غزه را از زمينه جنگ عليه ترور مستثنی کنيم.»


اسراييل بارها از محمود عباس خواسته است تا قبل از هرگونه توافق صلحی، نيروهای شبه نظامی را خلع سلاح کند.


دو طرف ابراز اميدواری کرده اند که اين توافق تا پايان سال ۲۰۰۸ حاصل شود. مذاکره کنندگان اسراييلی و فلسطينی قرار است که پيش از نشست آناپوليس درباره چارچوب سند نهايی مذاکرات ميان خود به تفاهمی دست يابند.


دعوت ايران از گروه های فلسطینی


حضور بسياری از کشورهای عربی در کنفرانس آناپوليس با نارضايتی جمهوری اسلامی ايران روبه رو شده است و رهبر جمهوری اسلامی پيشاپيش، اين نشست را محکوم به شکست دانسته است.


روز سه شنبه، غلامحسين الهام، سخنگوی دولت محمود احمدی نژاد گفت: سران ده گروه فلسطينی که وی آنها را «گروه هايی که به آزادی سرزمين خود از اشغال اسراييل می انديشند» خواند، توافق کرده اند برای «هم انديشی، به تهران بياند و جمهوری اسلامی نيز از آنها حمايت معنوی و حقوقی خواهد کرد.»


آقای الهام افزوده که «آغوش ايران برای رفت و آمد اين گروه ها جهت گفت وگو و برگزاری اجلاس باز است.»


بسياری از کشورهای عربی از جمله عربستان سعودی، سوريه و مصر در اين کنفرانس شرکت دارند.


پيشتر، رييس جمهوری ايران در مکالمه تلفنی با ملک عبدالله، پادشاه عربستان از حضور اين کشور در نشست آناپوليس ابراز نارضايتی کرده بود و گفته بود که کاش نام اين کشور در ليست کشورهای شرکت کننده در اجلاس ثبت نمی شود.


قرار است که سعود الفيصل، وزير امور خارجه عربستان به نمايندگی از کشورش در نشست آمريکا شرکت کند. سوريه، متحد نزديک ايران نيز هيئتی را به اين کنفرانش اعزام کرده است.


XS
SM
MD
LG