لینک‌های قابلیت دسترسی

چهارشنبه ۲۶ مهر ۱۳۹۶ تهران ۱۶:۰۲

«آتش در برخی مناطق یونان کنترل شده است»


بر اساس گزارش های رسیده، هواپیماهای حامل آب و کف در تلاشند تا از نابودی استادیوم دو هزار و ۸۰۰ ساله المپیک، جایی که اولین بازی های المپیک در آن انجام شد، جلو گیری کنند.

چهار روز متوالی آتش سوزی بی سابقه در سراسر جنوب یونان تا روز دوشنبه، ۲۷ اوت، منجر به مرگ ۶۱ نفر و بی خانمان شدن هزاران نفر از مردم این کشور شده است.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، در چهارمین روز آتش سوزی، زبانه های آتش در حومه شهر آتن و دامنه های مونت میتوس کنترل شده است.


چهار فروند هواپیما، یک هلی کوپتر و پانزده کامیون و ۴۵ مامور آتش نشانی تنها در کنترل زبانه های آتش در حومه منطقه ای به نام «پاپاگوش» درگیر بودند.


بر اساس گزارش های رسیده، هواپیماهای حامل آب و کف در تلاشند تا از نابودی استادیوم دو هزار و ۸۰۰ ساله المپیک، جایی که اولین بازی های المپیک در آن انجام شد، جلو گیری کنند.


به گفته مقامات مسوول یونان، شعله های آتش در ۸۹ منطقه این کشور باعث شده تا امروز بیش از نیمی از خاک این کشور سوخته شود که در میان آنها صدها روستای این کشور نیز به خاکستر تبدیل شده است.به گفته مقام های یونانی، شعله های آتش در ۸۹ منطقه این کشور باعث شده تا امروز بیش از نیمی از خاک این کشور سوخته شود که در میان آنها صدها روستای این کشور نیز به خاکستر تبدیل شده است.

شهروند بی سرپناهی در گفت و گو با خبرگزاری رویترز گفته است:«ما نابود شدیم، سگ ها، خرگوش ها، مرغ و خروس ها، همه دارایی هایمان سوخت و دیگر چیزی باقی نمانده است.»


به گفته مقام های يونانی، تلاش برای ايجاد سدی در مقابل آتش در شبه جزيره پلوپونزی، مانع از ايجاد «فاجعه ای به مراتب بزرگتر» شده است و مطابق آخرین گزارش ها، آتش سوزی در حاشیه های شهر آتن متوقف شده است.


مسئولان می گويند توانسته اند: نقاطی از جمله استاديوم باستانی، محل برگزاری اولين بازی های المپيک را از خطر آتش سوزی نجات دهند.


از جمله مکان های «نجات يافته»، موزه جديد باستان شناسی اين منطقه نیز هست.


کرستوس زاکوپولوس، مقام وزارت فرهنگ يونان گفته است: همه سدهايی که در مقابل آتش ايجاد شده بودند، به خوبی عمل کردند.


به رغم این اظهار نظرها، خبرگزاری رویترز گزارش داده است که «شعله های آتش تقریبا محوطه باستانی المپیک را نابود کرده است.»


نيکس ديامانديس، مدير اداره آتش نشانی کل يونان گفت: در نيمی از کشور هم اکنون آتش سوزی جريان دارد و افزود که دامنه خرابی های به بار آمده آن چنان گسترده است که برآورد خسارت ها، بسيار دشوار است.


نزديک به هزار تن از پرسنل و هلی کوپترهای نظامی، همه توان ممکن خود را برای خاموش کردن آتش به کار گرفته اند.


بيشترين منطقه آسيب ديده، شهر زاهارو در جنوب المپيای باستانی و در شرق منطقه پلوپونزی است.


اعلام وضعيت فوق العاده در يونان


مقامات یونان روز یکشنبه، بیش از یک میلیون یورو جایزه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری فرد یا افرادی که احتمالا در این آتش سوزی دست داشته اند تعیین کرده اند.مقامات یونان روز یکشنبه، بیش از یک میلیون یورو جایزه برای اطلاعاتی که منجر به دستگیری فرد یا افرادی که احتمالا در این آتش سوزی دست داشته اند تعیین کرده اند.

در پی آتش سوزی بی سابقه ، کاستاس کارامانليس، نخست وزير یونان در سراسر اين کشور وضعيت فوق العاده اعلام کرد.


آقای کارامانليس روز شنبه در يک برنامه تلويزيونی خطاب به مردم يونان گفت که گسترش و سرايت آتش سوزی به بعضی مناطق «تصادفی» نبوده و قول داد که «مقصران» مجازات شوند.


ماموران پلیس تا به حال دو مرد مسن و دو جوان را به ظن دست داشتن در آتش سوزی های اخیر دستگیر کرده اند.


با افزايش تلفات، فاجعه آتش سوزی بزرگ يونان، به يک فاجعه انسانی نيز تبديل شده است. در پی گسترش آتش سوزی به مناطق ديگر يونان، دولت اين کشور شش هزار سرباز را برای اعزام به مناطق آسيب ديده به حالت آماده باش درآورد و تا به حال بیش از ۱۲ کشور برای کمک به یونان ابراز آمادگی کرده اند.


به دنبال ناتوانی يونان در مهار آتش سوزی های گسترده، دولت اين کشور از اتحاديه اروپا در خواست کمک کرده بود و کميسيون اروپا روز شنبه اعلام کرد که فرانسه، آلمان و نروژ کمک های امدادی خود را به اين کشور ارسال کرده اند.


در بيانيه کميسيون اروپا در اين باره آمده است که فرانسه دو هواپيما، آلمان سه هلی کوپتر و نروژ يک کشتی به يونان اعزام کرده اند.


تاکنون بر اثر اين آتش سوزی علاوه بر ده ها کشته و زخمی، هزاران هکتار از اراضی جنگلی نابود شده است .


همچنين هزاران نفر از مناطق کوهستانی يونان که در معرض خطر آتش سوزی قرار داشتند، جا به جا شده اند.


XS
SM
MD
LG