لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ تهران ۲۳:۰۹

جیمز متیس: تهدید حمله موشکی اتمی کره شمالی رو به افزایش است


جیمز متیس (چپ) وزیر دفاع آمریکا همراه با سونگ میونگ- سو، همتای کره جنوبی خود در سئول.

وزیر دفاع آمریکا می‌گوید تهدید پیونگ یانگ برای حمله موشکی اتمی رو به افزایش است و در عین حال تاکید کرد که ایالات متحده هرگز یک کره شمالی هسته‌ای را نخواهد پذیرفت.

جیمز متیس روز شنبه ششم آبان در نشست خبری مشترک با سونگ یونگ- مو، همتای کره جنوبی خود هشدار داد که پیشرفت سریع برنامه‌های هسته‌ای و موشکی کره شمالی نه تنها امنیت این کشور را تقویت نخواهد کرد بلکه آن را به خطر هم می‌اندازد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، جیمز متیس در یک سخنرانی از پیش آماده شده در سئول، پایتخت کره جنوبی، به کره شمالی هشدار داد که هیچ اشتباهی مرتکب نشود.

وی، پیونگ یانگ را به دنبال کردن برنامه‌های هسته‌ای و موشکی غیرضروری و غیرقانونی متهم کرد و افزود که اگر کره شمالی به آمریکا یا هر یک از هم‌پیمانان آن حمله کند، شکست خواهد خورد.

وزیر دفاع آمریکا گفت که پیونگ یانگ رفتاری «یاغی‌گرانه» را پیشه کرده و تصریح کرد که ایالات متحده هرگز یک کره شمالی اتمی را نخواهد پذیرفت.

آقای متیس اظهار داشت: «نمی‌توانم شرایطی را تصور کنم که در آن ایالات متحده، کره شمالی را به عنوان یک قدرت هسته‌ای بپذیرد».

به گفته وی، هر گونه استفاده از سلاح هسته‌ای با پاسخ گسترده نظامی روبه‌رو خواهد شد. با این حال، وزیر دفاع آمریکا تصریح کرده که برای حل این بحران، دیپلماسی ترجیح دارد.

کره شمالی همواره گفته است که سلاح هسته‌ای آن کشور به منظور مقابله با تلاش‌های آمریکا برای نابودی اقتصادش و براندازی حکومت کیم جونگ اون، رهبر این کشور، است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، اوت گذشته به کره شمالی هشدار داد که هرگونه تهدید بیشتر آمریکا از سوی پیونگ یانگ با «خشم و آتشی» روبرو خواهد شد که «جهان تاکنون به خود ندیده است».

در همین حال، وزیر دفاع کره جنوبی گفت که او و آقای متیس بر سر همکاری بیشتر در زمینه تقویت قابلیت‌های دفاعی کشورش به توافق رسیده‌اند.

سونگ میونگ‌سو برداشتن محدودیت‌های حمل کلاهک بر روی موشک‌های متعارف کره جنوبی و همچنین حمایت از دست یافتن کشورش به «تجهیزات نظامی فوق پیشرفته» آمریکا را از جمله این توافق‌ها دانست.

وی حاضر نشد به پرسش‌های خبرنگاران در این زمینه که آیا توافقات یاد شده شامل خرید زیردریایی‌های اتمی نیز خواهد شد، پاسخ دهد.

دیدن نظرات (۲۱)

زمان این نظرخواهی به پایان رسیده است

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG