لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۰۷:۲۳

موافقت اسرائیل با مبادله اجساد دو سرباز با زندانیان عرب


تصمیم دولت اولمرت برای مبادله اجستد دو سرباز اسرائیلی با زندانیان عرب مورد مخالفت سازمان های اطلاعاتی این کشور قرار گرفته است.(عکس: AFP)

دولت اهود اولمرت موافقت خود را با مبادله اجساد دو سرباز اسرائیلی ربوده شده در ۱۲ ژوئيه ۲۰۰۶ با آزادی زندانیان عرب مورد درخواست حزب الله لبنان اعلام کرد.اين تصميم عليرغم همه مخالفت های روسای موساد و ديگر سازمان های مهم اطلاعاتی و امنيتی اين کشور اتخاذ شد.

اهود اولمرت روز يکشنبه گفت: «اين دو سرباز در همان روز ربوده شدن بر اثر شدت جراحات وارده جان داده بودند يا اينکه مدت زمانی بسيار کوتاه پس از ربوده شدن، به دليل وخامت جراحات زنده نماندند.»


دو سربازی که نخست وزير اسرائيل نسبت به مرگ آنها «ابراز اطمينان» می کند، اهود گلدواسر و الداد رگب، سربازان دوره احتياط ارتش هستند که ۱۲ ژوئيه ۲۰۰۶ در حمله چريکی حزب الله به شمال اسرائيل ربوده شدند.


مخالفت سازمان های اطلاعاتی


رای موافق دولت به انجام معامله با حزب الله در حالی صورت گرفت که در نشست روز يکشنبه دولت، روسای موساد و شباک با آن قاطعانه مخالفت کردند و گفتند: «پرداخت چنين بهای سنگينی در حالی که قطعيت يافته که دو سرباز اسرائيلی کشته شده اند، و حزب الله می خواهد تنها جسد آنان را پس دهد، يک بدعت خطرناک برای اسرائيل خواهد بود.»


مئير داگان، رييس موساد، يووال ديسکين، رييس شباک (سازمان امنيت داخلی اسرائيل) و روسای «امان» سازمان اطلاعات نظامی ارتش اسرائيل معتقد بودند که «موافقت دولت اسرائيل با چنين معامله پر بهايی، سازمان های فلسطينی و عرب را تشويق خواهد کرد که در آينده، نه تنها به ربودن سربازان و شهروندان اسرائيل همچنان اقدام کنند بلکه هيچ تلاشی برای زنده نگاهداشتن آنها در اسارت انجام ندهند، زيرا با بدعتی که امروز دولت اولمرت می گذارد، اين سازمان ها مطمئن خواهند بود که دولت های اسرائيل هر بهايی را حتی برای پس گرفتن جسد شهروندان خود خواهند پرداخت.»


رای موافق دولت به انجام معامله با حزب الله در حالی صورت گرفت که در نشست روز يکشنبه دولت، روسای موساد و شباک با آن قاطعانه مخالفت کردند و گفتند: «پرداخت چنين بهای سنگينی در حالی که قطعيت يافته که دو سرباز اسرائيلی کشته شده اند، و حزب الله می خواهد تنها جسد آنان را پس دهد، يک بدعت خطرناک برای اسرائيل خواهد بود.»

اما پس از بيان ارزيابی های اين مقامات در نشست هيئت دولت، اهود اولمرت با «اعتراف به اينکه تصميم امروز، يکی از دشوارترين تصميم های عمر او بوده»، از وزيران خواست با انجام اين معامله موافقت کنند.


اهود اولمرت گفت: «اگرمی توانستم به معامله ديگری که کمتر هزينه داشته باشد، دست يابم، اطمينان داشته باشيد که آن را بر می گزيدم اما فرصت ها از دست رفته است.»


اهود اولمرت در سخنان خود از دو سرباز اسرائيلی رسما به عنوان «کشته شدگان» ياد کرد.


خانواده های سربازان در بيرون از نشست دولت، تاکيد کردند که «تا ديدن جسد، فرزندان خود را همچنان زنده می دانند.»


قرار بود اين معامله هفته گذشته به رای گيری وزيران دولت اسرائيل گذاشته شود اما اهود اولمرت از انجام آن سر باز زد. دريک هفته اخير، خانواده های سربازان و بخشی از افکار عمومی اسرائيل شديدترين فشارها را بر دولت اولمرت وارد کردند تا به اين معامله تن در دهد.


کارنيت گلد واسر، همسر يکی از سربازان با اولمرت ديدار کرد و از او «عاجزانه خواست با اين معامله موافقت کند.»


در پی اين فشارهای افکار عمومی و جنجالی کم سابقه که در بخشی از رسانه های اسرائيل ايجاد شد، ارزيابی شده بود که اولمرت دوباره نسبت به توافق روی خوش نشان می دهد.


با وجود اين، بامداد يکشنبه وی بر اثر آنچه که از سوی دستيارانش «عذاب شديد وجدان» توصيف شد، در خانه خود برای ساعاتی منزوی شد تا بيشتر فکر کند. هنگامی که آقای اولمرت وارد هيئت دولت شد، گفت: «حق دارد در چنين تصميمات سرنوشت سازی، دچار ترديد شود و اين ترديد او نبايد ضعف تلقی شود.»


در طول تمام نشست يکشنبه، اعضای خانواده ها و صدها نفر از اسرائيلی ها در برابر دفتر نخست وزيری ايستاده بودند.


معامله ميان اسرائيل و حزب الله از دوازدهم ژوئن تنظيم شده است. دولت آلمان در تنظيم اين معامله نقش اساسی را ايفا کرده، و احتمال داده شده که تحويل اجساد به اسرائيل نيز در خاک آلمان صورت گيرد.


دولت اولمرت در واکنش به اين تعرض حزب الله، نبردی گسترده با آن سازمان آغاز کرد که ۳۳ روز ادامه يافت و موجب تلفات و خساراتی سنگين به لبنان شد.


آزادی زندانيان عرب


با موافقت دولت اسرائيل، سمير قنطار، يک لبنانی عضو سازمان های چريکی پس از حدود سه دهه زندانی بودن در اسرائيل همراه با چند زندانی ديگر عرب آزاد می شود.


با موافقت دولت اسرائيل، سمير قنطار، يک لبنانی عضو سازمان های چريکی پس از حدود سه دهه زندانی بودن در اسرائيل همراه با چند زندانی ديگر عرب آزاد می شود.

سمير قنطار با حمله ای به يک شهرک اسرائيلی، يک مادر و سه فرزند او را به قتل رسانده بود.


يک زندانی ديگر که اسرائيل او را آزاد خواهد کرد، يک مرد لبنانی است که از مادری قبلا يهودی و پدری مسلمان بدنيا آمده و به جرم جاسوسی عليه اسرائيل زندانی شده است.


نام و جزئيات ديگر زندانيانی که حزب الله خواهان آزادی آنها شده، از سوی هيچيک از طرفين و يا از سوی ميانجيگر آلمانی فاش نشده است.


آريل شارون، نخست وزير پيشين اسرائيل به ميانجيگران آلمانی قول داده بود، اگر حزب الله اطلاع قطعی در مورد سرنوشت رون آراد کمک خلبان اسير اسرائيلی بدهد، اسرائيل سمير قنطار را آزاد خواهد کرد.


اهود اولمرت در نشست دولت خود، گفت: گزارشی که درمورد رون آراد رسيده، به طور قطعی سرنوشت او را تعيين نمی کند و ابهامات و معمای زندگی رون آراد، ۲۱ سال پس از ربوده شدن وی همچنان ادامه دارد.


وی اما افزود: «عليرغم اين امر، وی از توافق تنظيم شده با حزب الله، نظر به مسئوليت دشواری که بر دوش خود نسبت به تک تک شهروندان اسرائيلی احساس می کند، حمايت می نمايد.»


سران حزب الله پيشاپيش اعلام کرده اند که بازگشت سمير قنطار «يک پيروزی عظيم برای مقاومت لبنان است.»


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG