لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۲:۵۲

دیدار بازرسان آژانس از راکتور اتمی کره شمالی


کره شمالی در سال ۲۰۰۲ ميلادی بازرسان آژانس را از آن کشور اخراج کرد و يک سال پس از آن اعلام کرد که به سلاح هسته ای دست يافته است.

اولی هی نونن، سرپرست تيم چهار نفره بازرسان آژانس بين المللی انرژی اتمی که برای ديداری پنج روزه از کره شمالی به پيونگ يانگ سفر کرده است روز چهارشنبه گفت کره شمالی به آنها اجازه داده است از مهمترين راکتور هسته ای آن کشور ديدن کنند.


بنا به اظهارات آقای هی نونن، هيات همراه وی روز پنج شنبه، ۲۸ ژوئن، پيونگ يانگ را به مقصد يونگ بيون که مهمترين نيروگاه اتمی کره شمالی در آنجا قرار دارد، ترک می کنند و پس از ديداری دو روزه از راکتور هسته ای در آن شهر، روز جمعه به پايتخت کره شمالی باز خواهند گشت.


اين راکتور پنج مگاواتی که در ۹۵ کيلومتری شمال پيونگ قرار دارد، بيست سال پيش با هدف توليد برق تاسيس شد اما تا اين لحظه به هيچيک از شبکه های توليد و انتقال برق در آن کشور متصل نشده است.


کره شمالی در سال ۲۰۰۲ ميلادی بازرسان آژانس را از آن کشور اخراج کرد و يک سال پس از آن اعلام کرد که به سلاح هسته ای دست يافته است.


اين کشور همچنين در سال ۲۰۰۶ ميلادی اولين آزمايش هسته ای خود را انجام داد که با انتقاد شديد جامعه جهانی و تحريمهای شورای امنيت سازمان ملل رو به رو شد.


پيونگ يانگ در زير فشار تحريم ها و در جريان گفت و گوهايی که مذاکرات شش جانبه لقب گرفته است در فوريه سال جاری ميلادی پذيرفت در قبال دريافت انرژی و تضمين های امنيتی به فعاليت های اتمی خود پايان دهد.


در همين رابطه، سونگ مين سون، وزير امور خارجه کره جنوبی روز چهارشنبه در سئول ابراز اميدواری کرد که راکتور هسته ای کره شمالی در آينده نزديک بسته شود.


آقای سونگ که قرار است روز پنج شنبه با کاندوليزا رايس، همتای آمريکايی خود، در واشينگتن ديدار کند اظهار داشت روند بستن نيروگاه اتمی يونگ بيون مراحل سياسی خود را طی کرده و از اين پس وارد مراحل فنی خواهد شد.


دولت آمريکا نيز اعلام کرده است مهر و موم اين راکتور هسته ای پيش در آمد گفت و گوهای جدی تر در باره اعطای کمک های اقتصادی و تضمين های امنيتی به کره شمالی است.


از سال ۱۹۵۰ ميلادی که جنگ ميان دو کره شمالی و جنوبی شبه جزيره کره را نا آرام کرد، واشينگتن هرگز معاهده صلح را با دولت کره شمالی امضاء نکرده است.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG