لینک‌های قابلیت دسترسی

یکشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۶ تهران ۰۸:۵۳
بشار اسد، رییس جمهوری سوریه از سرنگونی هواپیمای ترکیه توسط پدافند هوایی ارتش این کشور ابراز تاسف کرد و گفت که آرزو داشت این هواپیما سرنگون نمی‌شد. همچنین گزارش شد شمار زیادی از نیروهای ارتش دولتی سوریه به ترکیه گریخته اند.

طیف‌های مختلف اپوزیسیون سوریه هم در مصر درحال برگزاری جلسه هستند که گزارش شده جسه آن ها در قاهره، با اختلاف های جدی میان این گروه ها در جریان است. از سوی دیگر، دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی دولت سوریه را متهم به شکنجه سازمان یافته مخالفان کرده است.

کاش هواپیمای ترکیه سرنگون نمی‌شد

بشار اسد، رییس جمهوری سوریه، در گفت وگو با روزنامه «حریت» ترکیه گفت که کشورش نمی‌خواهد تنش اخیر با ترکیه که پس از سرنگونی هواپیمای ترکیه توسط پدافند هوایی سوریه آغاز شد، اوج بگیرد.

آقای اسد در این گفت وگو که روز سه شنبه منتشر شد، گفت که آرزو داشت پدافند هوایی سوریه، هواپیمای ترکیه را سرنگون نمی‌کرد.

پدافند هوایی سوریه ۳ تیرماه، یک هواپیمای شناسایی ترکیه را بر فراز دریای مدیترانه سرنگون کرد. آنکارا می‌گوید که این هواپیما بر فراز آب‌های بین المللی سرنگون شده است. دمشق اما تاکید می‌کند که این هواپیما وارد حریم هوایی سوریه شده بود.

بشار اسد در این گفت وگو گفته که که این هوپیما (نظامی ترکیه) در مسیری پرواز می‌کرد که پیش آن سه بار هواپیماهای اسرائیلی پرواز کرده بودند.

به گفته بشار اسد، نیروهای پدافند هوایی سوریه، نمی‌دانستد که این هواپیما متعلق به نیروی هوایی ترکیه است چرا که راداری برای تعیین هویت هواپیما وجود نداشت. او تاکید کرد که هدف قرار دادن هواپیما بر این پایه صورت گرفته است که گمان می‌شد اسرائیلی است.

رییس جمهوری سوریه روایت مقام‌های کشورش در خصوص ورود هواپیمای ترکیه به حریم هوایی سوریه را تکرار کرد و گفت: «چنانچه هواپیما در منطقه‌ای بین المللی سرنگون می‌شد، دمشق عذر خواهی می‌کرد» و با اظهار تاسف از این حادثه گفت که »دمشق خواهان تبدیل شدن این تنش با آنکارا به جنگ نیست.»

دوشنبه ارتش ترکیه اعلام کرد که شش جنگنده این کشور در روزهای اخیر، در واکنش به نزدیک شدن هلیکوپترهای ارتش سوریه به منطقه مرزی میان دو کشور، به پرواز درآمدند. پیش از این مسئولان بلند پایه ترکیه تهدید به «پاسخ قاطع» به سرنگونی هواپیمای کشورشان کرده بودند.

در همین حال خبرگزاری اینترفکس به نقل از یک منبع نظامی روسیه گزارش داد برپایه اطلاعات مسکو، هواپیمای ترکیه، وارد حریم هوایی سوریه شده بود.

همچنین گزارش شده روز دوشنبه، یک ژنرال ارتش سوریه به همراه ۸۲ تن از نیرو‌هایش به ترکیه فرار کرده اند. از زمان آغاز اعتراض‌ها در سوریه این بزرگ‌ترین گروهی است که به صورت دسته جمعی جدایی خود را از ارتش دولتی این کشور اعلام می‌کنند.

اختلاف میان اپوزیسیون سوریه

به نظر می‌رسد در روز دوم کنفرانس اپوزیسیون – نیروهای مخالف حاکمیت بشار اسد - سوریه که به میزبانی اتحادیه عرب در قاهره پایتخت مصر برگزار شد، اختلاف‌ها میان طیف‌های معترضان این کشور شدت گرفته است.

در این کنفرانس به منظور یکپارچه سازی مخالفان نظام حاکم بر سوریه و توافق بر سر مرحله پس از بشار اسد برگزار شده است. بیش از ۲۰۰ شخصیت اپوزیسیون و مخالف و متعرض سوریه به نمایندگی از طیف‌های مختلف در این کنفرانس حضور یافتند.

گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره حاکی است نمایندگان شورای عمومی انقلاب سوریه، سالن اجلاس را ترک کردند. پیش از این ارتش آزاد سوریه در بیانیه‌ای خودداری از حضور خود را در کنفرانس اعلام کرده و هدف از این کنفرانس را دادن فرصت بیشتر به اسد توصیف کرده بود.

شورای عمومی انقلاب سوریه دلیل اقدام خود در ترک اجلاس را افزایش خشونت‌های دولتی در این کشور و افزایش کشتار‌ها در سایه ناتوانی بین المللی در متوقف کردن «ماشین سرکوب بشار اسد» اعلام کرد.

این گروه در بیانیه‌ای تاکید کرد که «وارد بازی‌های سیاسی که با سرنوشت مردم سوریه و انقلابش بازی می‌کند» نخواهد شد.

«سهیر الاتاسی» نماینده شورای عمومی انقلاب سوریه در امور کمک‌های انسانی در گفت وگو با الجزیره گفت که این بیانیه را افرادی به دور از فضای کنفرانس صادر کرده‌اند و این گروه به حضور خود در کنفرانس ادامه می‌دهد.

البته اختلاف‌ها فقط در این سطح باقی نماند که نمایندگاه طیف‌های مختلف اپوزیسون سوریه بر سر متن میثاقنامه که قرار است نقشه راه مرحله پس از بشار اسد باشد نیز اختلاف داشتند.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه سوریه گفت که با شماری از رهبران اپوزیسیون سوریه هفته آینده در مسکو دیدار و گفت‌و‌گو خواهد کرد. وی افزود: «از این دیدار برای ادامه تلاش برای متوقف کردن خشونت‌ها بهره خواهیم برد.»

هنوز مشخص نیست کدام طرف‌های اپوزیسیون سوریه با مقام‌های روسی دیدار خواهند کرد. در همین حال «لورن فابیوس» وزیر خارجه فرانسه گفت که روسیه اعلام کرده به نشست دوستان مردم سوریه که قرار است در پاریس برگزار شود، شرکت نخواهد کرد.

شکنجه سازماندهی شده مخالفان

به گزارش خبرگزاری رویترز، دیده‌بان حقوق بشر سوریه روز سه شنبه در گزارشی، سازمان‌های اطلاعاتی - امنیتی سوریه را به اداره مراکز شکنجه در سراسر این کشور متهم کردند.

این گزارش خاطرنشان کرده که نیروهای امنیتی سوریه، معترضان دستگیر شده را با ضربات چوب، کابل، سوزاندن با اسید و تجاوز جنسی شکنجه می‌کنند.

دیده‌بان حقوق بشر سوریه محل استقرار ۲۷ مرکز بازداشت را مشخص کرده و تاکید کرده است که همزمان با آغاز اعتراض‌ها در سوریه در سال گذشته، نیروهای دولتی این کشور، معترضان را در این بازداشتگاه‌ها شکنجه می‌کنند.

این سازمان خاطرنشان کرده که به منظور تهیه گزارش، با بیش از ۲۰۰ نفر که در معرض شکنجه قرار گرفته‌اند، مصاحبه کرده است.

در همین حال دیده‌بان حقوق بشر سوریه از کشته شدن ده‌ها نفر در روز سه شنبه در اثر درگیری میان نیروهای دولتی و مخالفان خبر داده است. شماری از کشته شدگان غیر نظامی هستند. همچنین ۲۵ نفر از کشته شدگان از ارتش دولتی و ۱۴ تن از ارتش آزاد سوریه هستند.
XS
SM
MD
LG