لینک‌های قابلیت دسترسی

شنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۶ تهران ۱۷:۵۸

دومین روز پیاپی از درگیری در شمال لبنان


درگیری ارتش لبنان و فتح الاسلام، روز جمعه به اوج رسید.

نبرد بی سابقه بين ارتش لبنان و اسلامگرايان فتح الاسلام در اردوگاه نهرالبارد که جمعه شب موقتا متوقف شده بود، از صبح روز شنبه، از سرگرفته شد.


به گزارش خبرگزاری فرانسه، همزمان که ارتش لبنان، به شدت اردوگاه آوارگان فلسطينی را به آتش بسته بود، صدای شليک مسلسل از داخل اردوگاه هم به گوش می رسد و دود غليظی از مرکز و شمال اردوگاه هم فضا را پر کرده است.


خبرگزاری ها تعداد کشته شدگان ارتش لبنان را در درگيری های سخت روز گذشته، سه نفر گزارش کرده اند، اما منابع خبری تلقات شبه نظاميان فتح الاسلام را برآورد نکرده , می گويند که وضع ساکنان فلسطینی اردوگاه بسيار بد است.


به گفته مقام های ارتش، اردوگاه نهرالبارد شب شنبه را به آرامی به صبح رساند و تنها در مواقعی صدای پراکنده چند گلوله به گوش می رسيد.


برخی گزارش ها حاکی است که تعداد کشته شدگان درون اردوگاه به شکل بی سابقه ای نسبت به دو هفته گذشته، افزایش یافته است.


به گفته منابع رسمی، در طول دو هفته درگیری ارتش و فتح الاسلام، در مجموع ۸۳ نفر کشته شده اند که از این تعداد ۳۸ نفر از کشته شدگان، از سربازان ارتش لبنان بوده اند.صدای شليک مسلسل از داخل اردوگاه به گوش می رسد و دود غليظی از مرکز و شمال اردوگاه هم فضا را پر کرده است.

دولت لبنان می گوید که ترجيح می دهد اين درگيری ها پايان خوشايندی داشته باشد، اما همو.اره بر اين مساله تاکيد دارد که شورشيان فتح الاسلام به خاطر حمله به نيروهای ارتش، بايد در دادگاه محاکمه شوند، چيزی که همواره از سوی شورشيان رد شده است.


ايالات متحده آمريکا، از اقدامات ارتش لبنان حمايت می کند اما در عين حال تاکيد دارد که حقوق ساکنین فلسطینی اردوگاه نهارلبارد بايد رعايت شود.


تام کيسی، سخنگوی وزارت خارجه امريکا می گويد: «دولت لبنان هر آنچه برای متوقف کردن گروه تروريستی بسيار خطرناک لازم است را انجام می دهد. آنها به ما اطمينان داده اند که خسارات احتمالی به ساکنان اردوگاه را به حداقل می رسانند.»


فتح الاسلام: تسليم نمی شويم


همزمان با از سرگيری نبرد نيروهای فتح الاسلام با ارتش لبنان، اين گروه شورشی می گويد که به نبرد با ارتش لبنان ادامه داده و سلاح های خود را زمين نمی گذارند.


به گزارش خبرگزاری رويترز از بيروت، شبه نظاميان فتح الاسلام که از سوی گروه تروريستی القاعده حمايت می شوند، روز شبنه اعلام کردند که قصد ندارند از راهی که آغاز کرده اند بازگردند.


ابوسليم طاها، سخنگوی اين نيروها در مصاحبه ای تلقنی به رويتزز گفت: «هيج راهی برای زمين گذاشتن اسلحه مان وجود دارد چرا که اين سلاح ها، غرور ماست.»


آقای طاها که از درون اردوگاه حرف می زد تاکيد کرد: «به نظر می رسد که مذاکرات تا به حال به بن بست رسيده است.»


XS
SM
MD
LG