لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۴۴
چین بزرگترین دارنده اوراق قرضه آمریکا، روز شنبه در حمله‌ای شدیداللحن گفت آمریکا باید کمربندهای خود را ببندد و برای واقعیتی به نام «اعتیاد به استقراض» کاری بکند.

چین که یک تریلیون و ۲۰۰ میلیارد دلار از اوراق قرضه آمریکا را در اختیار دارد، این موضع را پس از تنزل اعتبار دولت آمریکا اتخاذ کرد.

خبرگزاری رسمی چین که منعکس‌کننده موضع دولت چین است، نوشت: «دولت ایالات متحده باید این واقعیت دردناک را بپذیرد که روزهای خوش گذشته که می‌توانست برای برون‌رفت از افتضاح خودساخته‌اش، استقراض کند، سرانجام به پایان رسیده است.»

جمعه شب موسسه «استاندارد اند پورز» اعلام کرد، به دلیل بدهی‌های سرسام‌‌آور آمریکا، اعتبار دولت آمریکا را از AAA به AA+ تنزل می‌دهد.

این موسسه یکی از سه موسسه عمده در ارزیابی اعتبار کشورهاست و بدین ترتیب یکی از این ارزیاب‌ها پس از ۷۰ سال از اعتبار آمریکا کاست.

یکی از پیامدهای این تنزل اعتبار، این است که دولت آمریکا برای استقراض‌های بعدی خود باید بهره بیشتری بپردازد.

خبرگزاری دولتی چین در ادامه هشدار داده است اگر آمریکا اقدامات موثری انجام ندهد، ممکن است در آینده بیشتر از اعتبار آمریکا کاسته شود که پیامدهای «ویران‌کننده» آن بازارهای جهانی را درخواهد نوردید.

شینهوا در ادامه تصریح کرده است: «چین، به عنوان بزرگترین اعتباردهنده به تنها ابرقدرت جهان، حق خود می‌داند که از ایالات متحده بخواهد که مشکلات ساختاری بدهی خود را سامان دهد و امنیت دارایی‌های دلاری چین را تضمین کند.»

خبرگزاری رسمی چین همچنین خواستار آن شده است که آمریکا از «هزینه‌های سرسام‌آور نظامی و تامین اجتماعی متورم» خود بکاهد و نظارت بین‌المللی بر امور مربوط به دلار را بپذیرد.

آمریکا با ۱۴ تریلیون و ۳۰۰ میلیارد دلار مقرو‌ض‌ترین کشور جهان است.

معضل بدهی‌های آمریکا هنگامی بار دیگر به صدر اخبار جهان رسید که در واشینگتن دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان تا ساعات آخر مهلت خود (دوم اوت)، توافق بر سر افزایش بدهی‌ها را به تعویق انداختند و بازارهای جهانی را در هراس فروبردند.

خبرگزاری شینهوا با اشاره به این جدال، نوشته است واشینگتن بر وجهه خود لطمه زده است.
XS
SM
MD
LG