لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۱:۴۷

جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا گزارش دخالت انتخاباتی روسیه را منتشر کردند


آدام شیف، نماینده دمکرات در کمیته اطلاعاتی به انتشار این گزارش انتقاد کرده است

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا گزارش تحقیقات خود درباره دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده را منتشر کرد که عنوان می‌کند مسکو وارد جنگ اطلاعاتی با واشینگتن شده است.

این گزارش که با رای اکثریت جمهوری‌خواهان پس از حذف بخش‌هایی از آن منتشر شد، همچنین می‌گوید که کمپین دونالد ترامپ هیچ گونه تبانی با روسیه نداشته، امری که انتقاد دمکرات‌ها را برانگیخته است.

نمایندگان اقلیت دمکرات در مجلس نمایندگان آمریکا معتقدند که تهیه‌کنندگان این گزارش هیچ مدرک و سندی در مورد این که «تبانی»‌ صورت نگرفته، ارائه نداده‌اند.

آدام شیف، نماینده دمکرات در مجلس نمایندگان گفت:‌«نمایندگان جمهوری‌خواه کمیته از هرگونه تحقیق جدی خودداری کرده‌اند. حتی زمانی که شواهد تبانی پیش روی آن‌ها بوده،‌ به آن نگاه نکرده‌اند.»‌

گزارش مزبور همچنین پلیس فدرال آمریکا، اف‌بی‌آی را مورد انتقاد قرار داده که چرا به موقع به قربانیان هک اطلاعاتی روسیه – از جمله کمیته ملی حزب دمکرات – اطلاع نداده است.

در این گزارش از همکاری کمپین دونالد ترامپ با «ویکی‌لیکس» انتقاد شده است. ویکی‌لیکس اطلاعاتی را که گفته شده بود هکرهای روسی به دست آورده‌اند، منتشر کرد.

در متن گزارش آمده است:‌ «این کمیته از روابط هر از گاه کمپین ترامپ با ویکی‌لیکس – یک نهاد خارجی متخاصم – انتقاد می‌کند چرا که این کار در تضاد با امنیت ملی و منافع آمریکا است.»

روسیه هرگونه دخالت در انتخابات اخیر ریاست جمهوری آمریکا را رد کرده است.

کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا نخست اسفند ماه گذشته نتایج تحقیقات خود را در بیانیه‌ای اعلام کردند که بر عدم تبانی میان کمپین انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه تاکید می‌کرد، امری که باعث شد رئیس جمهور آمریکا در توییتی اعلام پیروزی کند.

در حال حاضر، بحث هرگونه دخالت احتمالی روسیه در انتخابات، موضوع تحقیق و رسیدگی قضایی رابرت مولر، مستشار ویژه است.

نهادهای امنیتی آمریکا در پایان تحقیقات خود در ژانویه ۲۰۱۷ به این نتیجه رسیدند که ولادیمیر پوتین شخصا دستور انجام اقداماتی برای ایجاد اخلال در انتخابات آمریکا از جمله هک کردن سامانه اینترنتی حزب دمکرات و انتشار‌ ای‌میل‌های آنها را با هدف کمک به پیروزی دونالد ترامپ صادر کرده است.

به استناد گزارش‌هایی از خبرگزاری‌های رویترز و آسوشیتد پرس، رادیو فردا؛ ک.ت.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG