لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۳:۲۳

محمد ثلاث، متهم زیر گرفتن سه مامور نیروی انتظامی، به سه بار قصاص محکوم شد


محمد ثلاث در دادگاه اتهام‌های وارد شده به خود را رد کرده بود.

محمد ثلاث، متهم زیر گرفتن سه مامور پلیس با اتوبوس در جریان درگیری‌ بین دراویش گنابادی و نیروهای امنیتی در خیابان پاسداران تهران، به سه بار قصاص محکوم شده است.

محمد شهریاری، سرپرست دادستان امور جنایی تهران، روز چهارشنبه ۱۵ فروردین بدون اشاره به جزئیات حکم محمد ثلاث، از دراویش گنابادی، به خبرگزاری ایسنا گفت که او علاوه بر قصاص، به حبس نیز محکوم شده است.

بر اساس این گزارش، پس از صدور کیفرخواست و تفهیم اتهام «سه فقره قتل عمدی» و «اخلال در نظم عمومی» به محمد ثلاث و برگزاری سه جلسه دادگاه در شعبه نهم دادگاه کیفری یک استان تهران، حکم وی صادر شده است.

پیش از این خبرگزاری دولتی ایرنا روز ۲۸ اسفند پارسال گزارش داده بود که قاضی دادگاه برای محمد ثلاث، حکم اعدام صادر کرده است.

آن‌طور که دادگاه اعلام کرده است٬ شاکیان و اولیای دم تقاضای قصاص آقای ثلاث را درخواست کرده بودند.

حسین رحیمی، فرمانده نیروی انتظامی تهران، پیش از این اعلام کرده بود که این درویش گنابادی قبل از پایان سال ۹۶ اعدام خواهد شد.

بر اساس قانون٬ پس از صدور حکم، متهم و وکیل وی برای اعتراض ۲۰ روز فرصت دارند.

محمد ثلاث در دادگاه متهم شده بود که با اتوبوس به سمت گروهی از نیروهای انتظامی حرکت کرده و سه تن از آنها را کشته است.

در فیلمی که شب درگیری میان دراویش و نیروهای پلیس و بسیج در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود٬ اتوبوسی سفیدرنگ به صورت زیگزاگی به میان نیروهای پلیس رفته بود.

محمد ثلاث با رد اتهام‌های وارد شده، در یکی از جلسات دادگاه خود گفت که «۱۷ جای شکسته روی سر من وجود دارد. آنها {مأموران} اول چندین ضربه به من وارد کردند و باعث عصبانیت من شدند».

وی در آخرین دفاعیات خود نیز گفت که می‌ترسیده مأموران دوباره سوار اتوبوس شوند و وی را «مورد ضرب و شتم» قرار دهند.

این درویش گنابادی از «ضعف بینایی» خود خبر داده و با بیان اینکه «دو متری را هم تشخیص نمی‌دهم»٬ عمدی بودن حرکت به سوی نیروهای پلیس را رد کرده بود.

وی از کشته‌شدن سه مأمور پلیس در اثر برخورد با اتوبوسی که راننده‌اش بود نیز ابراز ناراحتی کرده و گفته بود: «من عاشق اعدامم. اینها را نمی‌گویم که من را اعدام نکنند، من عاشق اعدام هستم. من با ماشین رفتم و می‌خواستم حادثه را رد کنم. عمدا روی آنها نرفتم، وجدانم راحت است».

در جریان تظاهرات اعتراضی دراویش گنابادی در ۳۰ بهمن پارسال در خیابان پاسداران تهران، دهها تن از هواداران دراویش در درگیری با ماموران امنیتی زخمی شدند.

در آن روز به ادعای مقامات امنیتی، دو بسیجی نیز کشته و ۳۰ تن از ماموران نیروی انتظامی زخمی شدند.

بر اساس برخی گزارش‌ها، در این تظاهرات اعتراضی و درگیری‌های پراکنده، دستکم ۳۰۰ تن از هواداران دراویش گنابادی بازداشت شدند که شماری از آنها هنوز در زندان هستند.

در همین حال، ‌گزارش‌ها حاکی از جان باختن محمد راجی٬ درویش گنابادی بازداشت‌ شده٬ در بازداشتگاه پلیس است؛ ‌خبری که از سوی خانواده وی تایید شده است.

از سوی دیگر، عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد هشت تن از دراویش گنابادی زندانی گفته‌اند که در اعتراض به آنچه «شکنجه و دیگر رفتار‌های بی‌رحمانه و غیرانسانی» نامیده‌اند، از روز هفتم فروردین دست به اعتصاب غذا زده‌اند.

عفو بین‌الملل روز نهم فروردین هم در بیانیه‌ای از وضعیت دست‌کم ۱۱ درویش زن که در زندان قرچک نگهداری می‌شوند ابراز نگرانی کرده و خواستار آزادی فوری آنها شده است.

به طور معمول، مقام‌های جمهوری اسلامی ایران هر گونه بدرفتاری با زندانیان را رد می‌کنند؛‌ موضوعی که از سوی سازمان‌های حقوق بشری رد می‌شود.

بر اساس گزارش خبرگزاری ایسنا و سایت رادیو فردا/ ب.ک /ک.ر
  • 16x9 Image

    رادیو فردا

    رادیوفردا بخش ایران رادیو اروپای آزاد/ رادیو آزادی است که با بودجه کنگره آمریکا و زیر نظر سازمان رسانه‌های جهانی ایالات متحده فعالیت می‌کند. رادیوفردا در تلاش است اخبار و گزارش‌های دقيق و عينی و بی‌طرفانه را با هدف گردش آزاد اطلاعات در چارچوب اصول روزنامه‌نگاری حرفه‌ای به مخاطبان فارسی‌زبان ارائه کند.

XS
SM
MD
LG