لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۵

بررسی روزنامه های صبح پنج شنبه ايران


روزنامه کيهان ، از رسمی شدن بازرسی ماموران نيروی انتظامی از گوشی موبایل مردم در اماکن عمومی خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه « ستاد پيشگيری و مبارزه با جرايم خاص آذربايجان شرقی ، در نشست اخير خود تصويب کرد که ماموران نيروی انتظامی اين استان موظفند گوشی تلفن همراه افراد مشکوک را بررسی کرده ، و چنانچه موارد غيراخلاقی در آن مشاهده کردند فرد را همراه با تلفن همراه ، و پرونده مربوطه به دادسرای عمومی و انقلاب تحويل دهند. »


در اين مصوبه تاکيد شده است دادسرا موظف است فورا پرونده را تکميل و به دادگاه بفرستد ، و « ضبط گوشی و خط تلفن همراه مجازاتی است که در اين مصوبه مورد تاييد قرار گرفته است. »


کيهان که اين خبر را به نقل از رئيس دادگستری آذربايجان شرقی منتشر کرده ، از قول « مالک اژدر شريفی » همچنين نوشته « بلوتوث های غيراخلاقی و سی.دی های مستهجن ، احساسات مردم را جريحه دار می کند ، و بايد از سوی پليس و دستگاه قضايی ، با عوامل آن ها ، برخوردهای جدی صورت بگيرد. »


آزادی ۳ دانشجو پس از ۱۵ ماه بازداشت


روزنامه اعتماد ، از آزادی ۳ دانشجوی زندانی دانشگاه امير کبير (پلی تکنیک) تهران پس از نزديک ۱۵ ماه بازداشت خبر داده است.


اين روزنامه ، به نقل از « منابع آگاه » خبر داده که « احمد قصابان ، مجيد توکلی و احسان منصوری از فعالان دانشجويی دانشگاه اميرکبير شب گذشته با حکم قضايی آزاد شدند. »


به نوشته اعتماد ، اين سه تن ارديبهشت ۸۶ در جريان پرونده های مربوط به نشريات دانشجويی دانشکده اميرکبير بازداشت شده بودند.


مخالفت با «خیابان مصدق»


روزنامه جمهوری اسلامی ، از طرح شورای شهر تهران برای نامگذاری يکی از خيابان های پايتخت به نام « دکتر محمد مصدق » خبر داده ، اما از اين شورا خواسته که چنين طرحی را تصويب نکند.


اين روزنامه در ستون « جهت اطلاع » پنج شنبه خود نوشته « زمزمه هائی برای نامگذاری يکی از خيابان های تهران به نام دکتر مصدق در شورای اسلامی شهر تهران بار ديگر شروع شده ، و گفته می شود اعضای اصلاح طلب اين شورا طرفدار اين اقدام هستند و اعضای اصولگرا از اظهارنظر خودداری می کنند. »


روزنامه جمهوری اسلامی سپس با اشاره به اظهارات آيت الله خمينی درباره دکتر مصدق نوشته « با توجه به موضع روشن امام درباره مصدق که گفت"او مسلم نبود"، قطعا اعضای شورای شهر به خود اجازه نخواهند داد برخلاف نظر بنيانگذار نظام جمهوری اسلامی خيابانی را به نام مصدق نامگذاری کنند. »


ضد و نقیض گویی درباره طرح اقتصادی دولت


روزنامه آفتاب يزد اظهارات ضد و نقيض مسولان طرح تحول اقتصادی دولت ، وزير بازرگانی ، و معاونش درباره پرداخت نقدی يارانه کالاهای اساسی و حذف کالابرگ را مورد توجه قرار داده است.


اين روزنامه از قول محمدصادق مفتح معاون وزير بازرگانی نوشته « با ابلاغ دولت ، يارانه های اساسی را نقدی پرداخت کرده و کالابرگ را حذف می کنيم.طرح وزارت بازرگانی برای نقدی کردن يارانه ها سه سال است که تدوين شده است. »


به نوشته آفتاب يزد «اعلام نظر مفتح در حالی است که مسعود مير کاظمی وزير بازرگانی اعلام کرد که نقدی کردن يارانه کالاهای اساسی آخرين مرحله هدفمند کردن يارانه ها خواهد بود. »


اين روزنامه همچنين اظهارات سخنگوی طرح تحول اقتصادی دولت را نيز مورد توجه قرار داده ،و از قول وی نوشته « در بررسی های صورت گرفته برای اصلاح نظام پرداخت يارانه ، حذف يارانه کالاهای اساسی به صلاح دانسته نشد و از اين رو يارانه اين دسته از کالا حذف نمی شود. »


«سامان دهی خانم جلسه ای ها»


روزنامه سرمايه ، از درخواست احمد خاتمی امام جمعه موقت تهران برای ساماندهی خانم جلسه ای ها يا همان زنان مبلغ مذهبی و مجالس روضه زنانه خبرداد.


اين روزنامه از قول امام جمعه موقت تهران نوشته « امروز کسی نيست که از خرافات ننالد اما چه کسی خرافات را ترويج می دهد.يک مرتبه می بينيم مسائلی عنوان می شود و به سرعت هم در سطح جامعه انتشار می يابد ، اين از کوزه گويندگان بی سواد در می آيد. »


به نوشته سرمایه وی گفته « ما هنوز اين آرزو را داريم که روزی گويندگی و تبليغ برخی خانم جلسه ای ها سامان پيدا کند. تاکنون نسبتاً گويندگی آقايان سامان پيدا کرده است. »


برداشت ۱۵ هزار ميليارد تومان ديگر


روزنامه کارگزاران ، از درخواست برداشت ۱۵ هزار ميليارد تومانی دولت از حساب ذخيره ارزی خبرداده ، و نوشته که روز چهارشنبه « طهماسب مظاهری رئيس کل بانک‌مرکزی در صحن علنی مجلس حضور يافت تا با دفاع از لايحه برداشت ۱۵ هزار ميليارد تومانی دولت برای پرداخت بدهی دولت به بانک‌ها نظر موافق نمايندگان مجلس را جلب کند. »


اين روزنامه در عين حال نوشته که اين لايحه دوفوريتی فرصت نيافت تا در دستور کار چهارشنبه مجلس شورای اسلامی قرار گيرد ، و کار تصويب آن به بعد از تعطيلات کشيد ، ‌اما تاکيد کرده « می‌توان پيش‌بينی کرد که نمايندگان نزديک به دولت با رای مثبت خود به اين لايحه زمينه برداشت چندباره‌ای از اين حساب در نيمه نخست امسال را فراهم کنند. »


به نوشته کارگزاران « اگر اين لايحه رای مثبت نمايندگان را به همراه داشته ‌باشد دولت تا اينجای کار ، با احتساب برداشت ۴ هزار و ۵۰۰ ميلياردتومانی از اين حساب برای خشکسالی و واردات کالاهای اساسی رسما ۱۹ هزار و ۵۰۰ ميليارد تومان معادل ۱۹.۵ ميليارد دلار قصد برداشت از حساب ذخيره دارد. »


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG