لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۸:۴۲

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران


روزنامه خراسان ، از انتقاد و هشدار ناطق نوری نسبت به واگذاری سهام شرکت های دولتی به دولت پنهان ، و طرح بنگاه های زود بازده خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه علی اکبر ناطق نوری ، با انتقاد شديد از نحوه واگذاری سهام شرکت های دولتی به بخش خصوصی ، گفته « در پنج دقيقه سهام فلان کارخانه به فروش رسيد ، وقتی بررسی می کنيد می بينيد يک دستگاه عمومی خريده است که از بودجه عمومی استفاده می کند ، و درعمل از دولت آشکار به دولت پنهان سهام داده ايم که به معنای واقعی خصوصی سازی نيست. »


روزنامه خراسان نوشته که ناطق نوری همچنين از طرح بنگاه های زودبازده و سرکوب نظام بانکی کشور از سوی دولت احمدی نژاد انتقاد ، و تاکيد کرده که « استقلال بانک مرکزی بايد تامين وحفظ شود. »


به گزارش این روزنامه ، بازرس رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به اين که اشتباه در پزشکی به يک انسان ضرر می زند اما در اقتصاد ، تصميم و تشخيص غلط مسئولان اجرايی کشور، جامعه را دچار بحران و نظام را دچار مشکل می کند ، گفته است : تصميم غيرعلمی، غيرتخصصی و غيرکارشناسی مقام های اجرایی ، بعضا جبران ناپذير است.


«ترمز دستی دولت را می کشيم»


روزنامه اعتماد ملی ، هشدار يک نماينده طرفدار دولت به محمود احمدی نژاد در خصوص اجرای بدون هماهنگی « طرح تحول اقتصادی » را مورد توجه قرار داده ، و به نقل از نايب رئيس مجلس شورای اسلامی ، نوشته « اگر دولت بدون اطلاع مجلس وارد اجرای طرح تحول اقتصادی شود ، ترمزدستی آن را می‌‌کشيم. »


به نوشته اين روزنامه ، نمايندگان مجلس کميسيون ويژه بررسی طرح تحول اقتصادی را تشکيل داده ، و در حال حاضر به اميد اين هستند که دولت در اجرای طرح تحول اقتصادی مجلس آن ها را نيز به بازی بگيرد اما هنوز بسياری از نمايندگان مجلس از جزئيات طرح تحول اقتصادی همچنان بی‌اطلا‌ع هستند.


اعتماد ملی نوشته که محمد رضا باهنر در اين خصوص ابراز نگرانی کرده ، و تاکید کرده « اگر دولت بدون اطلا‌ع مجلس ، وارد اجرای اين طرح شود دخالت می‌‌کنيم و ترمزدستی دولت را می‌‌کشيم زيرا زمانی اين طرح اجرايی می‌‌شود که تفاهمی بين مجلس و دولت ايجاد شود. »


اين روزنامه ، در عين حال نوشته « اگر بنا بر تکرار روال سابق برخورد مجلس با دولت باشد ، بعيد است که هيچ کدام از تهديدهای باهنر جنبه اجرايی پيدا کند اما به هر حال باهنر که معمولا‌ در مقام حامی دولت ظاهر می‌شد ، اين بار در مقام تهديدکننده دولت ظاهر شده است. »


«جنگ جهانی نزديک است»


روزنامه همشهری تهديد معاون ستاد کل نيروهای مسلح جمهوری اسلامی در خصوص آغاز جنگ جهانی سوم را مورد توجه قرار داده ، و به نقل از مسعود جزايری نوشته « تعرض به ايران ، آغاز جنگ جهانی است. »


به نوشته اين روزنامه ، معاون ستاد نيروهای مسلح ايران حوادث سودان ، عراق ، افغانستان و اخيرا منطقه‌ قفقاز را ناشی را نشانه ای از نزدیک شدن جهان به لبه‌ پرتگاه اعلام کرده و امریکا و اسرائیل را در این زمینه مقصر معرفی کرده است.


همشهری در عین حال از تکرار تهدید به نابودی اسرائیل توسط معاون ستاد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی نیز خبر داده ، و به نقل از مسعود جزايری نوشته در صورت حمله ، ايران قبل از هر چيز آنچه وی « رژيم‌های عاريتی » خوانده را از ميان بر می دارد.


پليس اصناف


روزنامه کارگزاران ، در گزارشی با اشاره به اينکه گرانی همچنان می‌آيد و بازرسان صنفی نيز زياد می شوند ، خبر داده که « سازمان بازرگانی استان تهران،پليس اصناف می شود. »


به نوشته اين روزنامه « برنامه‌های وزارت بازرگانی برای تنظيم بازار ماه رمضان وارد فازهای تازه‌ای شده و طی روزهای گذشته معاونان وزارت بازرگانی به‌صورت متوالی برافزايش حجم نظارت‌های پليسی بر بازار تاکيد کرده‌اند. »


روزنامه کارگزاران ، با اشاره به اختصاص بودجه برای استخدام بازرسان جديد و پلمب برخی از واحدهای صنفی در سراسر کشور ، نوشته « اين شيوه تنظيم بازار در شرايطی از سوی دولت پيش گرفته شده که قانون نظام صنفی اين اختيار را برای اتحاديه‌های صنفی در نظر گرفته بود که راسا اقدام به بازرسی از واحدهای تحت تکلف خود کنند ، ولی اکنون دور تازه‌ای از برخوردهای غيرصنفی با واحدهای صنفی آغاز شده است. »


اعدام ۳ نفر در زاهدان
روزنامه جمهوری اسلامی ، از اعدام ۳ نفر در زاهدان خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه دادسرای عمومی و انقلاب اسلامی زاهدان اعلام کرده که احکام اعدام سه نفر به اسامی« حسينعلی شهرکی » ، « حبيب اله پيرولی » ، و « مجتبی مظفری » را طی روزهای اخير اجرا کرده است.


اين روزنامه محل اعدام اين ۳ تن را زاهدان اعلام کرده اما توضیحی در خصوص زمان دقیق آن نداده ، و به نقل از دادگستری سيستان و بلوچستان اتهام اعدام شدگان را « قاچاق مواد مخدر » عنوان کرده است.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG