لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۸ دی ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۱۰

بررسی روزنامه های صبح شنبه ايران


روزنامه اعتماد ، از مخالفت دوباره امام جمعه مشهد با حضور زنان ورزشکار ايرانی در المپيک خبرداده است.


به نوشته اين روزنامه امام جمعه مشهد گفته « متاسفانه بانوان ورزشکار ما در رقابت های بين المللی با وضع نامناسبی شرکت کرده بودند ، وعکس های آن ها را به مسوولان ورزش بانوان نشان دادم.به آنها گفتم شما فرموده ايد زن می تواند با پوشش در مسابقات اسکيت شرکت کند ، در حالی که ژستی که ورزشکار ما در حال اسکيت گرفته ، کاملاً ضد ارزش های دينی ماست. »


به نوشته اعتماد ، احمد علم الهدی همچنين گفته « امروز آنچه در مساله زن بر دنيا حاکم است، اصول فمينيسم است. درحالی که در مساله حقوق زن اصولی که اسلام به آن قائل است، خلاف مبانی فمينيسم است. »


اين روزنامه نوشته که امام جمعه مشهد تاکيد کرده « حضور ما در عرصه های بين المللی بايد نشان دهنده اصول ارزشی مان باشد ، مساله برابری زن و مرد يک اصل فمينيستی است و اسلام با اصل برابری زن و مرد مخالف است. »


مشاور احمدی نژاد با تابعيت امريکايی


روزنامه جمهوری اسلامی ، با انتشار خبری در ستون « جهت اطلاع » خود از انتصاب يکی از نويسندگان روزنامه کيهان به عنوان مشاور رييس جمهور انتقاد کرده است.


اين روزنامه با اشاره به تابيعيت امريکايی حميد مولانا مشاور جدید محمود احمدی نژاد ، نوشته « بنابر ماده ۹۸۹ قانون مدنی ، هر تبعه ايرانی که بدون رعايت مقررات قانونی ، تابعيت خارجی تحصيل کرده باشد تبعيت خارجی او "کان لم يکن" بوده و تبعه ايران شناخته می شود ، ولی از اشتغال به وزارت و معاونت وزارت و عضويت مجالس مقننه و انجمن های ايالتی و ولايتی و بلدی و هرگونه مشاغل دولتی محروم خواهد بود. »


روزنامه جمهوری اسلامی ، همچنين با اشاره به اين که تابعيت امريکايی تنها با پذيرفتن قوانين آن کشور بدست می آيد ، نوشته « از سوی ديگر درحالی که حميد مولانا از مدت ها پيش ارتباط نزديکی با د احمدی نژاد داشته ، و به وی مشاوره نيز می داده علت صدور حکم برای وی در اين مقطع مشخص نيست. »


این روزنامه مشاور جدید احمدی نژاد را از جمله نويسندگان روزنامه کيهان معرفی کرده ، و نوشته « هم اکنون روسای جمهور کشورهای دنيا مشاورانی دارند که متن سخنرانی های آنان را می نويسند ، و باتوجه به سفر ماه آينده رئيس جمهور به نيويورک گفته می شود مولانا از هم اکنون جلساتی را با دکتر احمدی نژاد برای بحث بر سر سخنرانی وی در آمريکا آغاز کرده است. »


قرار ۵۰ ميليونی برای فعال زنان


روزنامه کارگزاران ، از برگزاری دادگاه يکی ديگر از فعالان جنبش زنان و صدور قرار ۵۰ ميليون تومانی برای او خبر داد.


به نوشته اين روزنامه در پی صدور قرار کفالت ۵۰ ميليون تومانی برای سه نفر از فعالان حقوق زنان که در روز ۲۳ خرداد بازداشت شده بودند برای « آيدا سعادت » نيز قرار کفالت ۵۰ ميليون تومانی صادر شد.


به گزارش کارگزاران همچنين جلسه دادگاه خديجه مقدم از ديگر فعالان حقوق زنان و همسر او اکبر خسرو شاهی که قرار بود هفته گذشته برگزار شود به وقت ديگری موکول شده است.


سود دستوری شرعی نيست


روزنامه سرمايه از غير شرعی بودن تعيين دستوری نرخ سود بانکی خبرداده ، و از قول يکی از اعضای پژوهشگاه انديشه اسلامی قم نوشته « تعيين دستوری نرخ سود بانکی ايراد شرعی دارد و دولت تنها در شرايط اضطرار می تواند نرخ سود بانکی را به صورت دستوری تعيين کند. »


به گزارش اين روزنامه عباس موسويان با اشاره به اين که هم اکنون نيز شرايط اضطراری نيست ، گفته « دولت حق تعيين دستوری نرخ سود بانکی را ندارد. »


به نوشته سرمايه ، موسويان درباره ربا خواری در سيستم بانکی ايران نيز گفته « اين امر نسبی است ، نمی توان عنوان کرد بانک های ما ۱۰۰ درصد غيرربوی عمل می کنند.در حال حاضر بسياری از بانک ها حتی در تبليغات خود نيز غيرشرعی عمل می کنند ، و نقش موسسه های اعتباری و غيربانکی پررنگ تر است به طوری که انجام معاملات غيرشرعی را به صورت علنی تبليغ می کنند. »


زندانيان ديه و جريمه


روزنامه جام جم ، از وجود هزاران زندانی در کشور خبر داده که به دليل ارتکاب جرايم غيرعمد و بيشتر تخلفات رانندگی در زندان ها بسر می برند.


اين روزنامه از قول مديرعامل ستاد ديه کشور نوشته « در حال حاضر ۲۴ هزار نفر زندانی غيرعمد در زندان‌های کشور به سر می‌برند که برای آزادی آنها به ۴۰۰ ميليارد تومان اعتبار نياز است. »


جام جم همچنين از قول اسدلله جولايی نوشته است « در ۳۰ سال گذشته ، ۹۰۰ هزار نفر در کشور به دليل حوادث رانندگی ، جان خود را از دست داده‌اند که در اين ارتباط بيش از ۴۰۰ هزار نفر راهی زندان شده‌‌اند. »


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG