لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۸:۰۸

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه ايران


روزنامه کيهان ، تکذيب برکناری اسفنديار رحيم مشايی از سوی محمود احمدی نژاد را مورد انتقاد قرار داده ، و از رييس جمهوری اسلامی خواسته که اين خبر را تکذيب کند.


اين روزنامه نوشته « ديروز خبرهايی شنيده می شد که از تصميم قطعی آقای احمدی نژاد در برکناری آقای مشايی حکايت می کرد ، ولی اين خبرها اندکی بعد از انتشار تکذيب شد که اميد است همين امروز با اقدام قاطع و قابل انتظار از رياست محترم جمهوری،آن تکذيب ، تکذيب شود. »


کيهان همچنين خطاب به محمود احمدی نژاد خواستار دستور سريع برکناری مشايی شده ، و نوشته « جناب آقای احمدی نژاد بايد به اين نکته توجه داشته باشند که تاخير در برکناری آقای مشايی ، اگرچه اکنون نيز دير شده است ، ضربه احتمالا غيرقابل جبرانی به جايگاه برجسته ايشان می زند ، و دوستداران واقعی رياست محترم جمهوری را اگر با نااميدی مواجه نکند ، به يقين آزرده خاطر خواهد کرد ، که متاسفانه کرده است. »


بازنشستگی اساتيد،برکناری روسای دانشگاه


روزنامه اعتماد ، تغييرات در سطح مديريت دانشگاه ها و همچنين دستور بازنشستگی اجباری اساتيد باسابقه ی دانشگاه ها از سوی وزارت علوم را مورد توجه قرار داده ، و نوشته که وزارت علوم بر اين تغييرات اصرار دارد.


اين روزنامه با اشاره به انتقاد نمايندگان مجلس شورای اسلامی از اين تغييرات از قول رييس کمسيون آموزش مجلس نوشته « اکنون در پايان دولت نهم که منجر به پايان مسووليت وزير علوم نيز می شود به سر می بريم و مصلحت نيست در اين زمان نسبت به تغيير روسای دانشگاه ها اقدام شود. »


روزنامه اعتماد همچنين نوشته که قائم مقام وزارت علوم از اصرار وزارت علوم در اين باره خبرداده ، و گفته « نمايندگان مجلس هم به زودی بر تغيير برخی روسای دانشگاه ها مهر تاييد خواهند زد. »


مجازات انتشار غيرقانونی اسناد


روزنامه جام جم ، از تصويب مجازات انتشار غير قانونی اسناد در مطبوعات از سوی مسولان قضايی خبرداده ، و نوشته « با تصويب مسوولان عالی قضايی ، انتشار غيرقانونی اسناد از سوی مديران مسوول مطبوعات و پايگاه‌های الکترونيکی ، منجر به محروميت اجتماعی ۲ تا ۵ ساله ، و پرداخت جزای نقدی ۱۰ تا ۱۰۰ ميليونی می‌شود. »


اين روزنامه مواردی که مشمول اين مجازات خواهند شد را در سه دسته نامبرده و نوشته « انتشار جريان تحقيقات مقدماتی مگر در مواردی که طبق قانون يا با اذن مقام قضايی رسيدگی کننده به پرونده در چارچوب قانون انتشار يابد » ، « انتشار جريان محاکمه در مواردی که مقام قضايی طبق قانون آن را غيرعلنی اعلام کند» بخشی از ممنوعیت های تازه به شمار می آید.


به نوشته جام جم ، دسته دیگری از استاد که برای افشای آن مجازات تعیین شده نیز «انتشار اسنادی که طبق قانون يا به دستور مقام قضايی رسيدگی کننده به پرونده در چارچوب قانون افشای آن ممنوع شده‌است. »


قطعی برق و گاز در زمستان


روزنامه سرمايه ، در خبری از حتمی بودن قطعی گاز در زمستان امسال خبرداده ، و از قول يکی از اعضای کمسيون انرژی مجلس نوشته « ضعف مديريت در مجموعه های پايين دستی وزارت نيرو از مشکلات اصلی در کمبود برق و خاموشی هاست. »


به نوشته اين روزنامه عسگر جلاليان گفته است « توجه به بحث های صورت گرفته ميان مجلس و مسوولان وزارت نيرو و نفت ، متوليان منکر هرگونه مشکل در زمينه کمبود برق و گاز هستند اما آنچه واقعيت دارد وجود اين دو مشکل در فصل زمستان خواهد بود.»


افزايش فشار برعمادالدین باقی


روزنامه کارگزاران از برگزاری جلسات بازجويی عمادالدين باقی در سلول های بند ۲۰۹ زندان اوين ، و افزايش فشارها بر اين روزنامه نگار و نويسنده خبرداده است.


اين روزنامه با اشاره به اين که قاضی پرونده باقی چنين دستوری صادر نکرده ، نوشته « عماالدين باقی از دو هفته پيش تاکنون در زندان ۲۰۹ به سر می‌برد ، و با وجود قرار گرفتن پرونده‌اش در مرحله دادرسی در اين زندان از او بازجويی می‌شود. »


کارگزاران همچنين درباره وخامت جسمانی باقی در اين شرايط خبر داده که آقای باقی ، در اين مدت در جلسه بازجويی که از وی صورت گرفته دچار حمله شده ، و اعلام کرده که به لحاظ تنفسی نمی‌تواند ادامه دهد اما درخواست وی برای اعزام به بهداری بی‌پاسخ مانده است.


به نوشته اين روزنامه هنگامی که آقای باقی دچار بيهوشی می‌شود ، کشان کشان روی زمين به سلول منتقل ، و بعدازظهر آن روز پس از گذشت سه ساعت به بهداری زندان منتقل می‌شود.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG