لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۲۷

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ايران


روزنامه جمهوری اسلامی ، به نقل از دادستان کل کشور ازافزایش و تشدید برخوردهای قضايی با فعالان دانشجویی خبر داده ، و از قول وی نوشته « با دانشجويانی که به دنبال جريان آفرينی و انحراف در دانشگاه ها هستند ، برخورد قضائی می شود. »


به گزارش اين روزنامه ، دری نجف آبادی تاکید کرده « جريان آفرينی دانشجويی پيگرد قانونی دارد چه رسد به اينکه اين جريان آفرينی يک جريان آفرينی سياسی باشد.»


دادستان کل کشور « توهين به رهبری و مقدسات » را يکی از مصاديق اين برخورد با دانشجویان دانسته ، و اعلام کرده « برخی از افراد تحت عناوين دانشجو اقدام به سو استفاده از اين عنوان کرده و خود را مجاز می دانند که به تمام مقدسات و مقام رهبری اسائه ادب کنند که در اين زمينه بايد با اين دسته از افراد برخورد قضائی صورت گيرد. »


روزنامه جمهوری اسلامی همچنين از قول دادستان کشور نوشته است « برخی از افراد سال هاست که از امکانات دانشگاه ها و خوابگاه ها استفاده می کنند اما هنوز موفق نشده اند تا از دانشگاه فارغ التحصيل شوند. »


افزایش احکام اعدام به اتهام محاربه


روزنامه کارگزاران ، به نقل از سخنگوی قوه قضاييه از تاييد رسمی حکم اعدام فرزاد کمانگر ، معلم زندانی خبرداده است.


به نوشته اين روزنامه عليرضا جمشيدی گفته « اتهام فرزاد کمانگر عضويت در گروه تروريستی پ.ک.ک است.وی در دادگاه محارب شناخته و به اعدام محکوم شد که اين حکم در ديوان عالی نيز نهايی شده است. »


به گزارش کارگزاران ، سخنگوی قوه قضاييه درباره اعدام يعقوب مهرنهاد فعال مدنی ، روزنامه نگار ، و وبلاگ نويس در زاهدان که طی ماه جاری اجرا شد ، نيز گفته است « اتهام وی محاربه و افساد فی‌الارض و همکاری با گروه تروريستی جندالله بوده است.»


اين روزنامه همچنين از قول عليرضا جمشيدی درباره حکم حبيب الله لطيفی ديگر معلم بازداشت شده در کردستان ، نيز نوشته « لطيفی نيز پرونده‌ای را با عنوان محاربه و افساد فی‌الارض داشته و به اعدام محکوم است. »


مهلت دوهفته ای برای استيضاح


روزنامه آفتاب يزد ، از قول يکی از امضا کنندگان درخواست استيضاح وزير آموزش و پرورش در مجلس هشتم از مهلت دوهفته ای نمايندگان به علی احمدی برای انجام اصلاحات ، و اجرای تعهدات وی در اين وزارتخانه خبرداده است.


اين روزنامه ، از قول عضو کمسيون آموزش و تحقيقات مجلس نوشته « اگر اين اصلاحات انجام نشود ، بعد از پايان تعطيلات مجلس ، طرح استيضاح وزير آموزش و پرورش به هيئت رئيسه مجلس ارائه خواهد شد. »


محمد جانی درباره بخشی از اصلاحات درخواستی نمايندگان مجلس از وزير آموزش و پرورش به آفتاب يزد گفته « عدم پرداخت مطالبات فـرهنگیان ، عدم بکارگيری نيروهای حق التدريس و نهضت سوادآموزی ، اصلاح بخشنامه‌ ساماندهی و مديريت نيروی انسانی در آموزش و پرورش ، و بکارگيری نيروهايی ناتوان در مسند سازمان‌ها و ادارات آموزش و پرورش از عمده مواردی است که نمايندگان مجلس به وزير آموزش و پرورش اعتراض دارند. »


کشف عامل شيوع وبا


روزنامه سرمايه ، به نقل از يک مقام مسئول در وزارت بهداشت خبر داد « چاه های کشاورزی عامل انتقال بيماری وبا هستند. »


به گزارش اين روزنامه ، رئيس اداره بيماری های منتقله از آب و غذای وزارت بهداشت با اعلام اينکه مردم از نوشيدن آب چشمه ها و قنات ها نيز خودداری کنند ، گفته است : عمده اين چاه ها به فاضلاب ارتباط داشته ، و برای آبياری مزارع استفاده می شود و برای شرب کاملاً غيرقابل استفاده است.


سرمايه همچنين نوشته « پيشتر وزير بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرده بود ۵۳ حلقه چاه آب غيربهداشتی در اطراف تهران شناسايی شده اند. »


اجرای دو حکم اعدام


روزنامه جام جم ، از اجرای دو حکم اعدام در محوطه زندان قزل حصار کرج خبرداده است.


اين روزنامه اعدام شدگان را « دو قاچاقچی سابقه‌دار که از سوی قضات دادگاه انقلاب کرج به مرگ محکوم شده بودند » معرفی کرده ، و اسم هر دو اعدام شده را « امين » اعلام کرده است.


جام جم نوشته که اين دو اعدامی به جرم ديگری زندانی شده بودند ، اما به اتهام انتقال مواد مخدر به داخل زندان بارديگر محاکمه و به اعدام محکوم شدند ، و روز سه شنبه در زندان قزل حضار کرج حلق آویز شدند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG