لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ دی ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۵۷

آمریکا قطعنامه پیشنهادی شورای امنیت درباره اورشلیم را وتو کرد


نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با انتقاد از پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت آن را «توهین» به کشور خود توصیف کرده است

آمریکا پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت را که در مخالفت با تصمیم واشینگتن درباره اورشلیم، بیت‌المقدس، نگاشته شده، وتو کرد. این اقدام با استقبال نخست‌وزیر اسرائیل و انتقاد رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی روبه‌رو شده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، چهارده عضو دیگر شورای امنیت در نشست روز دوشنبه ۲۷ آذر به قطعنامه پیشنهادی رأی مثبت دادند، اما این پیش‌نویس با مخالفت آمریکا روبه‌رو شد.

این قطعنامه را کشور مصر در واکنش به تصمیم دولت دونالد ترامپ مبنی بر به رسمیت شناختن اورشلیم، بیت‌المقدس، به عنوان پایتخت اسرائیل آماده کرده بود، اگرچه در آن به طور خاص نامی از رئیس‌جمهور آمریکا برده نشده است.

در پیش‌نویس این قطعنامه آمده بود که شورای امنیت «تأسف عمیق خود را از تصمیماتی که درباره موقعیت اورشلیم، بیت‌المقدس، گرفته شده است ابراز می‌کند».

این متن همچنین تصریح کرده که تصمیمات اتخاذشده درباره موقعیت شهر اورشلیم یا همان بیت‌المقدس «هیچ گونه مبنای قانونی ندارد، بلکه باطل و بی‌اعتبار است و باید لغو شود».

اما نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد با انتقاد از پیش‌نویس قطعنامه آن را «توهین» به کشور خود توصیف کرده است.

نیکی هیلی اظهار داشت: «آن‌چه ما شاهد هستیم که در شورای امنیت می‌گذرد، یک توهین است. هیچ گاه فراموش نخواهد شد.»

او سپس یادآوری کرد که این برای اولین بار در طول شش سال اخیر است که آمریکا از حق وتوی خود شورای امنیت استفاده می‌کند و واشینگتن اگرچه اشتیاقی دراین باره نداشته است اما اکراهی هم ندارد.

خانم هیلی در ادامه گفت: «در واقع آمریکا در دفاع از حق حاکمیت ملی خود و دفاع از نقش آمریکا در فرایند صلح خاورمیانه از حق وتوی خود استفاده کرده و از همین رو دلیلی برای شرمساری وجود ندارد. این دیگر اعضای شورای امنیت هستند که باید شرمسار باشند».

پیش از این فرانسه و بریتانیا هم که از اصلی‌ترین متحدان آمریکا در شورای امنیت محسوب می‌شوند اعلام کرده بودند که از این قطعنامه حمایت خواهند کرد. در عین حال از ابتدا انتظار می‌رفت که آمریکا در برابر این قطعنامه از حق وتوی خود استفاده کند.

در همین حال محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطینی، اقدام آمریکا را در وتوی پیش‌نویس قطعنامه ارائه شده از سوی مصر محکوم کرد و گفت «آمریکا با این رویه جامعه جهانی را بی‌ارزش کرد».

آقای عباس ساعتی پیش از این واکنش نیز در نشست کادر رهبری فلسطینی در رام‌الله در کرانه باختری که برای بررسی وضعیت در آستانه سفر مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا تشکیل شد، گفت آمریکا را دیگر در روند سیاسی اسرائیلی- فلسطینی در جایگاه میانجی نمی‌پذیریم.

محمود عباس تأکید کرد که حکومت خودگردانی دوباره با همه توان برای پذیرش عضویت کامل فلسطین در سازمان ملل تلاش خواهد کرد.

این در حالی است که بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، از اقدام نیکی هیلی در وتوی پیش‌نویس قطعنامه مصر ابراز خشنودی کرد و آن را به خانم هیلی و دونالد ترامپ شادباش گفت و از آنها سپاسگزاری کرد.

به گزارش رسانه‌های اسرائیل، آقای نتانیاهو خانم هیلی را در ردیف قهرمانان ایام «مکابی» که برای یهودیان «معجزه نور و روشنایی» کرده‌اند، تشبیه کرد.

نخست‌وزیر اسرائیل گفت «از شما خانم سفیر سپاسگزاریم که در این ایام عید حنوکا نور حقیقت را روشن کردید و بر تاریکی چیره شدید؛ شما نماد این هستید که یک تن نیز می‌تواند جمعی را شکست دهد؛ حقیقت دروغ را شکست می‌دهد».

دانی دنون سفیر اسرائیل در سازمان ملل دوشنبه نشست شورای امنیت گفته بود اعضای شورای امنیت «اگر صدها بار نیز رأی‌گیری کنند، این واقعیت ساده تغییر نمی‌کند که اورشلیم پایتخت اسرائیل بوده و برای ابد خواهد بود».

به گفته سفیر اسرائیل، «هر کشوری حق دارد که خود پایتختش را تعیین کند» اما حتی با توسل به شورای امنیت می‌خواهند «این حق ابتدایی را از اسرائیل بگیرند».

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG