لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۱۹

کاخ سفید می‌گوید ترامپ قصد اخراج بازرس ویژه پرونده روسیه را ندارد


دونالد ترامپ

وکیل ارشد کاخ سفید آمریکا بیانیه‌ای صادر کرده و می‌گوید دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آن کشور، قصد اخراج رابرت مالر، بازرس ویژه پرونده مربوط به «دخالت‌های» روسیه در انتخابات ۲۰۱۶ را ندارد.

تی کوب، وکیل کاخ سفید، این بیانیه را ۲۸ اسفند، ساعتی پس از چندین پست توئیتری ترامپ در نقد فعالیت‌ها و نحوه عملکرد مالر، منتشر کرده‌است.

وکیل کاخ سفید می‌گوید «در واکنش به گمانه‌زنی‌های مطرح شده در رسانه‌ها و پرسش‌های مربوطه از دولت، کاخ سفید تائید و تاکید می‌کند که رئیس‌جمهوری نه در حال سنجیدن موضوع اخراج رابرت مالر، بازرس ویژه، است و نه در مورد آن صحبتی کرده‌است».

بسیاری از سیاست‌مداران و قانون‌گذاران حزب دمکرات و نیز شماری از چهره‌های ارشد جمهوری‌خواه، خواستار آن شده‌اند که هیچ اقدامی در مسیر اخراج یا جلوگیری از ادامه فعالیت‌های رابرت مالر صورت نگیرد. این دسته از سیاست‌مداران ایالات متحده می‌گویند اخراج احتمالی آقای مالر توسط آقای ترامپ ممکن است به بحران در پیوند با قانون اساسی بیانجامد.

رئیس‌جمهوری آمریکا ساعتی پیش از بیانیه وکیل کاخ سفید، بازرس ویژه پرونده روسیه را به جانبداری متهم کرده بود. ترامپ در توئیت‌هایی، به‌طور مستقیم رابرت مالر را هدف حملات خود قرار داده و این پرسش را مطرح کرده بود که چرا اعضای هیئت تحقیقاتی او را دمکرات‌های سرسخت تشکیل داده‌اند. او در یکی از توییت‌های خود گفته‌است که «تحقیقات مالر اصلا نباید انجام می‌شد».

این نخستین بار بود که ترامپ در توییت‌های خود با آوردن نام، از مالر یاد کرده است.

یک روز پیش از این توئیت‌ها، وکیل خود آقای ترامپ نیز اظهار داشت که اکنون زمان پایان‌دادن به تحقیقات مالر رسیده‌است، هرچند او نیز اندکی بعد گفت نه از جانب رئیس‌جمهوری، که از «جانب خودش» سخن می‌گوید.

رابرت مالر، رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا در سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۳، یعنی زمان ریاست‌جمهوری جرج بوش و باراک اوباما بود. وزارت دادگستری ایالات متحده او را به‌عنوان بازرس ویژه برای رسیدگی به اتهام‌های مربوط به دخالت روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۱۶ برگزیده‌است. برپایه قوانین و اختیارات، او قادر است در هر مورد از قانون‌شکنی که در جریان تحقیقات خود می‌یابد، دستور به صدور پیگرد بدهد.

ترامپ بارها تبانی و تعامل میان ستاد انتخاباتی خود و دولت روسیه در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را رد کرده‌است. مسکو نیز اتهام‌های وارشده در مورد دخالت در انتخابات ایالات متحده را رد کرده‌است.

بر پایه گزارش‌های اسوشیتدپرس و رویترز|ت.ت|

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG