لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۱۱

مبارزه هاليوود با نسخه های غير مجاز فيلم های جدید


انجمن سينمای آمريکا از ماه ژوئن ۲۰۰۷ تا کنون هفت شکايت نامه عليه سايت هايی چون مووی رامر و FOMDB در اختيار دادگاه قرار داده است.

صنعت سينمای آمريکا تلاش خود را برای مبارزه با دانلود غيرقانونی فيلم های هاليوود بر روی سايت های اينترنتی افزايش می دهد.


يک هفته پس از موفقيت چشمگير فيلم «بتمن، شواليه تاريکی» در گيشه ها و فروش بی سابقه آن، انجمن سينمای آمريکا MPAA شکايت نامه خود را عليه سايت های اينترنتی دانلود فيلم به دادگاه تسليم کرد.


بر اساس اين شکايت نامه اقدامات قانونی عليه سايت های مووی رامر دات کام و سايت FOMDB که لينک فيلم های سينمايی و تلويزيونی را در اختيار مراجعه کنندگان قرار می دادند؛ آغاز شد.


بنا بر نظر انجمن سينمای آمريکا، اين سايت ها نسخه های غيرمجاز تازه ترين فيلم هايی که بر پرده سينماها می رفتند را در دسترس مردم می گذاشتند.


عليرغم اين که از اين گونه سايت ها به عنوان «دزدان کوچک» ياد می شود با اين حال هاليوود در نظر دارد عوامل بزرگ و اصلی قاچاق فيلم ها را نيز به زانو درآورد.


شکايت عليه اين دو سايت اينترنتی روز دوشنبه ۳۰ ژوئيه در يک دادگاه ناحيه ای لس آنجلس رسيدگی شد.


برخی از سايت های تبليغاتی نيز با سهم داشتن در لينک فيلم های موجود در اين سايت ها از اين امر سوء استفاده می کردند.


از اين رو آن ها نيز در ارتکاب جرم سهيم شناخته می شوند. دو سايت مزبور در برابر شکايت انجمن سينمای آمريکا اظهار نظر رسمی نکرده اند.


بنا بر آمار منتشر شده، سايت مووی رامر در ماه ژوئن نزديک به صد و بيست هزار، و سايت FOMDB حدود صد و سی هزار مراجعه کننده از سراسر جهان داشته اند.


جان مالکولم، مدير بخش ضد قاچاق فيلم در انجمن سينمای آمريکا می گويد: «بسياری از مردم با مراجعه به اين سايت های غيرقانونی از محصولات سينمايی ای که حق مولف دارند استفاده کرده اند. ما سعی می کنيم اين سايت ها و سايت های مشابه ديگر را از طريق قانونی ببنديم.»


مالکولم ادامه می دهد: «چنين روش هايی عناصر اساسی از استراتژی مبارزه عليه اقتصاد غير مجاز در سايه است و موجب توسعه پيشگيری از تاثيرات آن می شود. عاملين آن از سر راه برداشته شده و مقلدين آن ها محدود می شوند.»


انجمن سينمای آمريکا از ماه ژوئن ۲۰۰۷ تا کنون هفت شکايت نامه عليه سايت هايی چون مووی رامر و FOMDB در اختيار دادگاه قرار داده است.


اين شکايت ها بر اساس قانون حق مولف ايالات متحده آمريکا در سال ۱۹۷۶ تنظيم شده اند که طبق آن شرکت تهيه فيلم به شکل قانونی می تواند خسارات مالی وارده را از اين سايت ها مطالبه کند و مراجع قضايی حتی می توانند اين گونه سايت ها را تعطيل کنند.


صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG