لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۷ مهر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۴۹

صدها هزار تن در بارسلون در مخالفت با جدایی کاتالونیا راهپیمایی کردند


گزارش شده که بسیاری از حاضران در راهپیمایی روز یکشنبه از ماردید راهی بارسلون شده‌اند.

صدها هزار تن از شهروندان اسپانیا روز یکشنبه ۱۶ مهر، در حمایت از اتحاد این کشور و اعتراض به اقدام دولت محلی کاتالونیا برای جدایی از سایر نواحی اسپانیا، در بارسلون دست به تظاهرات زدند.

گروه موسوم که جامعه مدنی کاتالونیا که برگزار کننده تجمع روز یکشنبه در مخالفت با استقلال از اسپانیاست، ادعا کرده که حدود ۹۵۰ هزار نفر در این راهپیمایی شرکت کرده‌اند و پلیس اسپانیا شمار راهپیمایان را ۳۵۰ هزار تن برآورد کرده است.

در عین حال گزارش شده که بسیاری از حاضران در این راهپیمایی از ماردید راهی بارسلون شده‌اند.

این تظاهرات درست یک هفته پس از برگزاری همه‌پرسی استقلال منطقه کاتالونیا برگزار می‌شود که دولت و دستگاه قضایی اسپانیا آن را غیرقانونی اعلام کرده بود.

روز گذشته هم ده‌ها هزار تن در حمایت از یکپارچگی اسپانیا و در مخالفت با جدایی منطقه کاتالونیا از این کشور، در مادرید و بارسلون تظاهرات کردند.

بر پایه گزارش‌ها برپاکنندگان این راهپیمایی خیابانی، خواستار انجام مذاکرات سیاسی برای حل بحران کاتالونیا بودند.

با وجود آنکه دولت مرکزی اسپانیا اعلام کرده این همه‌پرسی را به رسمیت نمی‌شناسد، مقام‌های محلی در کاتالونیا می‌گویند که با تکیه بر نتایج این همه‌پرسی برای اعلام استقلال اقدام خواهند کرد.

روز یکشنبه نخست‌وزیر اسپانیا تصریح کرد که دولتش به کاتالونیا اجازه جدایی نخواهد داد. ماریانو راخوی در این زمینه تأکید کرد که «اسپانیا دو تکه نخواهد شد و اتحاد کشور حفظ می‌شود».

او بار دیگر تهدید کرد که دولتش می‌تواند از اختیارات قانون اساسی برای تعلیق خودمختاری منطقه کاتالونیا استفاده کند.

قانون خودمختاری کاتالونیا، در چارچوب قانون اساسی اسپانیا مصوب ۱۹۷۸، اختیاراتی را برای دولت و نهادهای محلی در این منطقه شمال شرق اسپانیا قائل است اما همزمان دولت می‌گوید که با استناد به ماه ۱۵۵ قانون اساسی، می‌تواند اختیارات خودمختاری را به حال تعلیق درآورد.

مقام‌های کاتالونیا می‌گویند که حدود ۹۰ درصد از شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی هفته گذشته، از استقلال این منطقه حمایت کرده‌اند و رئیس دولت محلی گفته است که گرچه خواهان یک جدایی تلخ از اسپانیا نیست اما این منطقه حق تبدیل شدن به یک کشور مستقل را کسب کرده است.

گفته شده ۵.۳ میلیون نفر از شهروندان کاتالونیا برای شرکت در همه‌پرسی ثبت‌نام کرده‌اند، اما ۴۲ درصد از آنها یعنی حدود ۲.۲ میلیون نفر رأی خود را به صندوق انداخته‌اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG