لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۵۹

تیلرسون: آمریکا در نظر دارد تحریم‌های بیشتری علیه اتباع روسيه وضع کند


وزیر خارجه آمریکا در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط دولت سوریه هم می‌گوید که دونالد ترامپ کاملاً روشن کرده چنین اقداماتی پیامدهایی دارد.

رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در واکنش به انتقادات هر دو حزب از دولت در مورد تأخیر در اجرای قانون مجازات روسیه گفت که دولت در نظر دارد تحریم‌های بیشتری علیه اتباع روسیه وضع کند.

آقای تیلرسون روز یکشنبه در مصاحبه‌ای با با برنامه ۶۰ دقیقه در شبکه خبری سی بی اس گفت که «ما اقداماتی انجام داده‌ایم که در نتیجه اجرای مقررات جدید از چند مورد معاملات تسلیحاتی روسیه جلوگیری کرده است».

او اضافه کرد که «ما در حال ارزیابی برای افزودن تعداد بیشتری از اتباع روسیه به فهرست تحریم‌ها هستیم».

کنگره آمریکا چندی پیش با اکثریت قریب به اتفاق آرا قانون موسوم به «مقابله با دشمنان آمریکا از طریق تحریم» را تصویب کرد و به این ترتیب نه تنها تحریم‌های موجود عليه روسيه را تحکیم کرد، بلکه دولت را موظف کرد که هر گونه تغییر و یا لغو تحریم‌ها ابتدا باید به تصویب کنگره برسد.

دونالد ترامپ که در طول مبارزات انتخاباتی از بهبود مناسبات آمریکا و روسیه دفاع می‌کرد، مجبور شد با امضای این لایحه آن را به قانون تبدیل کند ولی اجرای آن از مهلت تعیین شده که اول اکتبر ۲۰۱۷ بود به تأخیر افتاده است.

هفته گذشته وزیر خزانه‌داری آمریکا در گزارشی به کمیته مالی مجلس سنا گفت که به تلافی مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا به زودی تحریم‌های جدیدی علیه تعدادی از ثروتمندان روس وضع خواهد کرد. دولت روسیه همواره دخالت در انتخابات آمریکا را تکذیب کرده است.

استیون منوچین گفته بود: «ما فعالانه مشغول کار در مورد این تحریم‌ها هستیم و در آینده نزدیک به اجرا گذاشته خواهند شد».

رکس تیلرسون در بخش دیگری از مصاحبه خود در مورد ادعاهای مربوط به استفاده از سلاح‌های شیمیایی توسط رژیم سوریه علیه شورشیان مورد حمایت آمریکا صحبت کرد.

او در پاسخ به این پرسش که «طی ۳۰ روز گذشته شش مورد حمله با گاز سمی کلورین روی داده»، گفت: «بله، این درست است و ما اعلام کرده‌ایم که به نظر ما روسیه در این زمینه مسئولیت ویژه‌ای دارد چون تعهد داده بود که همه سلاح‌های شیمیایی را نابود کرده و تضمین دهد که چیزی از این تسلیحات باقی نماند».

وزیر خارجه آمریکا اضافه کرد: «به نظرم تنها تفاوت (به نسبت دولت قبلی آمریکا) این است که چنین اقداماتی پیامد خواهند داشت، و رئیس‌جمهور ترامپ قبلاً هم کاملاً مشخص کرده که پیامدهایی خواهد داشت».

وقتی که از آقای تیلرسون در مورد «اقدام نظامی» آمریکا در واکنش به استفاده از سلاح‌های شیمیایی سؤال شد او گفت «ما در مورد شرط خود که استفاده از سلاح‌های شیمیایی نباید در هیچ جنگی رواج یابد و عادی شود بسیار جدی هستیم».

با وجود شواهد و نتیجه‌گیری‌های کارشناسان در مورد استفاده از سلاح‌های شیمیایی بشار اسد و دولت روسیه استفاده از این تسلیحات توسط نیروهای دولتی سوریه را تکذیب کرده‌اند.

با استفاده از گزارش رادیو اروپایی آزاد و شبکه خبری سی‌بی‌اس/ ش.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG