لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۲:۳۴

آمریکا یک معاون وزیر و چند شرکت انرژی روسیه را تحریم کرد


دولت آمریکا روز جمعه تعدادی از مقام‌های دولتی و شرکت‌های انرژی روسیه را تحریم کرد. در روزهای آینده نیز ممکن است اقدامات تنبیهی دیگری علیه روسیه اعلام شود.

دولت آمریکا در گذشته به خاطر الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه و حمایت مسکو از جدایی‌طلبان شرق اوکراین تحریم‌هایی علیه روسیه وضع کرده است.

وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد، ۲۱ فرد و ۹ شرکت از جمله برخی که در انتقال توربین گازی ساخت شرکت زیمنس به ناحیه کریمه دخالت داشته‌اند، به فهرست تحریم‌ها افزوده است. این نهاد افزود موارد اعلام شده با گزارشی که قرار است تا روز دوشنبه منتشر شود ارتباطی ندارد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت: «اقدامات امروز بخشی تعهد این نهاد به تداوم تحریم‌ها علیه روسیه است. این اقدام تأکیدی بر مخالفت دولت آمریکا با الحاق ناحیه کریمه به خاک روسیه و عدم به رسمیت شناختن این اقدام است».

یکی از افرادی که به فهرست تحریم‌ها افزوده شده، آندری چرزوف معاون وزارت انرژی روسیه است که اتحادیه اروپا نیز او را به خاطر دخالتش در انتقال توربین گازی به ناحیه کریمه تحریم کرده است.

سرگی توپور گیلکا، مدیر یک شرکت مهندسی روسیه به نام تکنوپروم اکسپورت و چندین شرکت مقاطعه‌کار و زیرمجموعه شرکت نفتی سورگوت‌نفت‌گاز از موارد دیگری هستند که به فهرست تحریم افراد حقیقی و حقوقی در روسیه افزوده شده‌اند.

یک سخنگوی روستک که از قبل مورد تحریم آمریکا قرار گرفته و شرکت مادر تکنوپروم اکسپورت است گفت این شرکت متأسف است که ابزار اصلی دولت آمریکا در مناسبات بین‌المللی اعمال فشار است و نه گفت‌وگو.

تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه درست در روزی اعلام شده که فرستاده ویژه آمریکا در امور اوکراین، با هدف رایزنی در مورد راه‌های رفع درگیری‌ها با همتای روس خود دیدار کرده است.

همچنین در همین روز رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا، در حاشیه نشست مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوریه با پترو پروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین دیدار و گفت‌وگو داشت.

از زمان گسترش درگیری‌ها در اوکراین در سال ۲۰۱۴ میلادی و الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه، شماری از اشخاص حقیقی و حقوقی در روسیه و نیز رهبران جدایی‌طلبان در اوکراین هدف رشته‌ای از تحریم‌ها از سوی ایالات متحده و اتحادیه اروپا قرار گرفته‌اند که از جمله شامل مسدود کردن دارایی‌ها، ممنوعیت سفر، و محدودیت‌های اقتصادی مرتبط می‌شود.

در عین حال به گزارش خبرگزاری رویترز، دولت آمریکا احتمالاً تا روز دوشنبه گزارش مفصلی شامل جزئیات تحریم‌های بیشتر علیه روسیه به خاطر دخالت این کشور در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را منتشر خواهد کرد. دولت روسیه همواره اتهام دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده است.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر./م.ا.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG