لینک‌های قابلیت دسترسی

سه شنبه ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ تهران ۲۲:۲۱

توقف کمک آژانس به ایران «موقت» است


تصميم آژانس مبنی بر کنار گذاشتن تعدادی از پروژه های کمکی به ايران از سوی برخی ديپلمات های نزديک به اين سازمان به عنوان يک پيروزی برای آمريکا تعبير شده است.
خبرگزاری آسوشيتد پرس به نقل از چند ديپلمات نزديک به آژانس بين المللی انرژی اتمی گزارش داده است که تعليق کمک های آژانس و مسدود کردن خدمات آن به جمهوری اسلامی، موقت است و بايد به تاييد شورای حکام آژانس نيز برسد.

مقام های آژانس بين المللی انرژی اتمی در حال حاضر گرم تهيه فهرست کاملی از برنامه های کمکی خود به ايران هستند تا در اسفند ماه آينده به شورای حکام ارائه دهند.

اعضای شورای حکام آژانس که از نمايندگان ۳۵ کشور عضو تشکيل شده، قرار است در چهاردهم اسفند ماه در نشست آينده خود با يکديگر به گفت وگو بنشينند. تصميم نهايی در باره ادامه کمک های فنی آژانس به جمهوری اسلامی در اين جلسه شورای حکام گرفته خواهد شد.

يک ديپلمات ارشد آژانس بين المللی انرژی اتمی که نخواسته نامش فاش شود، به خبرگزاری آسوشيتد پرس گفته است: «تصميم توقف و تعليق برخی از کمک های آژانس به ايران در چند روز اخير اتخاذ شده است.»

ديپلمات ديگری می گويد، در باره برنامه هسته ای ايران در موارد روشنی که قطعنامه شورای امنيت آنها را مشخص کرده و شامل فرآوری و غنی سازی اورانيوم و توليد آب سنگين است، کمک ها متوقف شده است.

وی افزود: «آژانس قصد دارد که اين پروژه ها را در فهرست جداگانه ای تهيه کند، در ليست سياه طرح هايی که شامل تحريم شورای امنيت قرار دارند، در ليست سفيد پروژه هايی که بحث انگيز به نظر نمی رسند و همچنين طرح هايی که نياز به بررسی بيشتر دارد در فهرست خاکستری قرار خواهند گرفت.»

اين در حالی است که جمهوری اسلامی برای ۱۵ پروژه خود از آژانس کمک دريافت می کند و در ۱۲ طرح کشورهای ديگر دخالت دارند.

تصميم آژانس مبنی بر کنار گذاشتن تعدادی از پروژه های کمکی به ايران از سوی برخی ديپلمات های نزديک به اين سازمان به عنوان يک پيروزی برای آمريکا تعبير شده است.

ديپلمات های آگاه به استراتژی آمريکا می گويند، ايالات متحده قصد دارد تا پيش از برگزاری نشست شورای حکام در اسفند ماه آينده، اعضای شورا را متقاعد سازد که دست کم ۵۰ درصد از کمک های فنی خود به ايران را حذف کند اما برخی کشورها مانند روسيه و چين با اينگونه اقدامات شديد مخالفند و حتی برخی کشورهای اروپايی نيز سخت گيری زياد را کارساز نمی دانند.

بسياری از کشورهای غربی نگرانند که هدف جمهوری اسلامی از برنامه هسته ای خود دستيابی به سلاح اتمی است اما مقام های ايرانی همواره اين موضوع را تکذيب کرده و می گويند از انرژی هسته ای برای اهداف مسالمت آميز استفاده خواهند کرد.

XS
SM
MD
LG