لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۹ تهران ۱۷:۴۰

«شاید ایران، روسیه را در پروژه نیروگاه بوشهر کنار بگذارد»


بنا به آخرين توافق هايی که ميان دو کشور ايران و روسيه صورت گرفت، نيروگاه بوشهر بايد تا اواخر سال ۲۰۰۷ ميلادی – چهار ماه ديگر – آماده بهره برداری می بود، اما روسيه می گويد که اين نيروگاه، دستکم در پايان سال ۲۰۰۸ ميلادی به پايان می رسد.

يک روزنامه روسی به نقل از يک مقام ايرانی گزارش داد که ايران به دنبال اين است که در پروژه ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر، جايگزينی برای روسيه به عنوان شريک اصلی خود پيدا کند.


علی اکبر جوانفکر که از او با عنوان «سخنگوی محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری ايران» نام برده شده است، به روزنامه روسی گازتا گفته است: «ايران علاقه مند است که نيروگاه هسته ای بوشهر، در زمان مقرر به پايان برسد.»


سمت رسمی آقای جوانفکر، «مشاور مطبوعاتی ريس جمهوری» است.


وی در اين مصاحبه که در شماره روز جمعه روزنامه «گازتا» منتشر شده، به علاقه ايران برای همکاری با روسيه اشاره کرده و افزوده است: «با اين حال ايران با بالاگرفتن دوباره مشکلات با روسيه در حال بررسی ديگر نامزدهای موجود برای پايان دادن به پروژه ساخت نيروگاه هسته ای بوشهر است.»


نيروگاه هسته ای بوشهر، از پروژه های کليدی ايران برای «برنامه صلح آميز هسته ای» محسوب می شود، اما آمريکا ايران را متهم کرده است که از اين نيروگاه، به عنوان پوششی برای يک «برنامه ساخت سلاح هسته ای» استفاده می کند و واشينگتن می گويد که هدف نهايی ايران از پيگيری مصرانه برنامه هسته ای، توليد برق در بوشهر نيست.


روسيه به دليل مشارکت در پروژه چندين ميليارد دلاری ساخت نيروگاه بوشهر از سوی آمريکا و قدرت های اروپايی، با انتقادهايی رو به رو شده است و تا امروز، بارها زمان تحويل دادن اين نيروگاه را به مقام های ايران، به تاخير انداخته است.


ايران، روسيه را متهم کرده است که به دليل فشارهای سياسی، «ادعاهای کذب» مطرح می کند. ايران می گويد که هيچ گاه در پرداخت مرحله به مرحله هزينه يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلاری اين نيروگاه، تاخيری نداشته است.

مسکو در چندين مرحله اعلام کرد که به دليل تاخير در پرداخت های مقرر شده در قرارداد ميان دو کشور، ساخت اين نيروگاه را متوقف کرده است.


اما هر بار ايران، روسيه را متهم کرده است که به دليل فشارهای سياسی، «ادعاهای کذب» مطرح می کند. ايران می گويد که هيچ گاه در پرداخت مرحله به مرحله هزينه يک ميليارد و ۲۰۰ ميليون دلاری اين نيروگاه، تاخيری نداشته است.


بنا به آخرين توافق هايی که ميان دو کشور ايران و روسيه صورت گرفت، نيروگاه بوشهر بايد تا اواخر سال ۲۰۰۷ ميلادی – چهار ماه ديگر – آماده بهره برداری می بود، اما روسيه می گويد که اين نيروگاه، دستکم در پايان سال ۲۰۰۸ ميلادی به پايان می رسد.


با آغاز مناقشه بر سر غنی سازی اورانيوم در ايران، تهران همواره گفته است که اين فرآيند با هدف تامين سوخت مورد نياز نيروگاه بوشهر انجام می شود.


اما آمريکا و قدرت های اروپايی می گويند که در اختيار داشتن اورانيوم بسيار غنی شده، اين امکان را به دولت ايران می دهد که از آن برای ساخت بمب هسته ای استفاده کند.


ساخت بمب هسته ای بر اساس پيمان منع گسترش سلاح های هسته ای، NPT، برای تمامی کشورهای جهان به جز پنج کشور فرانسه، روسيه، چين، آمريکا و بريتانيا ممنوع است و به همين دليل، شورای امنيت سازمان ملل تاکنون با صدور دو قطعنامه الزام آور از ايران خواسته است که برنامه غنی سازی اورانيوم را متوقف کند.


ايران تاکنون به قطعنامه های شورای امنيت عمل نکرده و با تحريم های محدودی رو به رو شده که در اين قطعنامه ها به عنوان «اقدامات تبيهی» پيش بينی شده بودند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG