لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۰:۰۴

دور تازه خشونت ها در عراق: ۷۳ نفر کشته شدند


یک عراقی در حال بردن دختر مجروح خود به بیمارستانی در کرکوک در روز شنبه

پليس و مقام های محلی عراقی، روز شنبه اعلام کردند که در يک رشته از انفجار خودروها و حملات راکتی، ۷۳ غيرنظامی در اين کشور کشته شده اند.


همزمان ارتش آمريکا نيز اعلام کرد که در دو روز گذشته، شش سرباز آمريکايی در عراق کشته شده اند. همچنين يک سرباز بريتانيايی نيز در جنوب عراق کشته شده است.


به گزارش خبرگزاری ها، خشونت های تازه در عراق همزمان با عمليات مشترک نيروهای عراقی و آمريکايی عليه شورشيان، شدت گرفته است.


افزايش آمار تلفات ارتش آمريکا در عراق، رييس جمهوری آمريکا را از سوی مخالفانش در حزب دموکرات و همچنين چهره های برجسته حزب جمهوريخواه آمريکا تحت فشار قرار داده تا در تصميمش مبنی بر اعزام ۲۸ هزار نيروی جديد به عراق، تجديد نظر کند.


در حال حاضر ۱۵۷ هزار نفر از نيروهای ارتش آمريکا در خاک عراق مستقر هستند.


انفجار صبح شنبه


گزارش ها حاکی است که در حملات اخير، شبه نظاميان سنی، در چندين انفجار پياپی، ظرف چند ساعت شيعيان عراقی را در مکان های مختلف هدف قرار داده اند.


به گفته سوران علی، از مقام های ارشد پليس در طوز خورماتور – شهری ترکم نشين در جنوب کرکوک - حوالی ساعت هشت و ۳۰ دقيقه صبح شنبه، يک انفجار خانه های بسياری را در روستايی در اين منطقه ويران کرد.


صالح علی از پزشکان یک بيمارستان در شهر طوز خورماتور گفت که تاکنون بر اثر اين انفجار ۲۷ کشته و بيش از ۱۰۰ تن مجروح به اين بيمارستان منتقل شده اند.هنوز بسياری از شهروندان زير آوار هستند و منايع بيمارستانی می گويند که آمار کشته شدگان اين منطقه می تواند افزايش داشته باشد.

هنوز بسياری از شهروندان زير آوار هستند و منايع بيمارستانی می گويند که آمار کشته شدگان اين منطقه می تواند افزايش داشته باشد. يکی از ساکنين محل به خبرگزاری آسوشيتدپرس گفت که برای انتقال مجروحان به بيمارستان های شهر، اهالی با کمبود آمبولانس رو به رو هستند.


روستايی که اين حادثه در آن رخ داده، در ۱۶۵ کيلومتری شمال بغداد قرار دارد و ساکنين آن عمدتا ترکمن های شيعه هستند که در مناطقی با اکثريت سنی در شمال اين کشور زندگی می کنند.


حمله به کردهای شيعه


تقريبا ۱۲ ساعت پيش از انفجار در اين روستای ترکمن نشين، يک خودروی بمب گذاری شده رو به روی يک مغازه اجناس ايرانی در روستای کردنشين احمد مارف منفجر شد.


يکی از مقام های کميته مشترک همکاری امنيتی در استان دياله که نامش فاش نشده است گفت که در اين انفجار، ۲۶ تن کشته و ۳۳ تن مجروح شده اند.


اکثريت جمعيت اين روستا که در ۱۴۰ کيلومتری شمال شرقی بغداد قرار دارد، کردهای شيعه هستند و نزديک به ۳۰ خانواده در آن زندگی می کردند.


ساکنين اين روستا در دوران حکومت صدام حسين از محل زندگی خود اخراج شده بودند و چهار سال پيش و با سقوط رييس جمهوری مادام العمر عراق فرصت يافتند که به زادگاه خود بازگردند.


عمليات انتحاری در روستايی ديگر


نيم ساعت بعد از انفجار در روستای کردنشين، در روستايی ديگر در غرب اين محل به نام زرگوش، يک بمب گذار انتحاری به يک مراسم تشييع جنازه حمله کرد.


ابراهيم بجيلان، رييس شورای استان دياله گفت که اين عمليات انتحاری، ۲۲ کشته و ۱۵ مجروح برجای گذاشت. تعداد تلفات اين حادثه از سوی پليس شهر بعقوبه نيز تاييد شد.


در پی عمليات سه هفته اخير در بغداد و حوالی آن عليه شورشيان، بسياری از شبه نظاميان که به القاعده نيز وابسته هستند به استان دياله و مرکز آن يعنی شهر بعقوبه رفته اند و برخی منابع امنيتی می گويند که آنها در اين استان مخفی گاههای تازه ای برای خود ساخته اند.


عمليات مشترک نيروهای آمريکايی و عراقی برای پاکسازی پايتخت و بازگرداندن امنيت به اين شهر آغاز شد.


موج تازه حملات در روستاهای کوچک، به اين گمانه دامن زده است که عمليات برای پاکسازی پايتحت موفقيت آميز بوده، اما در عوض کانون حملات به شهرهای کوچکتر و خارج از پايتخت منتقل شده است.


XS
SM
MD
LG