لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۵ تیر ۱۴۰۳ تهران ۰۰:۰۲

حمله به القاعده، در عملیاتی با حضور ۱۰ هزار سرباز


شمال بغداد همواره محل درگیری های خونین ارتش آمریکا و القاعده بوده است.
شمال بغداد همواره محل درگیری های خونین ارتش آمریکا و القاعده بوده است.

روز سه شنبه ارتش آمريکا در يکی از بزرگترين حملات خود به شبه نظاميان القاعده، عملياتی را با دهها هلی کوپتر و زره پوش و با حضور ۱۰ هزار سرباز آمريکايی، در شمال بغداد آغاز کرد.


اين عمليات برگ نظامی، يکی از بزرگترين حملات ارتش آمريکا به القاعده از زمان اشغال نظامی عراق در سال ۲۰۰۳ ميلادی تا کنون توصيف شده است.


ژنرال ميک بدنارک، معاون فرمانده عمليات در تيپ بيست و پنجم پياده نظام ارتش آمريکا، با صدور بيانيه ای اعلام کرد: «اين عمليات در زمانی به پايان می رسد که نفوذ القاعده در اين استان از بين برود و تهديد های آنها عليه مردم محو شود.»


ارتش آمريکا همچنين اعلام کرده است که در نخستين ساعات آغاز اين عمليات در صبح روز سه شنبه، ۲۲ شبه نظامی در اطراف شهر بغداد در استان دياله که القاعده در آن نفوذ بسياری دارد، کشته شده اند.


عمليات تکميلی


فرماندهان ارتش آمريکا می گويند که عمليات گسترده چهار ماه پيش ارتش آمريکا به همراه نيروهای عراقی موجب شد تا بسياری از شبه نظاميان در شهر بغداد تار و مار شوند و به بيرون از پايتخت پناه ببرند و عمليات روز سه شنبه، گامی ديگر در تکميل عمليات قبلی است.


آن گونه که در بيانيه ارتش آمريکا آمده است، ۱۰ هزار سرباز حاضر در اين عمليات، توسط هلی کوپترهای جنگنده، زره پوش ها و همچنين نيروهای هوايی پشتيبانی می شوند.


اين عمليات همزمان با عملياتی ديگر انجام می شود که در روزهای اخير در ابعادی کوچکتر در اطراف بغداد و عليه القاعده آغاز شده بود.  • «اين قطعا يکی از بزرگترين يورش ها به شبه نظاميان از زمان عمليات سرنگونی رژيم عراق در سال ۲۰۰۳ تا امروز است.»
فرمانده ارتش آمریکا در عراق

ژنرال کريستوفر گارور، از فرماندهان ارشد ارتش آمريکا در عراق، در مصاحبه با خبرگزاری رويترز، درباره اهميت عمليات اخير، گفت: «اين قطعا يکی از بزرگترين يورش ها به شبه نظاميان از زمان عمليات سرنگونی رژيم عراق در سال ۲۰۰۳ تا امروز است.»


خبرگزاری رويترز همچنين به نقل از شاهدان عينی در شهر بعقوبه – ۶۵ کيلومتری شمال بغداد - گزارش داده است که از زمان آغاز اين عمليات، صدای انفجارهای سنگين از اطراف شهر به گوش می رسد. در شهر بعقوبه، مقررات منع رفت و آمد صادر شده است تا در جريان اين عمليات به شهروندان غيرنظامی، آسيب کمتری وارد شود.


حمله به «دشمن شماره يک»


ژنرال ديويد پترائوس، فرمانده ارتش آمريکا در عراق و جرج بوش، رييس جمهوری اين کشور، پيش از اين القاعده را «دشمن شماره يک» در عراق خوانده اند.


مقام های آمريکايی می گويند که القاعده در تلاش است تا با موجی از انفجارها و حملات مختلف، عراق را به آستانه آغاز يک جنگ داخلی قومی – مذهبی برساند.


ژنرال گرور درباره عمليات روز سه شنبه گفت که اگر به دليل حملات ارتش آمريکا، شبه نظاميان القاعده از مبارزه خودداری کنند و به نقاط ديگر عراق بگريزند، باز هم توقيف مواد منفجره و امکاناتشان در نزديکی پايتخت، دستآورد ارزنده ای خواهد بود.بر اثر انفجار بمب در شهر بغداد، دود غلیظی آسمان شهر را پوشاند.

وی افزود: «هر بار که آنها ناچار می شوند از درگيری شانه خالی کنند و به نقطه ديگری بگريزند، ضعيف تر می شوند؛ چرا که در محل تازه کسی آنها را نمی شناسند. پس بيرون راندن آنها نيز برای ما سودمند خواهد بود.»


شبه نظاميان القاعده که سنی مذهب هستند، بارها اهدافی را در ميان شيعيان هدف قرار داده اند و در آخرين عمليات که به گفته مقام های عراقی، القاعده در آن دست داشته، برای دومين بار طی دوسال اخير، مقبره دو تن از امامان شيعه را در شهر سامرا منفجر کردند.


خشونت های فزاينده در بغداد


همزمان با عمليات روز سه شنبه، انفجار بمبی در نزديکی يکی از مساجد شيعيان در شهر بغداد، به کشته شدن ۴۱ و زخمی شدن دهها غيرنظامی منجر شد.


اين انفجار در يک محله تجاری بسيار پر تردد رخ داد و بزرگترين حمله به شيعيان بعد از انفجارهای هفته گذشته در سامرا توصيف شده است.


پليس و مقام های بيمارستانی خبر دادند که بيش از ۱۰۰ تن بر اثر اين افجار بستری شده اند و حال برخی از آنها وخيم است.


اين نخستين بار نيست که در اين محله که سينک خوانده می شود، انفجارهای مرگباری رخ می دهد. روز بيست و هشتم ماه می نيز به دليل انفجار مهيبی در همين محل، ۲۸ نفر کشته شده بودند.


در حادثه روز سه شنبه، يک وانت بمب گذاری شده، در نزديکی يک گذرگاه بسيار شلوغ منفجر شده است.


XS
SM
MD
LG