لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۱۵

مالکی: کشورهای همسایه برای بحران عراق تلاش کنند


آقای مالکی روز یکشنبه هشدار داد که کشورهای ديگر نيز ممکن است هدف فعاليت های تروريستی قرار گيرند.

نوری المالکی، نخست وزير عراق روز يکشنبه در مراسم افتتاح کنفرانس امنيتی بغداد، از همه همسايگان عراق خواست برای پايان خشونت ها در اين کشور جنگ زده تلاش کنند.


نخست وزير عراق در سخنانش خطاب به نمايندگان ۲۲ کشور و سازمان بین المللی جهان از جمله همسايگان عراق که روز يکشنبه در بغداد گردآمدند هشدار داد که کشورهای ديگر نيز ممکن است هدف فعاليت های تروريستی قرار گيرند.


آقای مالکی افزود: از همين رو کشورهای همسايه برای مقاصدی که آنها را در بغداد گرد آورده بايد تلاشی جدی کنند.


نمايندگانی از شش کشور همسايه عراق، هشت کشور صنعتی جهان و پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است در نشست امنيتی بغداد، درباره استراتژی هايی که به خشونت ها در عراق پايان دهد بحث کنند.

نمايندگانی از شش کشور همسايه عراق، هشت کشور صنعتی جهان و پنج کشور عضو دائمی شورای امنيت سازمان ملل متحد قرار است در نشست امنيتی بغداد، درباره استراتژی هايی که به خشونت ها در عراق پايان دهد بحث کنند.


از ديگر اهداف نشست امنيتی بغداد، يافتن راهی برای حل بحران های انرژی و موضوع پناهندگان عراقی است که به سبب نبود امنيت در عراق، به شکل انبوه در حال ترک اين کشور هستند.


نشست روز يکشنبه در بغداد، شش ماه پس از آن است که نخستين کنفرانس مشابه (در اسفندماه سال گذشته) برگزار شد.


دومين کنفرانس امنيتی بغداد در حالی برگزار می شود که اکنون مقامات واشينگتن در انتظار گزارش مشترک فرماندهان نظامی و سفير آمريکا در بغداد درباره روند ايجاد امنيت در عراق هستند. گزارشی که قرار است کمتر از يک هفته ديگر در اختيار کنگره آمريکا قرار گيرد.


نوری المالکی وعده داد که در پی اين نشست امنيتی، وضعيت عراق به شکل «عادی» در آيد و از کشورش عراق به عنوان «زمينه ای برای همکاری دوستان و دشمنان» نام برد.


بنا به گزارش ها، منظور نخست وزير عراق از «دشمنان» کشورهای ايران و آمريکا هستند که در سه دهه اخير رابطه ای رسمی با يکديگر نداشته اند.


در همين حال واشينگتن اخيرا بار ديگر، همسايگان شرقی و غربی عراق، يعنی ايران و سوريه را متهم کرد که به تحريک خشونت ها در عراق ادامه می دهند.


ارتش آمريکا، ايران را به حمايت مالی و تسليحاتی از گروه های شبه نظامی متهم می کند که نيروهای آمريکايی در عراق را هدف قرار می دهند و از سوی ديگر، سوريه متهم است که برای جلوگيری از ورود شبه نظاميان خارجی به عراق، به خوبی از مرزهايش مراقبت نمی کند.


تهران و دمشق، اين اتهام را رد می کنند.


حسن کاظمی قمی، سفير ايران در بغداد گفته است:«هيچ برنامه ای برای برگزاری نشست با هيات آمريکا در حاشيه اين کنفرانس، طراحی نشده است.»

هوشيار زيباری، وزير امور خارجه عراق در سخنانی خطاب به هيات های ديپلماتيک حاضر در نشست بغداد، خواستار کنترل مرزها، برای جلوگيری از تردد تروريست ها شد و دستاورد دولت بغداد را، موفقيت در ايجاد «گفت وگو ميان گروه های رقيب برای آشتی ملی» توصيف کرد.


آقای زيباری، دقايقی پيش از آغاز کنفرانس روز يکشنبه، درباره اهميت اين نشست به خبرگزاری فرانسه گفت: «همه در حال صحبت درباره آشتی ملی در عراق هستند اما عراق همچنين به آشتی با همسايگانش نياز دارد.»


رياست هيات جمهوری اسلامی در اين نشست به عهده محمد رضا باقری، معاون وزارت امور خارجه ايران است و فرستاده ويژه سازمان ملل متحد، اشرف قاضی نيز در اين نشست حضور دارد.


حسن کاظمی قمی، سفير ايران در بغداد گفته است:«هيچ برنامه ای برای برگزاری نشست با هيات آمريکا در حاشيه اين کنفرانس، طراحی نشده است.»


تمرکز نشست امنيتی بغداد، پيگيری تعهداتی است که طرفين حاضر در کنفرانس نخست برای ايجاد امنيت در عراق پذيرفتند و در ارديبهشت ماه امسال در شرم الشيخ مصر بر آنها تاکيد کردند.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG