لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۰۱:۲۶

پرز: قدرت ایران ناشی از ضعف جامعه جهانی است


آقای پرز می گوید که « جامعه جهانی قادر نيست موضع قاطعی در برابر دولت تهران اتخاذ کند.»

شیمون پرز، رییس جمهوری جدید اسراییل روز سه شنبه در دیدار با تونی بلر از سیاست های بین المللی در قبال ایران انتقاد کرد و گفت: قدرت جمهوری اسلامی ناشی ازضعف جامعه جهانی است.


رییس جمهوری اسراییل اظهار داشت: ايمان دارد که جمهوری اسلامی ايران از قدرت واقعی برخوردار نيست و اگر ظاهرا پرقدرت جلوه مي کند، اين امر از ضعف و سياست های ترديد آميز جامعه جهانی است که قادر نيست موضع قاطعی در برابر دولت تهران اتخاذ کند و با صلابت اين ديدگاه را پيش برد.


وی گفت که«جامعه جهانی در برابر رژيم حاکم بر ايران و برنامه های هسته ای آن اهمال نشان مي دهد و اين سستی برخورد موجب شده که دولت تهران با بی اعتنایی به خواسته های جهانی، به پيشبرد طرح های اتمی خود ادامه دهد.»


رییس جمهوری اسراییل ابراز نگرانی کرد که جامعه جهانی برای سياست «غير قاطع کنونی» خود در قبال دولت ايران، بهای سنگينی بپردازد.


آقای پرز در این دیدار، کشورهای اروپایی و نهادهای وابسته به اتحادیه اروپا را فراخواند که به آینده جهان بیاندیشند و تنها در فکر منافع کوتاه مدت خود نباشند.جمهوری اسلامی ايران از قدرت واقعی برخوردار نيست و اگر ظاهرا پرقدرت جلوه مي کند، اين امر از ضعف و سياست های ترديد آميز جامعه جهانی است که قادر نيست موضع قاطعی در برابر دولت تهران اتخاذ کند و با صلابت اين ديدگاه را پيش برد.
رییس جمهوری اسلامی

تونی بلر به عنوان نماینده گروه چهارجانبه صلح خاورمیانه به اسراییل سفر کرده تا مقدمات گفت وگوهای صلح میان فلسطینی ها و اسراییل را فراهم کند.


«ایران، خطر اصلی است»


بنیامین نتانیاهو، رهبر اپوزيسيون دولت اسراییل، نیز در دیدار با تونی بلر گفت: « حزب الله و نصرالله عوامل جمهوری اسلامی ايران هستند و هر عملکرد و ديدگاه آن سازمان در راستای منافع جمهوری اسلامی ايران است.»


وی افزود: شیخ حسن نصرالله که بار ديگر اسراییل را به شليک موشک به هر نقطه ای از خاک اسراییل تهديد کرده است، بدون اتکاء به پشتيبانی جمهوری اسلامی ايران، قدرتی محسوب نمی شود.


آقای نتانياهو در یک کنفرانس خبری اظهار داشت: به تونی بلر گفته است که «خطر اصلی در منطقه خاورميانه، از جمهوری اسلامی ايران ناشی می شود و ساير تهديدات، فرعی و معلول محسوب می شوند و برای رسيدن به صلح واقعی در خاورميانه بايد به علت اصلی رسيدگی کرد.»


وی افزود: « تونی بلر خواهان آن است که برای پيشبرد صلح اسراییل و فلسطيني ها جبهه واحدی تشکيل شود که در واقع بتواند موجب گسترش جبهه جهانی در برابر حکومت ايران شود.»


رهبر اپوزیسیون دولت اسراییل گفت: بلر با اين ديدگاه موافق است که دستيابی دولت ايران به جنگ افزار اتمی، خطری برای صلح جهانی است و می پذيرد که نيروهای ميانه روی منطقه خاورميانه بايد در برابر رژيم ايران و ساير بنيادگرايان منسجم شوند.»


نتانياهو در این کنفرانس خبری به رهبر حزب الله توصيه کرد که از« تهديد دست بشويد و گرنه ممکن است اين بار مانند نبرد سال گذشته با قيمت نسبتا ارزان جان بدرنبرد.»


شیخ حسن نصرالله در مصاحبه مشروحی که دوشنبه شب از شبکه الجزيره پخش شد، گفت: حزب الله می تواند همه اسراییل را مورد حمله قراردهد.


مقامات نظامی اسراییل تاييد کردند که حزب الله امکانات نظامی جديدی در اختيار گرفته، و مدعی شدند که جمهوری اسلامی ايران کاروان های اسلحه و راکت به حزب الله تحويل داده است.


XS
SM
MD
LG