لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۱ خرداد ۱۴۰۲ تهران ۲۲:۱۳

برگزاری مراسم عزاداری عاشورا در پاکستان و عراق


اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۲
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۲

اخبار رادیو اروپای آزاد، رادیو آزادی - پنجشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۲:

در شهر پيشاور در پاکستان، شيعيان مراسم عاشورا را برگزار کردند. اقدامات امنيتی برای برگزاری اين مراسم، افزايش يافته بود. شيعيان در مراسم عزاداری عاشورا، سينه زنی و زنجيرزنی کرده و در مواردی قمه می زنند.

در عراق و در کربلا هم مراسم روز عاشورا برگزار شد و عزاداران در آن شرکت کردند. اقدامات امنيتی در شهرهای شيعه نشين عراق افزايش يافته بود. يک بمبگذار انتحاری خود را در ميان دسته عزادارن در شهر «السعديه» منفجر کرد که دستکم ۳۰ تن کشته شدند.

در مسکو، کارکنان فرودگاه شرميتووو در اعتراض به دستگيری رييس اتحاديه کارکنان فرودگاه، اعتراض کردند. گفته شده که وی به اتهام تقلب و کلاهبرداری دستگير شده ولی معترضان می گويند اين دستگيری برای فشارآوردن از سوی شرکت دولتی آئروفلوت و کاهش اختيارات اتحاديه انجام شده است.

در گرجستان، نزديک به دوهزار تن از کارکنان خط آهن برای دستيابی به شرايط کاری بهتر، پرداخت اضافه کاری وتغيير در مديريت سازمان خط آهن، دست به اعتصاب زدند. اين اعتصاب شامل رانندگان قطار نشده و برنامه حرکت قطارها دچار اختلال نشده است.

در تاجيکستان، انتظار می رود قيمت سوخت با ۲۵ درصد کاهش روبرو شود. روسيه به طور موقت ماليات بر روی صادرات سوخت را به حال تعليق درآورده که در نتيجه قيمت سوخت وارداتی برای تاجيکستان کاهش می يابد. اين کاهش قيمت پس از آن حاصل شد که تاجيکستان با روسيه به توافق رسيد و اجازه داد روسيه پايگاهی نظامی در اين کشور تاسيس کند اما جزييات بيشتر اين توافق هنوز در حال بررسی است و نهايی نشده است.

در بوسنی هرزگوين، بيش از ۵۰۰ کارگر صنايع سنگين در مقابل ساختمان های دولتی در سارايوو، دست به تظاهرات زدند. اين کارگران خواهان دخالت دولت برای جلوگيری از ورشکستگی شرکت های صنايع فلزات هستند.

در قرقيزستان، مجسمه يادبودی به ياد «چنگيز آيتماتوف» نويسنده قرقيز مقارن با ۸۵مين سالگرد تولد او در بيشکک، پايتخت اين کشور افتتاح شد. آيتماتوف که يکی از نويسنده های شاخص قرقيزستان بود، در سابقه خود مشاوره به ميخائيل گورباچف، رييس جمهوری اتحاد جماهير شوروی سابق را دارد. وی در سال ۲۰۰۸ درگذشت.
XS
SM
MD
LG