لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۹:۲۴

سپاهان قهرمان اقیانوسیه را شکست داد


عماد محمد رضا، زننده نخستین گل سپاهان بعد از گل شادی می کند.

تيم فوتبال سپاهان ايران در مسابقه گشايش جام ۲۰۰۷ قهرمانان باشگاههای جهان در توکيوی ژاپن تيم «وايتکرز يونايتد» نيوزيلند را سه بر يک شکست داد .


عماد محمد رضا، مهاجم عراقی تيم سپاهان در همان ابتدای مسابقه و در دقيقه های سه و پنج، دو بر صفر تيم ايرانی را پيش انداخت.


در دقيقه دوم نيمه دوم عبدالوهاب ابوالهيل عراقی نيز با شليکی از پشت محوطه جريمه نتيجه را سه بر صفر کرد. اما در دقيقه ۷۳ سپاهانی ها گلی به تيم خود زدند که بنام بيزلی ثبت شد.


سپاهان با اين پيروزی روز دوشنبه در مرحله يک چهارم پايانی در ناگويا به ديدار تيم «اوراوا ردز» ژاپن، قهرمان آسيا می رود.


پس از دو مسابقه رفت و برگشت در مرحله پايانی جام قهرمانی باشگاههای آسيا، اين برای بار سوم است که دو تيم موفق آسيايی رو در روی هم قرار می گيرند.


برنده مسابقه «سپاهان – اوراوا ردز» در مسابقه نيمه پايانی به پيکار تيم نامدارآ ث ميلان ايتاليا، قهرمان اروپا می رود.


تيمهای آ ث ميلان ايتاليا، قهرمان اروپا، بوکاجونيورز آرژانتين، قهرمان آمريکای جنوبی، ستاره ساحل از تونس، قهرمان آفريقا و پا چوکا از مکزيک، قهرمان آمريکای شمالی، مرکزی و دريای کاراييب، تيم های ديگر اين دوره جام هستند.


جام قهرمانی باشگاههای جهان همه ساله ميان قهرمانان شش کنفدراسيون فوتبال جهان در توکيو برگزار می شود.


امسال این جام با تعيين سهميه اضافی برای حضور حتمی يک تيم از ژاپن، با حضور قهرمانان و تيم ديگری از آسيا انجام می شود که سپاهان اصفهان، قهرمان دو ساله جام حذفی ايران با کسب مقام نايب قهرمانی آسيا به همراه اورا ردز فرصت حضور در اين جام پر اعتبار را پيدا کرد.


به گفته سايت فيفا برای سالهای بعدی کشورهای ديگر می توانند نامزد برگزاری اين جام شوند.


رقابتهای امسال ۱۶ ميليون دلار جايزه نقدی دارد که به تناسب عنوانها، بین تيمهای اول تا آخر توزیع می شود.


تيم وايتکرز با شکست از سپاهان نيم ميليون دلار گرفت. تيمهای بازنده در مرحله يکچهارم پايانی يک ميليون دلار خواهند گرفت. به قهرمان رقابتهای جام باشگاههای جهان ‪ پنج ميليون دلار، تيم دوم چهار ميليون، تيم سوم دو ونیم میلیون دلار و تیم چهارم دو میلیون دلار پاداش دریافت می کنند.لجظه آغاز بازی امروز

تيم سپاهان با آرايش محمد سواری، هادی عقيلی، فرشاد بهادرانی، محسن بنگر، هادی جعفری، عبدالوهاب ابوالهيل، جابا مجيری، احسان حاج صفی، محمد سيد صالحی، عماد محمد رضا ( کبير بلو از دقيقه ۸۷ )، و محمود کريمی ( کاپيتان )( از دقيقه ۶۴ حسين کاظمی ) به ديدار حريف نيمهآماتور نيوزيلندی رفت.


در اين بازی محرم نويد کيا، کاپيتان تيم سپاهان به دليل مصدوميت روی نيمکت ذخيره ها نشست. داور بازی اهل مکزيک بود.


تيم وايتکرز يونايتد پيش از اين مسابقه، پيروزی بر تيم سپاهان را يک نتيجه دور از انتظار پيش بينی کرده بود و رسانه های اين کشور نيز بر همین عقیده بودند.


اين تيم برای رويارويی با سپاهان ترجيح داد که از بازيکنان مسن و باتجربه خود استفاده کند که کندی در بازی اين تيم و حالت احتياط آميز آنان بيانگر اين مورد بود.


روزنامه آن لاين «نيوزيلند هرالد» در روز پنجشنبه ۲۲ نوامبر نوشت که تيم وايتکرز يونايتد بر پايه بازيکنان با تجربه خود به پيکار تيم سپاهان ايران می رود.


دنی هی در برابر تيم ايرانی سپاهان در ژاپن رهبری تيم نيوزيلندی را به عهده داشت. کريس ميليسيچ، مربی تيم ويتيکرز يونايتد با مجموعه ای از بازيکنان جوان و باتجربه و با بهره گيری مطلوب از سرعت به ميدان با اهميت مقدماتی جام باشگاههای جهان در برابر تيم طراز بالای سپاهان ايران رفت.


ميليسيچ گفته است: " اين بازی برای ما يک دوره تعطيلات تفريحی نيست، اين يک تجربه فوتبال در يک دوران زندگی برای بعضی از بازيکنان است. اين حالا به مديريت تيم و بازيکنان بزرگتر است که جوانترها را مطمئن سازند که آنان ستاره باران نمی شوند.»


تيمی با يک آکادمی فوتبال برای جوانان


ميليسيچ گفت: " بازيکنان مدرسه فوتبال ما بسيار خوب بوده اند و آينده ای بس درخشان پيش رو دارند. اما ژاپن جای بازيکنان تازه از راه رسيده نيست. اين جايی نيست که آسان از دست بدهيم. آن را بايد به ۲۳ بازيکن بهترينی که داريم بدهيم. آران رالی دروازه بان و تام وب از ميان جوانان انتخاب شده اند و در بازی با سپاهان نمايندگان همبازيهايشان در آکادمی فوتبال ما هستند. برای ديگر بازيکنان آکادمی فوتبال زمان ديگری فرا خواهد رسيد.»


بخت سپاهان ۶۰ – بخت ويتکرز ۴۰


همين روزنامه آنلاين ساعاتی پيش از مسابقه با سپاهان به قلم تری مادافورد نوشت: «کريس ميليسيچ ديگر نمی تواند کاری کند. برای بازی با سپاهان طرح بازی ريخته شده است اما حتی مربی تيم هم می داند که طرح به تنهايی نمی تواند ضامن پيروزی در فوتبال شود. بزرگترين مبارزه دوران مربيگری او در مسابقه با سپاهان فرا رسيد. بخت پيروزی تيم وايتکرز يونايتد به رهبری ميليسيچ بر تيم طراز اول سپاهان ايران در ورزشگاه ملی توکيو در روز جمعه ۴۰ به ۶۰ است.»شادی بازیکنان سپاهان بعد از به ثمر رساندن گل سوم

ميليسيچ شب پيش از بازی با سپاهان گفت: « اگر ما فقط خوب بازی کنيم بخت ما زياد می شود، اما اگر ما در سطحی که دلخواهمان است ظاهر نشويم، آن گاه بخت پيروزی تا حد ۳۰ به ۷۰ پايين می آيد. ما می دانيم که در سطحی مسابقه خواهيم داشت که تا کنون تجربه نکرده ايم. اين کهچطور با مشکل رويارويی با سپاهان کنار بياييم کليد کار است. اگر سپاهان بهتر از ما باشد ما برتری آنان را قبول خواهيم کرد اما بدون تلاش تسليم نمی شويم.»


هراس از گل زود هنگام


بيشترين هراس ميليسيچ از خوردن گل زودهنگام بود. او گفت: « اگر ما مجبور شويم جريان بازی حريف را دنبال کنيم، کار بسيار بسيار مشکل خواهد شد. ما می خواهيم نود دقيقه بازی کنيم نه اين که در تمام طول بازی با ده نفر به دفاع مشغول شويم.»


اين هراس خيلی سريع واقعيت خود را نشان داد و سپاهان در همان دقيقه های نخست با گلزنی عماد محمد رضای عراقی دو بر صفر پيش افتاد!


در نخستين دقيقه های نيمه دوم نيز ابوالهيل گل زد. اما بعد از گل وايتکرز با ضربه بازيکنان خودی، لحظه های سختی بر تيم ايرانی گذشت و چند بار تيم نيوزيلندی به گل دوم هم نزديک شد.


ميليسيچ پيش از بازی گفت: « اين يک بازی حذفی بين المللی است. شما نمی توانيد يک جا بنشينيد و منتظر حوادث شويد. سپاهان از آن تيمهايی است که توپ را در زمين به حرکت در می آورد و سپس ناگهان ضربه می زند. حمله های ناگهانی اين تيم گاهی حرکتی از ۶۰ متری دروازه حريف است. آنان توانايی آن را نيز دارند که همه چيز را خيلی سريع تغيير دهند.»


نخستين مسابقه با توپ هوشمند


مسابقه سپاهان با ويتکرز نخستين مسابقه رسمی فيفا بود که با توپ « ميکروچيپ » بازی شد.


در توپ های هوشمند اين جام هشت چيپ کوچک کار گذاشته شده است که وقتی توپ از خط دروازه گذشت واکنش مغناطيسی زمين، عبور آن را نشان دهد. در اين لحظه علامت به داور مسابقه می رسد که صفحه ای در مچ خود دارد و گل را اطلاع می دهد. او تنها کسی است که از به ثمر رسيدن گل مطلع می شود.


انتخاب سردبیر

XS
SM
MD
LG