لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱ آذر ۱۳۹۷ تهران ۱۴:۰۱

تاکید قطر بر نقش مهم آمریکا در حل بحران بین کشورهای عرب حوزه خلیج فارس


محمدبن عبدالرحمن آل ثانی روز سه شنبه با رکس تیلرسون در واشینگتن دیدار کرد.

محمدبن عبدالرحمن آل ثانی، وزیر خارجه قطر، روز جمعه بر نقش مهم و حساس آمریکا در حل بحران در روابط دوحه با عربستان، امارات، بحرین و مصر تاکید کرده است. در همین حال وزیر دفاع قطر نیز گفته است: محاصره قطر توسط کشور های همسایه بمثابه «اعلام جنگ» علیه دوحه است.

به گزارش آسوشیتدپرس، محمدبن عبدالرحمن آل ثانی در یک سخنرانی در «مرکز عرب» در واشینگتن گفته است: نقش آمریکا برای حل بحران اخیر مهم و اساسی است چرا که همه طرف‌های درگیر در این بحران از متحدان آمریکا هستند.

از زمان آغاز بحران اخیر بین عربستان و متحدانش با قطر، کویت تلاش هایی برای حل این بحران انجام داده است. در همین زمینه، امیر کویت با سفر به ریاض با پادشاه عربستان دیدار کرد.

وزیر خارجه قطر همچنین گفته است: دولت آمریکا نه تنها از تلاش‌های امیر کویت حمایت کرده که خود نیز اقداماتی برای میانجیگری بین طرف‌های دعوا انجام داده است.

رکس تیلرسون، وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته از همه طرف‌های درگیر در بحران قطر خواست تا برای حل این بحران بایکدیگر گفت وگو و مذاکره کنند.

گزارش ها حاکی است که رکس تیلرسون طی روزهای اخیر با وزیر امور خارجه قطر و همچنین کفیل وزیر مشاور کویت دیدار و در خصوص بحران اخیر بین قطر و کشورهای همسایه گفت‌وگو کرده است.

در همین زمینه، باب کورکر، رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا، دوشنبه گذشته در نامه‌ای به وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد تا زمانی که راه حلی برای بحران قطر مشخص نشود، کلیه قراردادهای تسلیحاتی با شش کشور عضو شورای همکاری خلیج فارس را متوقف می کند.

رادیو «ان پی آر» در آمریکا نیز می گوید، بحران قطر نخستین چالشی مهم بین المللی است که رکس تیلرسون به عنوان وزیر امور خارجه آمریکا با آن مواجه شده و این بحران، آزمونی برای آقای تیلرسون است.

عربستان، امارات، بحرین و مصر ماه گذشته با متهم کردن قطر به حمایت از تروریسم و همراهی با ایران در خاورمیانه، روابط‌شان را با دوحه قطع کردند. قطع روابط دیپلماتیک و اعمال تحریم علیه قطر یکی از بدترین تنش‌ها را در سال‌های اخیر بین هم پیمانان آمریکا در منطقه خلیج فارس به وجود آورده است.

عربستان و متحدانش شروط ۱۳ گانه‌ای برای از سرگیری روابط و پایان دادن به تحریم قطر مطرح کرده‌اند. قطر خواهان مذاکره در خصوص این شروط شده است، اما عربستان این درخواست را رد کرده است.

«اعلان جنگ علیه قطر»

در همین حال، خالدبن حمد العطیه، وزیر دفاع قطر در مصاحبه با روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن گفته است: محاصره قطر توسط عربستان، امارات و بحرین بمثابه «اعلان جنگ بدون خونریزی» علیه دوحه است.

وی در این مصاحبه که روز جمعه منتشر شده، اتهام حمایت قطر از تروریسم را رد کرده است.

خالدبن حمد العطیه همچنین روز جمعه با فکری ایشیک، وزیر دفاع ترکیه در آنکارا دیدار کرده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، فکری ایشیک در این دیدار گفته است: بحران اخیر بین کشورهای عرب در منطقه خلیج فارس می بایست خیلی زود از طریق گفت و گوهای جدی و براساس احترام به حاکمیت قطر حل و فصل شود.

به گزارش الجزیره، آقای العطیه نیز گفته است که هدف از سفر به آنکارا مذاکره در خصوص پایگاه نظامی ترکیه در قطر است.

یکی از شروط ۱۳‌ گانه‌ای که عربستان، امارات و متحدانشان برای از سرگیری روابط و پایان دادن به تحریم قطر گذاشته‌اند، خروج نیروهای نظامی ترکیه از پایگاه العدید در این کشور است. ترکیه هفته گذشته اعلام کرد که برنامه‌ای برای برچیدن پایگاه خود در قطر ندارد.

در همین حال، وزارت دفاع قطر روز جمعه اعلام کرده است، گروه دیگری از نظامیان ترکیه وارد پایگاه «العدید» شده اند.

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG