لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۵۵

هفت بهايی مرتبط با مؤسسه آموزش عالی بهائيان به زندان محکوم شدند


جامعه بين المللی بهائيان اعلام کرده است که شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران هفت بهايی را به اتهام ارتباط با موسسه آموزش عالی بهائيان به چهار تا پنج سال زندان محکوم کرده است.

طبق اين گزارش، شماری از شهروندان بهايی در شهرهای تهران، اصفهان و کرج پنج ماه پيش درارتباط با موسسه آموزشی بهائيان بازداشت شدند. افراد بازداشت شده، استادان دانشگاه غيرحضوری بهاييان و يا از افراد مرتبط با اين مؤسسه بودند که برای آموزش به جوانان بهايی محروم از تحصيل از دانشگاه های ايران، اين سيستم آموزشی را تأسيس کرده اند.

جامعه بين المللی بهائيان می گويد «کامران مرتضايی» و «وحيد محمودی» هر يک به پنج سال زندان محکوم شده اند.

«رامين زيبايی»، «محمود بادوام» و «فرهاد صدقی»، مدرسان اين موسسه آموزشی به چهار سال زندان محکوم شده اند. همچنين «رياض‌ سبحانی»، مشاور، و «نوشين خادم»، دستيار، به چهار سال زندان محکوم شده اند.

بانی دوگال، نماينده جامعه جهانی بهايی در سازمان ملل، در اين زمينه گفته است:«مشخص نيست که اتهامات عليه اين افراد بی گناه چيست، کسانی که فقط هدفشان اين بوده به جوانانی که به دليل اعتقادات دينی شان ناعادلانه از تحصيل در موسسه های آموزش عالی محروم شده اند، خدمت کنند.»

بانی دوگال اضافه کرده است:«اين چه نوع جامعه ای است که ارائه خدمت تحصيلی به جوانان را جرم تلقی می کند.»

طبق اين گزارش، دو بهايی ديگر مرتبط با پرونده موسسه آموزشی بهائيان يعنی «کامران رحيميان» به همراه همسرش «فران حسامی»، هردو مدرس روان شناسی، همچنان در زندان به سر می برند.

به گزارش جامعه بين المللی بهائيان، اقدام جمهوری اسلامی عليه موسسه آموزش عالی بهائيان باعث شده تا بسياری دولت ها، سازمان ها و دانشگاه ها در سراسر دنيا اين اقدام را محکوم کنند.

در جمهوری اسلامی٬ بهائيان برای ادامه تحصيل در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی با مشکلات متعددی مواجه‌اند و از اين رو طرح آموزش غيرحضوری را برای آموزش فرزندان‌شان دنبال کرده‌اند.

به گزارش جامعه بين المللی بهائيان هم اکنون دست کم ۱۱۲ نفر بهايی در ايران به خاطر عقايدشان در زندان به سر می برند. از جمله اين بازداشت شدگان می توان به هفت رهبر جامعه بهايی که به بيست سال زندان محکوم شده اند اشاره کرد.

طبق اين گزارش هم اکنون پرونده سیصد بهايی ديگر در مراجع قضايی ايران در جریان است.

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG