لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ تهران ۰۵:۵۵

ايتاليا: اروپا به اظهارات آیت الله خامنه ای پاسخ جدی بدهد


فرانکو فراتينی، وزير خارجه ايتاليا می گوید: کشورهای اروپایی باید به اظهارات رهبر جمهوری اسلامی درباره ادامه ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم، پاسخی «جدی» بدهند. (عکس از : AFP)

فرانکو فراتينی، وزير امور خارجه ايتاليا، پس از گفت وگو با ديوید ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، در لندن درباره برنامه هسته ای ايران گفت: از اظهارات آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، « بسيار مايوس» شده است.


فرانکو فراتينی تصريح کرد: کشورهای اروپايی لازم است به اين سخنان « پاسخی جدی و فوری» دهند.


آيت الله خامنه ای روز چهارشنبه در خصوص سياست های جمهوری اسلامی در قبال کشورهايی که وی انها را «استکبار» خواند، گفت:« يک قدم عقب نشينی در برابر مستکبران، منجر به يک قدم پيشروی آنان خواهد شد و اين تصور که عقب نشينی و «عدول از مواضع و حرفهای صحيح»، باعث تغيير سياست استکبار خواهد شد تصوری کاملاً غلط و بی اساس است».


آقای خامنه ای افزود: «توانايی های کنونی و نفوذ و اقتدار منطقه ای جمهور اسلامی قابل مقايسه با گذشته نيست و ما می دانيم که چه کار می کنيم و به کجا خواهيم رسيد.»


در حالی رهبر جمهوری اسلامی بر ادامه برنامه هسته ای ایران تاکید می کند که کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ منتظر پاسخ ایران به بسته پیشنهادی این کشورها هستند.


در همین زمینه، ديويد ميلیبند، وزير خارجه بريتانيا، نيز گفت که کشورهای اروپایی در انتظار پاسخ رسمی ايران تا روز شنبه آينده هستند.


اقای ميلیبند افزود که دولت بريتانيا اميدوار است بتواند به رويکرد دوگانه تشويق و تنبيه ايران را ادامه دهد.


آمريکا نیز روز چهارشنبه ضمن هشدار به ايران تاکيد کرد مهلت ايران برای ارائه پاسخ درمورد بسته پيشنهادی گروه ۱+۵ به تهران تا پايان اين هفته است و افزود، هرگونه سرپيچی ايران از اين مهلت، بدون پيامد نخواهد بود.


شان مک کورمک، سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا گفت: ايران در مذاکرات ژنو در ۱۹ ژوييه از مهلت دو هفته ای که تا شنبه آينده است آگاه بوده و آنرا پذيرفته است.


  • اتحاديه اروپا در صدد است تا تحريم هايی فراتر از قطعنامه ۱۸۰۳ سازمان ملل را به اجرا بگذارد تا شايد از اين طريق تهران را وادار کند که فعاليت مربوط به غنی سازی را متوقف کند
یک دیپلمات غربی

شان مک کورمک افزود: سرپيچی ايران از خواست متعارف و عادلانه شورای امنيت پيامدهای خود را در پی خواهد داشت.


آقای مک کورمک ضمن هشدار به ايران گفت: هيچکس از جمله گروه ۱+۵ مايل نيست راه مجازات را در پيش گيرد، ولی اين امری جدی است و ما اعضای گروه ۱+۵ آمادگی داريم تا اگر ايران ما را به آن سمت سوق دهد، آن راه را برگزينيم.


تحریم هایی فراتر از قطعنامه ها


در آستانه به پایان رسیدن مهلت دو هفته ای گروه ۱+۵ به ايران، يک ديپلمات بلند پايه غربی می گويد: اتحاديه اروپا در صدد است تا تحريم هايی فراتر از قطعنامه ۱۸۰۳ سازمان ملل را به اجرا بگذارد تا شايد از اين طريق تهران را وادار کند که فعاليت مربوط به غنی سازی را متوقف کند.


در همين رابطه سفرای اتحاديه اروپا روز سه شنبه جلسه ای درخصوص اجرا قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنيت سازمان ملل متحد عليه ايران، و گسترش اين تحريم ها برگزار کردند.


اين ديپلمات که نخواست نامش فاش شود، به خبرگزاری فرانسه گفت: بريتانيا و فرانسه، می خواهند از قطعنامه ۱۸۰۳ فراتر روند و آن بخش هايی را که مجبور بودند به خاطر روسيه و چين ناديده بگيرند، را به اجرا بگذارند.


وزيران امور خارجه گروه ۱+۵ پس از تصويب قطعنامه ۱۸۰۳ شورای امنيت سازمان ملل عليه جمهوری اسلامی در ماه مارس، در بيانيه ای اعلام کرده بودند: خواهند کوشید با سیاست های تشویقی و تنبیهی ایران را به توقف غنی سازی اورانیوم ترغیب کنند.


تاخیر در پاسخ


کاندوليزا رايس، وزیر امور خارجه امریکا نیز روز سه به ايران هشدار داد که بايد تا روز شنبه آينده، در پايان مهلت دو هفته ای پس از مذاکرات ژنو، به بسته پيشنهادی کشورهای ۱+۵ يک پاسخ جدی دهد و از وقت کشی خودداری کند.


خانم رايس با اشاره به اين که جهان نظاره گر ايران است، گفته بود:«ايرانی ها بهتر است بدانند اين مسئله ای نيست که بتوانند بر سر آن وقت کشی کنند.»


وزير امور خارجه آمريکا در پاسخ به اين پرسش خبرنگاران که اگر جواب ايران قانع کننده نباشد، آنگاه چه رويکردی در پيش خواهيد گرفت؟، گفته بود: «ما در اين خصوص تاکنون بسيار شفاف بوده ايم، ما دو شيوه [در مقابل ايران] در پيش گرفته ايم؛ اگر يک شيوه جواب ندهد، ما رويکرد ديگر را در پيش خواهيم گرفت.»


اشاره خانم رايس به سياست ها تحريم و تشويق ايران برای تعليق فعاليت های مربوط به غنی سازی ايران است.


آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و بريتانيا به همراه آلمان، کشورهای موسوم به گروه ۱+۵ در خرداد ماه سال جاری بسته ای حاوی مشوق های اقتصادی به ايران ارائه کردند تا از اين طريق تهران را ترغيب کنند که فعاليت های حساس خود را متوقف کند.


در جريان نشست وزيران امور خارجه گروه ۱+۵ و خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، با سعيد جليلی، مذاکره کننده ارشد هسته ای ايران در ژنو به تهران دو هفته فرصت داده شد تا به اين بسته پيشنهادی پاسخ دهد.


ايران پس از مذاکرات ژنو تا کنون به طور مشخص به بسته پيشنهادی پاسخ نداده است و تصريح می کند که برای پاسخ دادن به اين پيشنهاد، ضريب الاجلی مشخص نشده است.


حسن قشقاوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران، روز يکشنبه گفته بود که در مذاکرات ژنو درباره پروده هسته ای ايران، «بحث تعيين ضرب الاجل» در ميان نبوده است.


آقای قشقاويی افزوده بود:«به هيچ وجه بحث تعيين اولتيماتوم و ضرب الاجل در ميان نبود بلکه در جريان مذاکرات قرار بر اين بود که در مدت دو هفته موضوع مورد بررسی ايران قرار بگيرد.»


روند غنی سازی که کاربرد دوگانه نظامی و غير نظامی دارد از سوی شورای امنيت سازمان ملل و آژانس بين المللی انرژی اتمی موضوعی نگران کننده در برنامه هسته ای ايران به شمار می رود که می تواند ايران را به دانش ساخت سلاح هسته ای مجهز کند.


اين در حالی است که تهران ماهيت اين برنامه را غير نظامی و صلح آميز و برای توليد برق عنوان کرده است.


XS
SM
MD
LG