لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳ آبان ۱۳۹۹ تهران ۰۴:۵۸

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران


روزنامه آفتاب يزد ، نتيجه بخش بودن اعتراض کنکوری ها را مورد توجه قرار داده ، و از عقب نشينی وزارت علوم و سازمان سنجش از طرح بومی گزينی خبرداده است.


به نوشته این روزنامه ، رييس سازمان سنجش گفته « سازمان سنجش برای داوطلبان نخبه‌ای که در کنکور ۸۷از ورود به دانشگاه‌ها محروم شده‌اند ، بر اساس مساعدت صورت گرفته از سوی روسای دانشگاه‌ها و وزرای علوم و بهداشت ، ظرفيت‌ برخی رشته‌های دانـشـگـاهـهـای تـهران را تا ۱۰ درصد افزايش داد. »


آفتاب يزد با اشاره به اعتراض کنکوری ها به طرح بومی گزينی وزارت علوم ، ازقول علی عباس پور رئیس کمیسیون آموزش مجلس هشتم ، نوشته « گزينش در اين رشته‌ها به صورت آزاد و کشوری و بدون هيچ قيد و بند سهميه‌ای اعم از سهميه مناطق ،‌ بومی و غير بومی ، ايثارگران و ساير سهميه‌ها است. »


طرح بومی گزينی وزارت علوم امسال موجب محرمیت بسياری از شرکت کنندگان کنکور با کسب رتبه های ۲ و ۳ رقمی از ورود به دانشگاه، و تجمعات اعتراض آمیز داوطلبان کنکور شد.


انتقال وزارتخانه ها به قم


روزنامه اعتماد ، خبر انتقال برخی از وزارتخانه ها از تهران به شهر قم را منعکس کرده است.


به نوشته این روزنامه « استاندار قم از ايجاد يک شهرک بزرگ اداری حد فاصل استان های قم و تهران خبر داد تا پس از تکميل ، برخی از وزارتخانه ها از تهران به اين شهرک منتقل شوند. »


اين روزنامه به زمان اين انتقال اشره نکرده اما از قول ناظمی اردکانی ، استاندار قم نوشته « طرح مطالعاتی اين شهرک هم اکنون به منظور انتقال برخی وزارتخانه ها از پايتخت به اين مکان در دست بررسی است. »


ماجرای کرسنت و احضار دو وزير


روزنامه سرمايه ، از احضار دو وزير اطلاعات و نفت به مجلس برای پاسخگويی در مورد ماجرای پر سر و صدای قرار داد گازی با شرکت کرسنت خبر داده است.


اين روزنامه با اعلام خبر حضور اين دو وزير در مجلس نوشته « بحث و بررسی پيرامون قرارداد خريد و فروش گاز بين شرکت ملی نفت ايران و شرکت نفتی بين المللی کرسنت با احضار وزيران نفت و اطلاعات و سازمان های مربوطه از فردا در دستور کار کميسيون انرژی قرار می گيرد. »


سرمايه ماجرای حضور پر حاشيه علی کردان ، وزير کشور و محمدرضا رحيمی معاون پارلمانی رييس جمهور در جلسه مذاکراه با شرکت کرسنت را دليل حضور اين دو وزير در مجلس دانسته است.


«سوال از احمدی نژاد مشکوک است»


روزنامه جمهوری اسلامی ، خبر داده که مشاور مطبوعاتي رئیس جمهوری اسلامی طرح سوال نمايندگان از احمدی نژاد را مشکوک و شبهه برانگيز دانسته است.


به گزارش اين روزنامه علی اکبر جوانفکر گفته « تلاش برای فراخوانی رئيس جمهور به صحن علنی مجلس نه تنها اقدامی اصولگرايانه و برخوردار از منطق قابل دفاع نيست ، بلکه در شرايط کنونی مشکوک و شبهه انگيز به نظر می رسد. »


روزنامه جمهوری اسلامی ، همچنين از قول جوانفکر نوشته « رفتار و اقدامات نسنجيده برای استفاده از اختيارات قانونی يک نهاد برجسته به منظور تحت فشار قرار دادن رئيس جمهور خوشايند نيست. »


به گفته علی مطهری یکی از نمایندگان مجلس تاکنون 74 نماينده مجلس طرح سئوال از رييس جمهوری اسلامی در رابطه با اظهارات اسفنديار رحيم مشايی را امضاء کرده اند.


حذف يارانه ها در مرحله دوم تحول اقتصادی


روزنامه جام جم ، از قول وزير رفاه و تامين اجتماعی خبرداده که يارانه کالاهای اساسی و کوپنی پس از مراحل اول و دوم طرح هدفمند کردن يارانه ها حذف خواهد شد.


اين روزنامه از قول عبدلرضا مصری نوشته « يارانه برخی اقلام ممکن است در مرحله اول يا دوم حذف شوند ، اما قطعا يارانه کالاهای اساسی مثل نان و کالاهايی که با کوپن‌های ارزاق واگذار می‌شوند ، در مراحل اول و دوم حذف نخواهند شد. »


به گزارش جام جم ، وزير رفاه و تامين اجتماعی همچنين گفته « پس از آزاد شدن يارانه‌ها قاعدتا تغييرات قيمتی را در کشور شاهد خواهيم بود و بر اين اساس بايد قدرت خريد مردم را افزايش دهيم. »


شيرهای سر در مجلس دوباره باز می گردند


روزنامه اعتماد ، از بازگشت مجدد شيرهای تاریخي به سر در مجلس خبر داده ، و از قول يک عضو هيات رييسه مجلس نوشته « با ادله قانونی و محکم ، شيرهای سر در مجلس برگردانده می شود و ديگر نيازی به پايين آوردن شان نيست. »


به نوشته اين روزنامه احمد ناطق نوری ، فشار برخی از چهره های سياسی را علت اصلی پايين آوردن اين مجسمه ها دانسته ، و گفته « در حال بررسی مشروح مذاکرات خبرگان قانون اساسی هستم. تا جايی که می دانم در آن مذاکرات منعی برای نصب شيرها وجود ندارد و آنها را نماد رژيم گذشته ندانسته اند. »


چندی پيش شيرهای سر در ساختمان مجلس در بهارستان پس از نزدیک به 3 دهه برای يکی دو روز در سر در مجلس نصب شدند ، اما بار ديگر پايين کشیده شدند.


XS
SM
MD
LG