لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۰ مهر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۰۴

بررسی روزنامه های صبح سه شنبه ايران


روزنامه کيهان ، به نقل از سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی خبر داده که حجم واردات ايران از چين در سال جاری به ۲۰ ميليارد دلار رسیده است.


به نوشته اين روزنامه ، حسن قشقاوی همچنين حضور احمدی نژاد در اجلاس شانگهای را نقطه عطفی در روابط ايران با چين ذکر کرده و گفته که روابط ايران و چين در حال گسترش است.


کيهان از قول سخنگوی وزارت امور خارجه ايران وعده داده که در سال ۲۰۰۹ ميلادی حجم واردات ايران از چين به ۲۵ ميليارد دلار خواهد رسيد.


پایان مهلت يک هفته ای مجلس به احمدی نژاد


روزنامه اعتماد ملی ، زمان ارائه رسمی طرح سوال از رييس جمهور به هيات رييسه مجلس را روز چهارشنبه اعلام ، و نوشته « با وجود اينکه برخی تحليل‌ها در مجلس حکايت از منتفی شدن سوال از رئيس‌جمهور داشت اما گويا نمايندگان امضاکننده همچنان پيگير سوال از رئيس‌جمهور هستند. »


اين روزنامه از قول علی مطهری ، چهره فعال در طرح سوال از احمدی نژاد نیز ، نوشته « بيش از ۸۰ نماينده مجلس طرح سوال از رئيس ‌جمهوری درباره اسفنديار رحيم‌مشايی را امضا کردند که روز چهارشنبه به هيات‌رئيسه مجلس تقديم می‌شود. »


به نوشته اعتماد ملی ، اين نماينده اصولگرای مجلس ، همچنين گفته « مهلت يک هفته‌ای را برای رئيس‌جمهوری لحاظ کرديم ، تا اگر می‌خواهد عکس‌العملی نسبت به رحيم‌مشايی داشته باشد فرصت کند ، اما ظاهرا اتفاقی نيفتاده است به همين دليل طرح سوال از رئيس‌جمهوری به هيات‌رئيسه تقديم می‌شود. »


به گزارش اين روزنامه ، هيات رييسه مجلس نيز آمادگی دريافت طرح سوال از احمدی نژاد را دارد تا جايی که علی لاريجانی رييس مجلس هشتم نيز با اعلام بط طرفی و گفته است : نمايندگان بايد در انجام وظايف خود آزاد باشند.


«موبايل ابزار فساد»


روزنامه رسالت ، از قول يکی از مراجع تقليد نسبت به افزايش استفاده از تلفن همراه بين جوانان هشدار داده وتلفن همراه را وسيله ای برای اشاعه فساد معرفی کرد.


اين روزنامه از قول آيت الله مکارم شيرازی نوشته « تلفن‌های همراه هم اکنون از مواد مخدر بدتر و مخرب‌تر شده وبه وسيله‌ای برای اشاعه فساد تبديل شده است. »


به نوشته رسالت اين مرجع تقليد همچنين « رشوه‌خواری در ادارات دولتی » را يکی از مشکلات فعلی جامعه دانسته ، و اعلام کرده رشوه خواری در ادارات دولتی مقدمات ايجاد و گسترش فساد در جامعه را فراهم می‌کنند. »


حلاليت طلبی اصولگرايان


روزنامه کارگزاران با اشاره به نامه ی جنجالی احمد توکلی به حسين موسويان و درخواست حلاليت از وی ، نوشته بازار حلاليت طلبی اصولگرايان داغ داغ است.


به نوشته این روزنامه ، پس از آنکه احمد جنتی دبير شورای نگهبان قانون اساسی در خطبه‌های نماز جمعه دو هفته پيش تهران از افرادی که حق‌شان را ضايع کرده ، طلب حلاليت نمود ، احمد توکلی رئيس مرکز پژوهش‌های مجلس و مدير سايت الف نيز با انتشار نامه‌ای خطاب به حسين موسويان از او حلاليت طلبيد. »


اين روزنامه نوشته که توکلی در نامه خود که به روزنامه ها ارسال شده ، نوشته « ‌اين حلاليت‌طلبی به علت اتهاماتی است که سايت تحت مديريتم به نقل از مقامات دولتی و پارلمانی به سخنگوی تيم سابق مذاکره‌کننده هسته‌ای وارد کرد ، اما در بررسی‌های بعدی مشخص شد که اين اتهامات نه در قرار نهايی قاضی اول ، کيفرخواست دادستان و حکم دادگاه ، و نه در اکثر گردش کارهای وزارت اطلاعات نيز وجود ندارند. »


تاثير افزايش بهای بنزين بر تورم


روزنامه سرمايه ، گزارش اخير مرکز پژوهش های مجلس در رابطه با افزايش بهای بنزين و گازوئيل را مورد توجه قرار داده ، و نوشته « افزايش يکباره قيمت بنزين و رسيدن به سطح قيمت های جهانی حداقل حدود ۲۸.۵ درصد و افزايش قيمت گازوئيل نيز در حدود ۲۲.۶ درصد به پايه تورم موجود در کشور اضافه خواهد. »


مرکز پژوهشهای مجلس همچنين به دولت پيشنهاد کرده که از افزايش يکباره قيمت سوخت های رايج خودداری کند.


اين روزنامه به نقل از گزارش مرکز پژوهش های مجلس نوشته « افزايش يکباره قيمت حامل های انرژی در کشور تا سطح قيمت خريد آن از خارج ، آثار تورمی ساختاری به دنبال داشته و چالش های فراوانی ايجاد می کند.»


«سياه زخم کشور را تهديد می کند»


روزنامه جمهوری اسلامی ، با اشاره به مشاهده نمونه هايی از بيماری سياه زخم در افغانستان و همچنين قسمت هايی از مرزهای مشترک ايران با اين کشور از قول رييس جامعه پزشکان نسبت به شيوع اين بيماری در کشور هشدار داد.


اين روزنامه از قول ايرج خسرونيا نوشته « برخی پزشکان جوان و همچنين پزشکانی که از خارج آمده اند سابقه ای از اين بيماری ندارند ، و در نتيجه ممکن است بيماری را تشخيص ندهند. »


XS
SM
MD
LG