لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ تهران ۱۶:۳۱

بررسی روزنامه های صبح يک شنبه ايران


روزنامه سرمايه ، از قول رييس کمیسيون برنامه و بودجه مجلس نوشته « کميسيون برنامه و بودجه در حال حاضر آمار مشخصی از موجودی حساب ذخيره ارزی ندارد. »


به نوشته اين روزنامه رضاعبدللهی گفته « کميسيون برنامه و بودجه مصمم است موجودی حساب ذخيره ارزی را در اسرع وقت به دست آورد و برای اين منظور همکاری دولت را انتظار دارد. »


رييس کمسيون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی همچنین خبر داده که « دولت از سال گذشته تا کنون آماری از موجودی حساب ذخيره ارزی اعلام نکرده است. »


به گزارش سرمايه اين درخواست درحالی از سوی مجلس اعلام می شود که دولت اخيرا لايحه برداشت ۱۵ هزار ميلياردی تومانی از حساب ذخيره ارزی را به مجلس فرستاده است.


اکران رسمی فيلم مساله ساز


روزنامه اعتماد ، از اکران رسمی فيلم « اعدام فرعون » خبر داده و از قول مسئول بسيج دانشجويی دانشگاه تهران نوشته همزمان با اکران رسمی مستند اعدام فرعون ، مستند « ۳۴ گلوله برای فرعون » نيز با حضور دانشجويان بسيجی در دانشگاه تهران رونمايی خواهد شد.


اين روزنامه به نقل از امير حسين ثابتی نوشته « اين دو فيلم همزمان با سالروز ترور انور سادات رييس جمهور مصراکران و رونمايی خواهد شد. »


فيلم اعدام فرعون که توسط گروهی موسوم به « ستاد پاسداشت شهدای اسلام » تهيه شده در چند ماه گذشته روابط تيره ايران و مصر را تيره تر کرده ، و تاکنون واکنش های زيادی را در خاورميانه به دنبال داشته است.


ادعاهای جدید در پرونده خون های آلوده


روزنامه اعتمادملی ، ماجرای طرح شکايت سازمان انتقال خون از يک شرکت فرانسوی به دليل فروش خون های آلوده به ويروس اچ آی وی را مورد توجه قرار داده است.


به گفته مدير حقوقی سازمان انتقال خون « با روشن شدن اين نکته که منشاء آلودگی فرآورده‌های خونی به ويروس اچ آی وی در پرونده موسوم به هموفيلی‌ها خارجی بوده ، سازمان انتقال خون ايران طرح شکايت عليه شرکت فرانسوی صادرکننده فاکتورهای خونی آلوده به ايران را در دستورکار قرار داد. »


اين روزنامه به نقل از این مقام دولتی نوشته « سازمان انتقال خون در سال های ۱۳۶۲ و ۱۳۶۳ از يک شرکت فرانسوی با نام مريو فاکتورهای انقعاد خون آلوده به اچ آی وی وارد کرده که منجر به آلوده شدن تعداد زيادی از بيماران هموفيلی مصرف کننده اين فرآورده های خونی شده است. »


به گزارش اعتماد ملی « پيش از اين در رسيدگی به شکايت بيماران هموفيلی که از سال ۱۳۷۶ در دادگاه های کشور جريان داشت و در سال ۸۳ برعليه سازمان انتقال خون ، وزارت بهداشت و درمان صادر شده بود و مسولان اين سازمان و وزارتخانه مجرم شناخته شده بودند. »


خريد هواپيما و بالگرد از روسيه


روزنامه کيهان ، از خريد بالگردهای روسی از شرکت « کاموف » خبر داده و نوشته « روسيه به زودی بالگردهای معروف و پيشرفته کاموف را که جزء پيشرفته ترين پرنده های دنيا محسوب می شوند به ايران صادر می کند. »


اين روزنامه به نقل از مدير اجرايی اين شرکت روسی زمان تحويل اين بالگردها را سال آينده اعلام کرده واز قول وی نوشته « در حال حاضر سازندگان هواپيماهای روسی نيز با ايران به توافق رسيده اند و بحث صدور بيش از ۱۰۰ فروند هواپيمايی توپولف ۲۰۴ به اين کشور درميان است. »


بی اعتنايی به فرمان هشت ماده ای


روزنامه جمهوری اسلامی تغييرات مکرر مديران دولت ، مجلس و قوه قضاييه را بی اعتنايی به فرمان هشت ماده ای علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ، در رابطه با مبارزه با مفاسد اقتصادی دانسته است.


این روزنامه نوشته « تغييرات مديريتی در قوای مقننه ، قضائيه و مجريه مخصوصا دولت نهم باعث تعطيلی جلسات سران سه قوه درباره مبارزه با مفاسد اقتصادی شده است. »


روزنامه جمهوری اسلامی به خصوص بر « تغييرات در راس برخی وزارتخانه های دولت و برخی سازمان های دستگاه قضايی » تاکید کرده ، و نوشته که جلسات مبارزه با فساد اقتصادی از پنج ماه پیش تاکنون تشکيل نشده است.


هما ؛ سانحه سازترين


روزنامه کارگزاران ، از معرفی شرکت هواپيمايی هما به عنوان سانحه ساز ترين شرکت هواپيمايی خاورميانه و آفريقا خبر داده است.


به نوشته این روزنامه براساس رده‌بندی اطلاعات سوانح هوايی ، « هما » در بين ۱۲ شرکت هواپيمايی منطقه خاورميانه و آفريقا به عنوان سانحه ‌ساز‌ترين شرکت هواپيمايی اعلام شد.


کارگزاران نوشته « رتبه‌بندی ايرلاين‌های مختلف در اين گزارش براساس سه مولفه تعداد پروازها ، تعداد سوانح پروازی و تعداد تلفات و کشته‌های انسانی در اين سوانح است. »


به نوشته این روزنامه اطلاعات مورد استفاده اين گزارش از سال ۱۹۸۸ تا دسامبر ۲۰۰۷ گردآوری شده است ، و شرکت هما در اين اطلاعات ۴ سانحه مرگبار را در کارنامه خود دارد.


XS
SM
MD
LG