لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ شهریور ۱۴۰۰ تهران ۱۸:۵۸

خبرخوان

ادعای بازداشت یک «مدیر ارشد» کانال‌های تلگرامی «سلطنت‌طلب» در ایران

وب‌سایت باشگاه خبرنگاران جوان، وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، از بازداشت یک زن خبر داده که او را یکی از «مدیران ارشد» کانال‌های تلگرامی «سلطنت‌طلب» در ایران خوانده است.

این وب‌سایت فیلمی از اعترافات اجباری این زن که نام او «کیمیا» ذکر شده را منتشر کرده است.

در این گزارش اطلاعات بیشتری درباره مشخصات این فرد بیان نشده است.

پیش از این نیز صداوسیمای ایران اعترافات اجباری تعدادی از زندانیان را پخش کرده بود که این افراد پس از آزاد شدن، از شکنجه و فشار برای بیان این اعترافات خبر دادند.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

هند از کشف نزدیک به سه میلیارد دلار هروئین «قاچاق‌شده از طریق بندرعباس» خبر داد

بندرعباس

مقام‌های هندی روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، از کشف نزدیک به سه تُن هروئین خبر دادند که از منشأ افغانستان و از طریق بندرعباس در جنوب ایران به این کشور حمل شده بود.

به گفته این مقامات، ارزش مواد مخدر ضبط‌شده از این محموله رقم هنگفت ۲.۷۲ میلیارد دلار است که با این حساب این محموله یکی از بزرگ‌ترین محموله‌هایی غیرقانونی است که تا به امروز در هند کشف شده است.

مقام‌های ایالت گجرات گفتند که این محموله از سوی اتباع افغان تحت نام سنگ‌های نیمه‌فرآوری شده طَلق از افغانستان و از طریق بندرعباس ایران به بندر موندرا در گجرات منتقل شده و آزمایش‌های پزشکی قانونی وجود بیش از ۲۹۸۸ کیلوگرم هروئین در آن را تأیید کرده است.

ادارات مربوطه در هند می‌گویند پس از دریافت اطلاعاتی مربوط به دو کانتینر در بندر موندرا موفق به کشف این مواد شده‌اند و دو نفر تبعه افغانستان را نیز در این ارتباط دستگیر کرده‌اند که بازجویی از آنها ادامه دارد.

کشف این محموله بزرگ همزمان است با هرج و مرج حاکم بر وضعیت افغانستان که پس از تسلط ماه گذشته گروه طالبان بر حکومت این کشور پیش آمده است.

افغانستان بزرگ‌ترین منشأ مواد مخدر غیرقانونی در جهان است.

سران گروه طالبان گفته‌اند که قصد دارند تجارت مواد مخدر را ممنوع کنند، بدون این که جزئیات بیشتری در مورد چگونگی اجرای این تصمیم ارائه دهند.

سهم ایران از بازار سه هزار میلیارد دلاری سازمان شانگهای «نیم درصد هم نیست»

بررسی وضعیت تجارت ایران با کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای نشان می‌دهد که سهم ایران از این بازار با ارزش بیش از سه هزار میلیارد دلار، حتی به نیم درصد هم نمی‌رسد.

سایت «۹۰ اقتصادی» روز سه‌شنبه با بررسی حجم تجارت خارجی کشورهای عضو این سازمان گزارش داد که مجموع واردات ۸ کشور چين، هند، پاکستان، روسيه، قزاقستان، ازبکستان، قرقيزستان و تاجيکستان در سال ۲۰۲۰ حدود ۳ هزار و ۱۱۸ میلیارد دلار بوده است.

اما میزان صادرات ایران به این هشت کشور طی سال گذشته تنها ۱۲ میلیارد و ۲۶۰ میلیون دلار بوده است که کمتر از نیم‌ درصد است.

بر اساس همین گزارش، بالاترین سهم ایران از بازار این کشورها مربوط به پاکستان با ۲/۲ درصد و قرقیزستان ۱/۳ درصد بوده و سهم ایران در بازار مابقی کشورها کمتر از یک درصد و حتی نیم درصد است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران، روز ۲۶ شهریورماه از پذیرفته شدن «سند عضویت دائم» ایران در سازمان همکاری شانگهای خبر داده بود، سازمانی که در سال ۲۰۰۱، توسط رهبران چین، روسیه، قزاقستان، تاجیکستان، ازبکستان و قرقیزستان پایه‌گذاری شد و کشورهای هند و پاکستان نیز در سال ۱۳۹۵ به عنوان عضو اصلی آن انتخاب شدند.

ایران از سال ۱۳۸۴ به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور داشت و این سازمان سال ۱۳۹۵ درخواست عضویت دائم ایران را رد کرده بود.

حکومت ایران در سال‌های اخیر با تبلیغ درباره سیاست «نگاه به شرق» برای گسترش روابط خود با چین و روسیه تلاش کرده است که سند همکاری‌های ۲۵ ساله با چین را به امضا برساند که برخی منتقدان آن را «فروش ایران به چین» توصیف کردند و سند همکاری‌ راهبردی با روسیه از جمله پروژ‌ه‌های مرتبط با این دیدگاه را که توسط علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، ترویج شده است تمدید کند.

افغانستان، مغولستان و بلاروس نیز از اعضای ناظر این سازمان هستند. از سال ۲۰۱۵ کشورهای ارمنستان، آذربایجان، نپال، کامبوج، ترکیه و سریلانکا نیز به صف متقاضیان عضویت در این سازمان پیوسته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های سایت ۹۰ اقتصادی و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

دادگاه حقوق بشر اروپا روسیه را در مرگ الکساندر لیتویننکو مسئول شناخت

کتابی که مارینا لیتویننکو، همسر قربانی، نوشته است

دادگاه حقوق بشر اروپا روز سه‌شنبه در حکمی حکومت روسیه را در مرگ الکساندر لیتویننکو، مامور امنیتی سابق این کشور، مسئول معرفی کرد.

دولت ولادیمیر پوتین در واکنشی سریع این حکم را رد کرد.

الکساندر لیتویننکو، مامور سازمان امنیت فدرال روسیه در سال ۲۰۰۰، پس از پیوستن به منتقدان ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، به بریتانیا پناهنده شد. او شش سال بعد در هتلی در لندن بر اثر مسمومیت ناشی از ماده رادیواکتیو پلوتونیم درگذشت.

این مامور امنیتی سابق، ساعاتی پیش از مرگش با دو مرد روس در این هتل در مرکز لندن ملاقات کرده و چای نوشیده بود.

بر اساس گزارش رسانه‌های بریتانیا، آقای لیتویننکو پس از پناهنده شدن به لندن با سرویس اطلاعاتی بریتانیا،‌ ام‌آی ۶، همکاری می‌کرد، این نکته‌ای است که مارینا لیتویننکو، همسر مقتول، نیز بر آن تاکید کرده است.

حال،‌ ۱۵ سال پس از مرگ الکساندر لیتویننکو، دادگاه عالی حقوق بشر اتحادیه اروپا در حکمی به‌روشنی می‌گوید: «روسیه مسئول ترور لیتویننکو در بریتانیا بود.»

سخنگوی ولادیمیر پوتین روز سه‌شنبه و تنها ساعتی پس از انتشار این حکم به آن واکنش نشان داده و آن را بی‌اعتبار توصیف کرد.

دیمیتری پسکوف گفت: «تحقیقات در این زمینه هنوز هیچ نتیجه‌ای نداشته و چنین بیانیه‌‌هایی را می‌توان بی‌پایه توصیف کرد.»

تلاش نظامیان برای کودتا در سودان «شکست خورد»

رسانه‌های دولتی در سودان گزارش می‌دهند که تلاش عده‌ای از افسران ارتش برای کودتا «به شکست انجامیده است».

خبرگزاری فرانسه روز سه‌شنبه به نقل از رسانه‌های دولتی این کشور گزارش داد که این عده از افسران ارتش «بلافاصله معلق شده‌اند».

همین خبرگزاری به نقل از یک مقام ارشد در حکومت سودان نوشت که «تلاش برای به دست گرفتن قدرت با ناکامی مواجه شده است»، و تمام افراد دخیل در تلاش برای کودتا «بازداشت شده‌اند».

هم‌اکنون آرامش در مرکز خارطوم،‌ پایتخت سودان، حکم‌فرماست، اما نیروهای امنیتی این کشور پلی را که خارطوم را به شهر اومدورمان متصل می‌کند بسته‌اند.

از سال ۲۰۱۹ که عمر البشیر، رئیس جمهور سابق سودان، برکنار شد، این نخستین بار نیست که سودان تجربه کودتا را پشت سر می‌گذارد. در تمام موارد مقامات حکومتی تلاش برای کودتا را به رئیس جمهور سابق و حامیان او نسبت داده‌اند.

پس از دو سال سودان هم‌چنان با مسائل اقتصادی چشمگیر دست به گریبان است که از زمان عمر البشیر به جا مانده و گروه‌هایی که وعده انتقال قدرت به دولتی غیرنظامی را داده‌اند با یکدیگر درگیری دارند.

وعده طالبان برای صدور اجازه بازگشت دختران به مدرسه

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان

با بالا گرفتن اعتراض و انتقاد شدید به دعوت نشدن از دختران برای حضور در کلاس‌های درس در افغانستان، گروه طالبان روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، وعده داد که دختران افغان «در اسرع وقت» به مدرسه بازگردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان، در یک نشست رسانه‌ای در کابل در مورد بازگشت دختران به مدرسه گفت: «ما در حال نهایی کردن کارها هستیم… این امر در اسرع وقت اتفاق می‌افتد.»

وی در عین حال افزود که برای این کار، باید از قبل «محیط امنی» برای حضور دختران ایجاد شود،‌ اما توضیح بیشتری در این مورد نداد.

در روزهای اخیر، گروه طالبان با انتشار بیانیه‌ای از بازگشایی مدارس در افغانستان خبر داد، اما تنها از دانش‌آموزان پسر و معلمان مرد دعوت کرد که از روز ۲۷ شهریور به مدارس بروند.

در آن بیانیه تنها از «استادان و شاگران طبقه ذکور» خواسته شده بود که در مکاتب (مدرسه‌ها) حاضر شوند.

همزمان طالبان روز سه‌شنبه نام «وزارت زنان» را به وزارت «امر به معروف و نهی از منکر» تغییر داد.

به گزارش رادیو آزادی، بخش افغان رادیو اروپای آزاد، در روزهای اخیر شماری از زنان در کابل در واکنش به بسته‌ شدن وزارت امور زنان و نامشخص بودن حق آموزش دختران، در مقابل دروازۀ وزارت امور زنان راهپیمایی کردند.

اعتراض وکیل خبرنگاران در حادثه واژگونی اتوبوس:‌ «فقط راننده نمی‌تواند مقصر باشد»

مهشاد کریمی (راست) و ریحانه یاسینی

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار محیط زیست که در سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی کشته شدند خبر داد که بر اساس نظر کارشناسان راننده «مقصر صد درصد» این حادثه شناخته شده است.

خانم برهانپور روز سه‌شنبه، ۳۰ شهریور، به خبرگزاری ایسنا گفت که مستنداتی در زمینه قصور مسئولان از ابتدای امر وجود داشته و دارد اما بر اساس تصمیم یک هیئت سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» راننده مقصر صد درصد حادثه واژگونی اتوبوس خبرنگاران اعلام شده است.

او گفت: «سوال اصلی اینجاست که چرا همه این مستندات کنار گذاشته شده است و راننده را مقصر صد درصد اعلام کرده‌اند. کارشناسان چطور توانسته‌اند نقش برگزارکنندگان این تور مطبوعاتی در زمینه انتخاب اتوبوس و جاده را نادیده بگیرند؟»

اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که برای بازدید از تونل «کانی سیب» عازم منطقه بودند، در تیرماه سال جاری در محور ارومیه- نقده واژگون شد و در پی آن دو خبرنگار کشته و ۱۸ نفر مصدوم شدند.

مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران حوزه محیط زیست خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا، دو خبرنگاری هستند که در این حادثه جان خود را از دست دادند.

در اطلاعیه پلیس راهور ایران درباره اتوبوس خبرنگاران «قصور مسئولان در تامین وسیله نقلیه مناسب و آشنا نبودن راننده با شرایط راه» به عنوان دلایل این حادثه ذکر شده بود.

در همین حال یک عضو کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد که قصور چند دستگاه نظارتی در این حادثه نقش داشته است: «قصور دستگاه‌های نظارتی کاملا محرز است. اعم از پلیس راه، شرکت‌های حمل و نقل، اداره راهداری کشور و سازمان محیط زیست و کارخانه‌ای که این ماشین را به سازمان محیط زیست به امانت داده است.»

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی روز سه‌شنبه گفت که شکواییه و وکالت‌نامه این دو خانواده ثبت شده، اما نظریه هیئت سه نفره از «کارشناسان وزارت دادگستری در زمینه تصادفات و امور وسایل نقلیه موتوری زمینی» به وکلا و اولیای دم ابلاغ نشده است.

به گفته او، این نظریه بدون دعوت از وکلای اولیای دم و وکیل خبرنگاران و خود خبرنگاران مجروح و استماع اظهارات همگی اعلام شده و عدم دعوت از وکلا و خبرنگاران مجروح شده تخلف هیئت کارشناسی نیز محسوب می‌شود.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری ایسنا و رادیوفردا/ ف. ق./ ف. دو.

گزارش‌ها: دو کولبر کُرد ایرانی با شلیک مرزبانان ترکیه کشته شدند

عکس از آرشیو رادیو فردا

سازمان مدافع حقوق بشر هه‌نگاو از کشته شدن دست‌کم دو کولبر کُرد ایرانی از روستاهای ارومیه با شلیک نیروهای مرزبانی ترکیه خبر داد.

گزارش این سازمان می‌گوید که نیروهای مرزبانی ترکیه عصر دوشنبه ۲۹ شهریور در ارتفاعات مرزی استان وان، واقع در کردستان ترکیه، شماری از کولبران را هدف قرار داده و در نتیجه تیراندازی آنها دست‌کم دو کولبر کشته و سه کولبر نیز زخمی شده‌اند.

این گزارش هویت کشته‌شدگان را آلیشان حیدری ۱۸ ساله و سوزدار احمدی ۲۱ ساله عنوان کرده که هر دو از اهالی روستای کوران از توابع ارومیه بوده‌اند. اما هویت دیگر کولبرانی که زخمی شده‌اند برای سازمان هه‌نگاو احراز نشده است.

گزارش مورد اشاره اضافه می‌کند که از ابتدای سال ۲۰۲۱ تاکنون دست‌کم ۵ کولبر با شلیک مرزبانان ترکیه کشته و ۶ کولبر دیگر نیز زخمی شده‌اند.

شلیک نیروهای مرزبانی ایران و ترکیه به کولبران و کشته شدن آن‌ها در مناطق مرزی هر چند وقت یک بار خبرساز می‌شود. بر اساس گزارش‌ شبکه حقوق بشر کردستان تنها در سال گذشته میلادی ۵۲ کولبر در مناطق کردنشین کشته شدند.

با استفاده از گزارش‌های رادیو فردا و هه‌نگاو؛ س.ن

نشست‌های هفتگی کلاب «جنبش سبز» در کلاب‌هاوس با «فشار وزارت اطلاعات» تعطیل شد

نشست‌های هفتگی کلاب «جنبش سبز» در کلاب‌هاوس با فشار وزارت اطلاعات تعطیل شده است.

وب‌سایت «کلمه» از احضار حسین سربندی یکی از دست‌اندرکاران این کلاب به وزارت اطلاعات خبر داده و گزارش داده است که تصمیم ماموران امنیتی بر توقف کامل برنامه‌های دو کلاب «جنبش سبز» و همچنین کلاب «دغدغه‌های ایران» است.

حسین سربندی در استوری اینستاگرام خود اعلام کرده است که جلسه روز دوشنبه کلاب «جنبش سبز» به دلیل فشارهای امنیتی لغو شده است.

در این جلسه با حضور علیرضا رجایی، سعید مدنی، مسعود پدرام، مهدی نوربخش و علیرضا خوشبخت قرار بود موضوع «جامعه جنبشی و گذار به دموکراسی» مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

براساس گزارش‌ها، ماموران وزارت اطلاعات روز ۲۷ شهریور حسین سربندی را تهدید کردند که در صورت ادامه برگزاری این نشست‌ها بازداشت خواهد شد.

کلاب «جنبش سبز» روزهای دوشنبه نشست‌هایی با محوریت مسائل سیاسی برگزار می‌کرد. گردانندگان کلاب «دغدغه‌های ایران» هم نشست‌هایی با محوریت مسائل تاریخ سیاسی ایران برگزار می‌کردند.

با استفاده از وب‌سایت کلمه، شبکه‌های اجتماعی و رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

هشدار دبیرکل سازمان ملل نسبت به آغاز «جنگ سرد» بین چین و آمریکا

دبیرکل سازمان می‌گوید: «متاسفانه امروز بین چین و آمریکا تنها تقابل دیده می‌شود».

دبیرکل سازمان ملل نسبت به احتمال آغاز جنگ سرد میان آمریکا و چین هشدار داد و از این کشورها خواست که «روابط کاملا ناکارآمد» میان خود را ترمیم کنند.

آنتونیو گوترش روز دوشنبه ۲۹ شهریور در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت قبل از این‌که مشکلات میان دو قدرت بزرگ جهان به دیگر کشورها سرایت کند، آن‌ها باید فکری به حال ترمیم روابط ناکارآمد خود کنند.

او گفت دو قدرت بزرگ اقتصادی جهان باید به رغم اختلافات سیاسی، حقوق بشری، اقتصادی، امنیت سایبری و دریای جنوبی چین، همکاری‌های لازم در زمینه‌های تغییرات اقلیمی، تجاری و تکنولوژی را انجام دهند.

دبیرکل سازمان تصریح کرد: «متاسفانه امروز بین چین و آمریکا تنها تقابل دیده می‌شود».

به گفته آقای گوترش، جهان با چالش‌های بی‌شماری از تغییرات اقلیمی تا واکسیناسیون مواجه است که بدون روابط سازنده میان جامعه جهانی، خصوصا قدرت‌های بزرگ قابل حل نیستند.

دو سال پیش نیز دبیرکل سازمان ملل هشدار داده بود که با تلاش‌های آمریکا و چین برای رقابت در حوزه تجاری، مالی، پولی و منافع کشورشان، ریسک تقسیم جهان به دو قطب وجود دارد.

او اکنون نیز با تکرار نگرانی خود گفته است که رقابت ژئوسیاسی و راهبردهای نظامی دو کشور دنیا را به خطر انداخته و آن را دو قطبی می‌کند.

آقای گوترش در ادامه گفته است به همین خاطر ما انتظار داریم فورا دو کشور روابط خود را ترمیم کنند و جلوی آغاز جنگ سرد دیگری در جهان گرفته شود، چون مدیریت آن بسیار سخت‌تر و خطرات آن بسیار بیشتر خواهد بود.

بر اساس گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس/د.خ/ک.ر

اعتراضات معلمان «کارنامه سبز» وارد هفدهمین روز خود شد

عکس آرشیوی است

جمعی از معلمان «کارنامه سبز» روز دوشنبه ۲۹ شهریور برای هفدهمین روزِ متوالی مقابل ساختمان وزارت آموزش‌وپرورش در تهران، دست به تجمع اعتراضی زدند.

وبسایت حقوق بشری «هرانا» که این خبر را منتشر کرده، نوشته است که شمار دیگری از این افراد، دیشب را در همین محل سپری و تحصن کرده‌اند.

قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۱۳۹۹، که اصطلاحاً به آن‌ها معلمان «کارنامه سبز» گفته می‌شود، بارها دست به اعتراض زده‌اند.

این افراد که بسیاری از آن‌ها برای اعتراض از شهرهای مختلف به تهران آمده‌اند از روز ۱۳ شهریور دور جدیدی از اعتراضات خود را آغاز کرده‌اند.

کارنامه سبزها در آزمون استخدامیِ متمرکز دستگاه‌های اجرایی شرکت کرده‌اند و نمره قبولی علمی را دریافت کرده‌اند.

دلیل اعتراض این افراد این است که پس از مرحله مصاحبه، پذیرفته نشده‌اند.

در واکنش به این اعتراضات، ناصر سلیمان‌زاده، رئیس مرکز منابع انسانی و امور اداری وزارت آموزش‌وپرورش گفته‌ است که معرفی داوطلبان به مراکز مصاحبه و بررسی مدارک، برای استخدام آن‌ها حقی ایجاد نمی‌کند.

آب سد زاینده‌رود به سرعت در حال «ته‌نشین شدن» است

نمایی از سد زاینده‌رود

سخنگوی شرکت آب‌وفاضلاب استان اصفهان می‌گوید آب پشت سد زاینده رود به سرعت در حال ته‌نشین شدن است.

مهرداد خورسندی روز دوشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد کل حجم سد زاینده‌رود یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون متر مکعب است، اما هم اکنون تنها ۲۴۰ میلیون متر مکعب آب دارد که این میزان در اواخر آذرماه به ۱۲۵ میلیون متر مکعب خواهد رسید.

او در ادامه گفت در سال جاری به دلیل کمبود آب مجبور شدیم بسیاری از چاه‌ها را وارد مدار کنیم که به‌دنبال آن شاهد تماس‌های مردمی مبنی بر تغییر طعم و مزه آب بودیم.

آقای خورسندی در ادامه گفت امسال وضعیت سختی داریم، و براساس پیش بینی هواشناسی بارندگی‌های موثر از آذر ماه شروع می‌شود و زمستان نیز بارش‌هایی که کمبود آب را جبران کند، نخواهیم داشت.

با باز شدن آب سد نکو آباد برای آبیاری بخش کشاورزی اصفهان در ۲۰ تیرماه امسال، نهایتا بعد از ۱۰ ماه خشکی، آب در زاینده‌رود جاری شد. اما به خاطر کمبود آب، بعد از ۱۰ روز جلو خروجی سد گرفته شد و زاینده‌رود دوباره خشک شد.

زاینده‌رود بزرگ‌ترین رودخانه مناطق مرکزی ایران با طول ۴۰۰ کیلومتر است که از زردکوه در چهارمحال و بختیاری سرچشمه می‌گیرد و اگر سد نکو آباد باز باشد، در نهایت به تالاب گاوخونی می‌ریزد.

آبان‌ امسال منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان از خشک شدن کامل «۹۶ درصد» تالاب گاوخونی خبر داد.

بخش عظیمی از ایران، خصوصا خوزستان با بحران آبی مواجه است.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و سایت رادیو فردا/د.خ/ک.ر

توماج صالحی، خواننده رپ زندانی، به «تبلیغ علیه نظام» متهم شد

توماج صالحی خواننده رپ اعتراضی که در زندان به سر می‌برد، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» متهم شده است و «ممنوع الملاقات» است.

امیر رئیسیان، «وکیل توماج صالحی»، به وب‌سایت رویداد ۲۴ گفته است که این اتهام به صورت «غیررسمی» به پدر این خواننده اعلام شده است و پرونده آقای صالحی نیز در دادسرای شاهین‌شهر اصفهان ثبت شده است.

حساب منتسب به خانواده توماج صالحی در اینستاگرام روز یک‌شنبه، ۲۱ شهریور از دستگیری این خواننده رپ توسط مأموران امنیتی جمهوری اسلامی خبر داد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده در این حساب، مأموران «در یک یورش ۱۲ نفره و با چهار ماشین» به خانه توماج صالحی هجوم برده و پس از بازرسی خانه، او را به مکان نامعلومی منتقل کرده‌اند.

این خواننده رپ در دو اثر اخیر خود به نام‌های «زندگی نرمال» و «سوراخ موش» به سیاست‌های جمهوری اسلامی اعتراض کرده بود که ویدئوهای او با استقبال گسترده کاربران ایرانی روبه‌رو شد.

او همچنین در شعرهای خود به موضوعاتی چون اعتصابات کارگری، فساد دولتی، اعدام‌ و زندان، قرارداد ۲۵ ساله با چین و «بی‌اعتنایی هنرمندان به وضعیت جامعه‌» پرداخته بود.

سازمان عفو بین‌الملل روز ۲۶ شهریور در توییتی به اعتراض به بازداشت این خواننده رپ، نوشت توماج صالحی «تنها به خاطر استفاده از حق آزادی بیان خود» و پرداختن به «سرکوب، فساد و فقر» بازداشت شده است و باید «فوری و بدون قید و شرط» آزاد شود.

مقام‌های قضایی و امنیتی ایران تاکنون هیچ توضیحی درباره علت بازداشت این خواننده نداده‌اند.

مجموعه تلویزیونی تاج بهترین سریال مراسم امی ۲۰۲۱ شد

مجموعه تلویزیونی «تاج» (The Crown) برنده جایزه بهترین سریال در هفتاد و سومین دوره مراسم «امی» شد.

مراسم امسال در شهر لس آنجلس برگزار شد و با توجه به پروتکل‌های بهداشت مربوط به کرونا، تنها ۵۰۰ مهمان اجازه حضور در این مراسم داشتند.

در این مراسم که طی آن جوایزی به بهترین سریال‌های تلویزیونی تعلق می‌گیرد، همه جوایز اصلی بخش مجموعه‌های درام، از جمله جایزه بهترین کارگردانی، بهترین فیلمنامه و بهترین سریال، به سریال «تاج» رسید.

علاوه بر این، الیویا کُلمن و جاش اوکانر، به‌ترتیب برنده بهترین بازیگر نقش نخست‌زن و مرد برای بازی در سریال «تاج» شدند.

الیویا کلمن ۴۷ ساله در این سریال بازیگر نقش ملکه الیزابت دوم و جاش اوکانر ۳۱ ساله، بازیگر نقش چارلز، ولیعهد بریتانیا هستند.

در مراسم امسال امی، سریال «گامبی وزیر» عنوان بهترین مجموعه کوتاه تلویزیونی را به خود اختصاص داد و سریال طنز «تد لاسو» هم از دیگر برندگان امسال بودند که جایزه بهترین سریال طنز را به خود اختصاص داد و هانا وادینگام و برت گلدستین، دو بازیگر این سریال هم برنده جایزه نقش مکمل زن و مرد شدند.

۱۱ روز بازداشت برای خبرنگاری که خبر قتل یک کودک‌همسر به‌دست شوهر روحانی‌اش را منتشر کرد

مبینا سوری، نوجوان ۱۶ ساله لرستانی که به دست شوهر و خانواده‌اش کشته شد

خبرنگاری که چند هفته قبل خبر قتل یک کودک‌همسر به‌دست شوهر روحانی‌اش در لرستان را منتشر کرده بود، ۱۱ روز در بازداشت به‌سر برده و در حال حاضر با قرار کفالت آزاد شده است.

به گزارش روزنامه همدلی در روز دوشنبه، ۲۹ شهریور، سینا قلندری از خبرنگاران محلی لرستان که خبر قتل مبینا سوری، نوجوان ۱۶ ساله‌ای را که به دلایل «ناموسی» توسط شوهر و اعضای خانواده‌اش به قتل رسیده بود اطلاع‌رسانی کرده بود، با شکایت خانواده مقتول و متهمان پرونده بازداشت و ۱۱ روز را در حبس به‌سر برده است.

آقای قلندری گفته است که خبر قتل مبینا سوری، ده روز پیش از رسانه‌‌ای شدن به دست او رسیده بوده، اما با توجه به «شرایط منطقه‌‌ای» تا اطمینان یافتن از جزئیات از انتشار آن خودداری کرده بود، اما پس از انتشار اخبار نادرست در این باره اقدام به انتشار خبر درست کرده است.

به گفته این خبرنگار، پس از انتشار خبر واقعی، پلیس فتا با «برخورد بسیار امنیتی و تند» او را بازداشت و وسایل شخصی او از جمله تلفن همراهش را ضبط کرد.

آقای قلندری در ادامه گفته است که یک روز پس از تبرئه از سوی دادیار و آزاد شدن با قرار کفالت، وقتی برای تحویل وسایل شخصی‌اش به دادسرا رفته به شکل اتفاقی با دادستان مواجه شده و او با عتاب انتشار این خبر را «نادرست» خوانده و به دادیار پرونده دستور داده که «او را جوری تنبیه‌ کنند که دیگر چنین اخباری را منتشر نکند».

این خبرنگار با اشاره به انتقالش به زندان مرکزی خرم‌آباد و بازداشت ۱۱ روزه‌اش گفته است که با وجود شرایط جسمی نامناسب و خون‌ریزی معده به دلیل استرس زیاد، از دادن دارو به او خودداری شده تا جایی که بلافاصله پس از آزادی، در بیمارستان بستری شده است.

سینا قلندری با اشاره به این که در مورد او «تفهیم اتهامی» صورت نگرفته و بازداشت او صرفا با دستور دادستان بوده گفته است که در اعتراض به این شرایط در زندان دست به اعتصاب غذا زده است.

این خبرنگار با اشاره به این که از جمله «بهانه‌هایی» که برای بازداشت او برشمرده شده، احتمال قتل او از سوی خانواده مقتول بوده، گفته است: «من نمی‌دانم اگر کسی تهدید به مرگ شود، برای حفاظت، او را بازداشت می‌کنند یا فردی که اقدام به تهدید کرده است».

آقای قلندری درباره آخرین وضعیت پرونده خود نیز گفته است که این پرونده به شکل ویژه از دادسرا به دادگاه فرستاده شده و او در حال حاضر با قرار کفالت آزاد است.

بازداشت خبرنگاران از سوی مسئولان جمهوری اسلامی به دلیل گزارش کردن واقعیت‌ها مسبوق به سابقه است.

واکسیناسیون کودکان در ایران با واکسن تأییدنشده چینی آغاز شد

ورود واکسن‌های سینوفارم چین به فرودگاه امام خمینی تهران

روزنامه همشهری، از آغاز واکسیناسیون کودکان ۱۲ تا ۱۸ سال با یکی از دوزهای واکسن بزرگسالان سینوفارم چین از روز یکشنبه ۲۸ شهریورماه خبر داد.

براساس این گزارش قرار است برای کودکان زیر ۱۲ سال نیز واکسن دیگری غیر از واکسن سینوفارم به کشور وارد شود.

وزارت بهداشت ایران اعلام کرده که مذاکرات در این زمینه ادامه دارد و «درصورت عقد قرارداد، دانش‌آموزان ۶ تا ۱۲ سال واکسینه می‌شوند».

آغاز واکسیناسیون زیر ۱۸ ساله‌ها با واکسن کرونای سینوفارم در ایران در حالی انجام می‌گیرد که بنابر اعلام سازمان جهانی بهداشت، واکسن فایزر تنها واکسن ضد کرونایی است که برای واکسیناسیون ۱۲ سال به بالا مجاز شناخته شده است.

این سازمان در عین حال تاکنون هیچ واکسن کرونایی را برای کودکان زیر ۱۲ سال مجاز تشخیص نداده است.

پیشتر محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو از صدور مجوز تزریق واکسن‌های «پاستور» و «سینوفارم» برای سنین زیر ۱۸ سال در ایران خبر داده بود.

این در حالی است که واکسن‌های ساخت داخل ایران نیز همچنان تائیدیه نهادهای بین‌المللی و سازمان جهانی بهداشت را ندارند.

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه، ۲۹ شهریور اعلام کرد که طی یک شبانه‌روز گذشته ۳۴۴ نفر بر اثر کرونا جان خود را از دست داده‌اند و بیش از ۱۷ هزار نفر بیمار جدید شناسایی شده است.

بنا بر این گزارش، مجموع کل جان‌باختگان این بیماری به ۱۱۷ هزار و ۵۲۶ نفر و شمار کل مبتلایان به ۵ میلیون و ۴۴۲ هزار و ۲۳۲ نفر رسیده است.

در این گزارش همچنین آمده که نزدیک به ۷ هزار بیمار مبتلا به کووید ۱۹ به دلیل وخامت وضعیت جسمانی در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها بستری هستند.

آمار رسمی کرونا در حالی به‌ صورت روزانه از سوی وزارت بهداشت ایران اعلام می شود که مقامات سازمان نظام پزشکی ایران آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG