لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۸ تهران ۱۳:۲۰

خبرخوان

کمال خرازی: اروپا دو ماه فرصت دارد از مرگ برجام جلوگیری کند

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران

کمال خرازی، رئیس شورای راهبردی روابط خارجی ایران، گفته است فرصت دوماهه فرصت خوبی برای اروپا است تا با تسریع اجرایی کردن اینس‌تکس «کندی اقدام گذشته خود را جبران و از مرگ برجام جلوگیری کند».

به نوشته وب‌سایت «شورای راهبردی آن‌لاین»، کمال خرازی، رئیس این شورا که به فرانسه سفر کرده، این اظهارات را در دیدار با ماریل دو سارنِز، رئیس کمیسیون روابط خارجی پارلمان فرانسه، ایراد کرده است.

بنا بر همین گزارش، کمال خرازی همچنین گفت که «مردم ایران نسبت به اروپا به دلیل اجرا نکردن تعهدات برجامی آنها و... تن دادن به تصمیم‌های فراملیتی آمریکا، به‌شدت بدبین هستند».

به نوشته وب‌سایت «شورای راهبردی روابط خارجی ایران»، خانم دو سارنِز نیز در این دیدار با ابراز نگرانی از تصمیم اخیر تهران درباره تعلیق اجرای برخی تعهدات برجامی‌اش گفته است که خواستار شنیدن دیدگاه دقیق جمهوری اسلامی در این باره است.

هفته گذشته حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، به پنج کشور عضو برجام اعلام کرد که به دلیل «عمل نکردن طرف مقابل به تعهداتش» در برجام، جمهوری اسلامی «برخی تعهدات» خود ذیل برجام را متوقف می‌کند.

با این حال اروپا ضمن تأکید بر پایبندی به حفظ برجام، هرگونه ضرب‌الاجلی را رد کرده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

تاکید بر «کمترین آزار برای محکوم» در آیین‌نامه جدید قصاص

در آیین‌نامه‌ای که روز دوشنبه توسط قوه قضاییه جمهوری اسلامی ابلاغ شد، تاکید شده است که حکم اعدام می‌تواند به شیوه‌های دیگری انجام شود که «کمترین آزار» را برای محکومان داشته باشد.

بر اساس آیین‌نامه جدید «نحوه اجرای حدود و قصاص»، اجرای حکم اعدام «منحصر به طناب دار نیست و به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرای مجازات اعدام و قصاص امکان‌پذیر است».

«آیین‌نامه نحوه اجرای حدود و قصاص» روز دوشنبه توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شد.

بر اساس ماده ۴۰ این آیین‌نامه، مجازات‌ اعدام و قصاص «به صورت حلق‌آویز و از طریق طناب دار یا به شیوه دیگری که کمترین آزار را برای محکوم داشته باشد، اجرا می‌شود».

با این حال در این آیین‌نامه روش دیگری جز طناب دار برای اعدام متهمان تعیین نشده و مشخص نیست که منظور از «شیوه دیگر» چیست.

در آیین‌نامه اهدای اعضای بدن محکومان به اعدام و قصاص پیش‌بینی شده، اما آیین‌نامه دیگری درباره این موضوع باید توسط رئیس قوه قضائیه ابلاغ شود.

پیش از این نهادهای بین‌المللی و فعالان حقوق بشر بارها به اجرای حکم اعدام در دادگاه‌های ایران اعتراض کرده‌اند.

محکومیت نقاش جوان به ۳۵ ضربه شلاق به جرم «توهین» به تهمینه میلانی

گفته می‌شود یکی از توهین‌های بهرام اصل علیه تهمینه میلانی «دهنش سرویس» بوده است

مهیار بهرام اصل، دانشجوی دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی، به دلیل سخنانش درباره نمایشگاه نقاشی تهمینه میلانی و به جرم «توهین» به این کارگردان سینما، به ۳۵ ضربه شلاق تعلیقی محکوم شد.

دادگاه اتهام تهدید از طرف آقای بهرام اصل علیه تهمینه میلانی را رد کرد، اما به اتهام «توهین» او را به ۳۵ ضربه شلاق محکوم کرد. اجرای این حکم به مدت سه سال تعلیق شده است.

حکم تعلیقی در صورتی که متهم جرم جدیدی مرتکب شود به همراه حکم جدید اجرا خواهد شد.

مهیار بهرام اصل، دانشجوی دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی دانشگاه هنر تهران و از برگزارکنندگان چهارمین جشنواره دانشجویی ژکال، در تابستان سال ۹۷ در اعتراض به برگزاری نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی با عنوان «فیلم‌هایی که نساختم» در گالری ایوان تهران حاضر شد و در آن‌جا همزمان با نمایش زنده در اینستاگرام با این سینماگر به بحث پرداخت.

تعدادی از هنرمندان جوان اعلام کرده بودند که یکی از نقاشی‌های تهمینه میلانی کپی اثری از سمانه علیجانی، هنرمند جوان، است.

همچنین اعلام شد که یکی از دیگر اثرهای تهمینه میلانی کپی اثری از جنی میلیهوف، هنرمند روسی، است که تهمینه میلانی این موضوع را پذیرفت و عذرخواهی کرد.

عربستان می‌گوید دو پهپاد انفجاری حوثی‌ها را رهگیری کرده‌است

ابها طی روزهای گذشته بارها هدف حملات شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفته‌است. 

در ادامه حملات پی‌درپی شبه‌نظامیان حوثی به عربستان طی روزهای گذشته، ائتلاف به رهبری ریاض اعلام کرد دو پهپاد انفجاری را در خاک یمن و در خاک عربستان، رهگیری کرده‌است.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، در بیانیه‌ای به نقل از ائتلاف به رهبری آن کشور می‌گوید «یکی از پهپادها منطقه‌ای غیرنظامی در شهر ابها را هدف قرار داده بود و دیگری نیز در خاک یمن، و پس از آن‌که به هوا برخاسته، هدف قرار گرفته و منهدم شده‌است».

این ائتلاف اواخر روز دوشنبه گفت این حملات تلفات جانی برجای نگذاشته‌است.

پیشتر شبکه المسیره که وابسته به حوثی‌هاست، گفته بود حملات پهپادی تازه‌ای به فرودگاه ابها انجام شده است.

ابها طی روزهای گذشته بارها هدف حملات شبه‌نظامیان حوثی قرار گرفته‌است.

حوثی‌ها چند روز پیش با موشک کروز فرودگاه بین‌المللی ابها را هدف قرار دادند که ۲۶ زخمی برجای گذاشت.

دو روز بعد در ۲۴ خرداد ماه حوثی‌ها با پهپاد، به ابها حمله کردند و دو روز بعد از آن نیز بار دیگر خبرهایی از حملات پهپادی به این شهر و نیز فرودگاه جیزان منتشر شد.

حملات پی‌در‌پی حوثی‌ها به عربستان در حالی‌ست که روند فزاینده تنش‌ها در منطقه، با حمله به دو نفتکش در دریای عمان، ادامه دارد و ولیعهد عربستان نیز با متهم‌کردن ایران به انجام حملات گفته کشورش در دفاع از منافع خود «تردید نخواهد کرد».

ریاض در عین حال ایران را متهم کرده به حوثی‌ها دستور حمله داده‌است.

تهران اتهام‌های مربوط به حمله به نفتکش‌ها را «قویا» رد کرده‌است. مقام‌های جمهوری اسلامی بارها بر حمایت خود از حوثی‌ها در یمن تاکید کرده‌اند، هرچند اتهام‌ها در مورد ارسال سلاح برای آن‌ها را رد می‌کنند.

سازمان ملل: ۲.۲ میلیارد نفر در جهان به آب سالم دسترسی ندارند

۱۴۴ میلیون نفر هنوز آب‌های رهاشده در سطح و غیرقابل اعتماد از نظر بهداشتی و پزشکی را می‌نوشند

سازمان ملل متحد می‌گوید بیش از دو میلیارد نفر از ساکنان جهان، همچنان به آب سالم و بی‌خطر دسترسی ندارند.

گزارش یونیسف و سازمان بهداشت جهانی البته حاکی‌ست که در هزاره جاری پیشرفت‌های مهمی نیز حاصل شده و حال ۱.۸ میلیارد نفر در فاصله ۳۰ دقیقه‌ پیاده‌روی از محل سکونت خود می‌توانند به آب آشامیدنی دسترسی پیدا کنند.

با این حال همچنان جمعیت انبوهی از ساکنان زمین دسترسی به آب سالم ندارند؛ از جمله صدها میلیون نفر که در فاصله ۳۰ دقیقه از محل زندگی خود هیچ‌گونه منبع حفاظت‌شده آب آشامیدنی ندارند.

همچنین ۱۴۴ میلیون نفر هنوز آب‌های رهاشده در سطح و غیرقابل اعتماد از نظر بهداشتی و پزشکی را می‌نوشند.

به گفته نهادهای وابسته به ملل متحد، جلوی شیوع بسیاری از بیمار‌ی‌ها، مانند تیفوئید، هپاتیت آ و یا وبا را می‌توان با حفاظت از منابع آب آشامیدنی و توالت‌ها و سرویس‌های بهداشتی مناسب گرفت.

به گزارش سازمان بهداشت جهانی ۴.۲ میلیارد نفر از جمعیت زمین، یعنی بیشتر از نصف کل ساکنان، به سرویس‌های بهداشتی که زائدات را به‌طور ایمن دفع می‌کنند، و مثلا به آب‌‌های نوشیدنی سرایت نمی‌دهند، دسترسی ندارند.

پیش از این نیز صندوق کودکان سازمان ملل، یونیسف، هشدار داده بود که با ادامه روند کنونی، تا سال ۲۰۴۰ میلادی یک‌چهارم کودکان جهان با کمبود آب مواجه شده و بسیاری جان خود را به خاطر این کمبود از دست خواهند داد.

ایران از جمله کشورهایی‌ست که سال‌هاست با مشکل دسترسی به آب روبه‌رو است. مشکلاتی که دلایل مختلفی برای آن مطرح شده، از شرایط اقلیمی، خشکسالی و گرمایش زمین تا مدیریت نادرست و یا حتی سوءمدیریت.

دو سال پیش رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس ایران گفته بود بحران آب در کشور «وارد مقوله امنیتی» شده است.

هر ساله در ۲۲ مارس (دوم فروردین) مراسمی به‌نام «روز جهانی آب» برگزار می‌شود.

میزان قاچاق کالا و ارز در ایران: «۱۲.۵ میلیارد دلار در سال»

ایران می‌گوید که کل قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال ۹۶ رسیده است.

علی مویدی رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران روز دوشنبه میزان حجم سالانه قاچاق کالا و ارز در کشور را ۱۲.۵ میلیارد دلار اعلام کرد.

بر اساس گزارش‌های پیشین این ستاد، کل قاچاق کالا از ۲۵ میلیارد دلار در سال ۹۲ به ۱۲.۹ میلیارد دلار در سال ۹۶ رسیده است.

این گزارش همچنین می‌افزاید از این میزان قاچاق، ۱۲ میلیارد دلار مربوط به قاچاق ورودی و تنها ۹۰۰ میلیون دلار مربوط به قاچاق خروجی بوده است.

اظهارات آقای موید درباره کاهش حجم قاچاق به ۱۲.۵ میلیارد دلار در حالی است که طی سال گذشته گزارش‌های زیادی درباره قاچاق روزانه میلیون‌ها لیتر بنزین و گازوئیل به خارج از کشور گزارش شده بود.

همچنین طی سال گذشته ارزش پول ملی ایران به شدت سقوط کرد که راه را برای قاچاق سوخت، دام زنده، کالا و ارز به خارج از کشور باز کرد.

از طرفی اخیرا محمدرضا فریوری، عضو هیأت مدیره انجمن لوازم خانگی ایران، اخیرا اعلام کرد که قاچاق کالا نیز طی چند ماه اخیر به شدت افزایش یافته و در حالی که تأمین مواد اولیه تولیدکنندگان با مشکل روبه‌رو شده، قاچاق کالا نیز به سهولت و با حجم بالا صورت می‌گیرد.

به‌گفته وی، نرخ دلار برای تولیدکنندگان ۱۷ تا ۱۸ هزار تومان تمام می‌شود، در حالی که به گفته او، کالای قاچاق با دلار ۱۲۸۰۰ تومانی به کشور وارد می‌شود.

پیش از این نیز برخی از شخصیت‌های سیاسی در ایران با اشاره به مدیریت اسکله‌ها توسط سپاه پاسداران و نیروی انتظامی از دست داشتن این دو نهاد در قاچاق کالا سخن گفته‌اند.

سخنگوی جان بولتون ایران را به «باج‌خواهی هسته‌ای» متهم کرد

بیانیه سخنگوی جان بولتون نخستین واکنش عمومی کاخ سفید به تصمیم جدید ایران است

سخنگوی جان بولتون، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تهدید ایران به کاهش بیشتر در تعهداتش ذیل برجام را «باج‌خواهی هسته‌ای» خواند و خواستار افزایش فشارهای بین‌المللی بر تهران شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، گارت مارکیز، سخنگوی مشاور امنیت ملی کاخ سفید، روز دوشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «برنامه‌های ایران برای غنی‌سازی فقط به این دلیل ممکن شده که توانایی‌های آنها در توافق وحشتناک [برجام] دست‌نخورده باقی ماند».

دستیار ویژه و سخنگوی جان بولتون در بیانیه خود همچنین با اشاره به اینکه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، به وضوح تصریح کرده است اجازه دستیابی ایران به سلاح اتمی را نخواهد داد نوشته است: «باج‌خواهی هسته‌ای رژیم باید با افزایش فشار بین‌المللی روبه‌رو شود».

ایران روز دوشنبه اعلام کرد در صورت عدم تأمین منافعش در برجام ظرف ده روز آینده، میزان اورانیوم غنی‌شده از سقف ۳۰۰ کیلوگرم عبور خواهد کرد.

۱۸ اردیبهشت امسال و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، ایران از کاهش برخی تعهداتش ذیل برجام خبر داده بود و آمریکا آن تصمیم را برخلاف «قواعد بین‌المللی» دانسته و گفته بود که چنین اقدامی نشانگر تلاش ایران است تا «دنیا را به گروگان بگیرد».

وزارت خارجه ایران با انتقاد از اظهارات بن سلمان، عربستان را به «بحران‌سازی» متهم کرد

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، عربستان را متهم کرد که فاقد «درک درست از متغیرهای منطقه» است

دو روز پس از آنکه محمد بن سلمان، ولیعهد سعودی، ایران را به دست داشتن در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان متهم کرد، سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی روز دوشنبه این سخنان را «اتهام‌زنی» و «ادامه روش ناصواب گذشته» خواند.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران، همچنین عربستان را متهم کرد که «با فقدان درک درست از متغیرهای منطقه»، رویکردی «مبتنی بر نظامی‌گری، بحران‌سازی و تنش‌افزایی» در پیش گرفته است.

محمد بن سلمان در مصاحبه نشریه الشرق الاوسط با اشاره به اینکه جمهوری اسلامی همزمان با سفر نخست وزیر ژاپن به تهران «به او بی‌احترامی کرد و به دو نفتکش که یکی از آنها ژاپنی بود حمله کرد»، گفته بود عربستان به دنبال جنگ نیست «اما برای مقابله با هر تهدیدی، علیه مردم، تمامیت ارضی و استقلال کشور و منافع حیاتی خود، تردیدی نشان نخواهیم داد».

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ابراز امیدواری کرده است که عربستان از «راه باطلی که جز جنگ و ویرانی در منطقه به همراه نداشته» بازگردد و «گام‌های اعتمادساز» بردارد.

از دی‌ماه ۹۴ و در پی حمله به اماکن دیپلماتیک سعودی در تهران و مشهد، روابط دو کشور قطع است.

تهدید رئیس کمیته هسته‌ای مجلس ایران به تعلیق پروتکل الحاقی

مجتبی ذوالنور، رئیس کمیته هسته‌ای مجلس، تهدید به خروج از پروتکل الحاقی در صورت عدم حفظ برجام کرده است

مجتبی ذوالنور، نماینده مجلس شورای اسلامی، به خبرگزاری مهر گفته است در صورتی که اروپا در سه هفته باقی‌مانده از «مهلت ۶۰ روزه»، اقدامی برای حفظ برجام نکند «پروتکل الحاقی را که به عنوان پشت‌قباله برجام، داوطلبانه اجرایی کردیم، به حالت تعلیق در می‌آوریم».

این نماینده که مسئول «کمیته هسته‌ای» در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس است، همچنین مدعی شده که «اروپا برای حفظ برجام اراده‌ای ندارد و نمی‌خواهد برای این کار هزینه کند».

مجتبی ذوالنور گفته است در صورت عدم حفظ برجام پس از پایان مهلت ۶۰ روزه، «در وهله اول، درصد غنی‌سازی اورانیوم را تا هر میزانی که نیازمان باشد افزایش می‌دهیم ... مثلاً اگر بخواهیم برای زیردریایی‌ها باتری اتمی تولید کنیم باید درصد غنی‌سازی تا بیش از ۶۰ درصد را در دستور کار قرار دهیم».

ذوالنور همچنین از «بازگرداندن رآکتور اراک به وضعیت قبل از برجام»، «تجدیدنظر در همکاری خود با آژانس» و «خروج از ان‌پی‌تی» به عنوان دیگر اقدامات ایران در صورت عدم تأمین منافعش در برجام ظرف سه هفته آینده نام برد.

ایران ۱۸ اردیبهشت امسال و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، با اعلام اینکه برخی تعهداتش ذیل برجام را متوقف می‌کند، به اروپا مهلتی ۶۰ روزه برای اجرای تعهداتش داد؛ کشورهای اروپایی در واکنش، اعلام کردند که هیچ ضرب الاجلی را نمی‌پذیرند.

آمریکا پیش از این کاهش تعهدات جمهوری اسلامی ذیل برجام را برخلاف «قواعد بین‌المللی» دانسته و گفته است که این اقدام نشانگر تلاش ایران است تا «دنیا را به گروگان بگیرد».

موگرینی در واکنش به حمله به نفتکش‌ها: نباید بدون اطلاعات بیشتر دست به اقدامی عجولانه زد

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، خواستار خویشتنداری در فرایند شناسایی عامل حمله به نفتکش‌ها شد

دو تن از مقام‌های اتحادیه اروپا بر ضرورت دریافت اطلاعات بیشتر درباره حمله اخیر به نفتکش‌ها در دریای عمان تأکید کردند.

به گزارش آسوشیتدپرس، فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، روز دوشنبه پیش از ورود به نشستی در لوکزامبورگ گفت: «وقت آن نیست که بدون اطلاعات درست، عجولانه دست به اقدام زد».

هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان، نیز گفت اطلاعات آمریکا و بریتانیا باید با دیگر اطلاعات متحدان تطبیق داده شود.

آقای ماس که چند روز پیش به تهران سفر کرده بود همچنین گفت کشورش هنوز درباره عامل این حملات به نتیجه نرسیده و همچنان در مرحله جمع‌آوری اطلاعات است و «مستنداتی که تاکنون ارائه شده، عمدتا از جانب یک طرف خاص بوده است».

آمریکا و برخی متحدانش ایران را عامل حمله پنج‌شنبه گذشته به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

عربستان خواستار حفاظت جمعی از خطوط تجاری دریایی شد

خالد الفالح، وزیر نفت عربستان سعودی

وزیر انرژی عربستان سعودی خواستار حفاظت جمعی از خطوط تجاری دریایی شد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، خالد الفالح این مطلب را روز دوشنبه ۲۷ خرداد در توکیو و پس از شرکت در یک کنفرانس سرمایه‌گذاری ژاپن و عربستان بیان کرد.

او گفت: «ما به‌رغم برخی تلاش‌ها برای هدف قرار دادن تأسیسات‌مان، از زیرساخت‌ها و قلمروی خود حفاظت خواهیم کرد.»

وزیر انرژی عربستان در ادامه اضافه کرد که «اما خطوط دریایی تجارت جهانی را باید به طور جمعی و با کمک قدرت‌های دیگر نیز حفاظت کرد، اما [برای این امر] لازم است که بقیه جهان نیز توجه کافی داشته باشد.»

پنج‌شنبه هفته گذشته اعلام شد که دو نفتکش حامل میعانات گازی به نام‌های «فرونت التر» متعلق به نروژ و «کوکو‌کا کاریجس» متعلق به ژاپن در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند و دچار آتش‌سوزی شدند.

آمریکا و شماری از متحدانش انگشت اتهام را به سوی ایران نشانه رفته‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند و محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، این اتفاق را «فراتر از مشکوک» خوانده است.

در این میان مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است برای باز نگه داشتن دریا برای تردد کشتی‌ها، متوسل به هر کاری که نیاز باشد خواهد شد، «دیپلماتیک یا اقدامات دیگر».

مایک پومپئو همچنین گفته که گرچه «تردیدی وجود ندارد» که ایران مسئول حمله به دو کشتی نفتکش در دریای عمان است ولی ایالات متحده قصد ندارد تا با تهران وارد جنگ شود.

اردیبهشت ماه گذشته نیز چهار کشتی شامل یک نفتکش عربستانی در نزدیکی آب‌های امارات مورد حمله قرار گرفت.

نتانیاهو در واکنش به تصمیم جدید هسته‌ای ایران: تحریم‌های جهانی باید فورا بازگردد

بنیامین نتانیاهو می‌گوید در صورت عملی شدن «تهدید امروز ایران» درباره غنی‌سازی اورانیوم، جامعه جهانی باید تحریم‌ها علیه تهران را بازگرداند

ساعاتی پس از آنکه ایران اعلام کرد تا ده روز دیگر از سقف ۳۰۰ کیلوگرم اورانیوم غنی‌شده عبور خواهد کرد، نخست‌وزیر اسرائیل هشدار داد در صورت عملی شدن این تهدید، قدرت‌های جهانی باید سازوکار تحریم‌ها علیه تهران را باز گردانند.

به گزارش آسوشیتدپرس، بنیامین نتانیاهو روز دوشنبه با تأکید بر اینکه کشورش اجازه نخواهد داد جمهوری اسلامی به سلاح هسته‌ای دست یابد گفت: در صورتی که «تهدید امروز ایران درباره غنی‌سازی اورانیوم فراتر از سقف تعیین‌شده در توافق هسته‌ای» عملی شود «جامعه جهانی باید فورا تحریم‌های قبلی را اِعمال کند».

نخست‌وزیر اسرائیل عصر یکشنبه نیز در مراسم افتتاح شهرکی به نام ترامپ در بلندی‌های جولان، جمهوری اسلامی را عامل حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان معرفی کرد و از «همه کشورهای حامی صلح» در جهان خواست که از تلاش‌های رئیس‌جمهوری آمریکا در «مهار این خشونت‌های خطرناک» حمایت کنند.

آژانس بین‌المللی انرژی: ارزان‌ترین بنزین دنیا در ایران

آژانس بین‌المللی انرژی در تازه‌ترین ارزیابی خود از قیمت‌های جهانی بنزین، گزارش داده‌است که ارزان‌ترین بنزین جهان طی سال ۲۰۱۸ در ایران بوده‌است. قیمت یک لیتر بنزین در ایران طی سال گذشته ۳۰ سنت دلار بوده‌است.

هم‌اکنون ارزش ریال در مقابل دلار نسبت به پارسال یک‌سوم شده‌است، در حالی که قیمت بنزین تغییری نکرده‌است. این به این معنی است که قیمت بنزین در ایران هم‌اکنون زیر ۱۰ سنت دلار (۱۰۰۰ تومان) شده است.

این در حالی است که این رقم در ترکیه، در پاکستان و افغانستان که بیشترین قاچاق بنزین ایران به این همسایه‌ها انجام می‌شود در سال گذشته به ترتیب ۱٫۳ دلار، ۷۴ سنت و ۶۷ سنت است.

سال ۲۰۱۷ ارزان‌ترین بنزین جهان در ونزوئلا بود که تقریباً ۱ سنت به ازای هر لیتر بود، اما سال گذشته این رقم به ۶۰ سنت اوج گرفت.

نروژ با ۱٫۹۱ دلار، گران‌ترین بنزین در جهان را به خود اختصاص داده، در حالی که بعد از ایران، کمترین قیمت بنزین در الجزایر است که لیتری ۳۳ سنت است.

بر اساس برآورد آژانس بین‌المللی انرژی، ایران در سال ۲۰۱۷ بیشترین میزان یارانه فرآورده‌های نفتی، گاز و برق در جهان را داده‌است که به ۴۵٫۱ میلیارد دلار بالغ شده‌است. هنوز آمارهای ۲۰۱۸ منتشر نشده‌است، اما با توجه به افزایش ۳۰ درصدی قیمت نفت در سال گذشته، انتظار می‌رود میزان یارانه‌های سوخت و برق ایران نیز افزایش چشمگیری داشته باشد.

اوج‌گیری خرید خانه ایرانیان در ترکیه طی ماه گذشته

آنتالیا، ترکیه

آمارهای رسمی ترکیه حاکی از اوج‌گیری خرید خانه ایرانی‌ها در این کشور طی ماه مه است. بر اساس گزارش مرکز آمار ترکیه، ایرانی‌ها طی این ماه ۵۰۹ مسکن در ترکیه خریداری کرده و بعد از عراقی‌ها در مقام دوم بیشترین خریدار خانه در ترکیه قرار گرفته‌اند.

خرید خانه توسط ایرانی‌ها در ترکیه طی ماه مه نسبت به ماه مشابه پارسال ۱۳۴ درصد و نسبت به سه ماهه اول سال جاری بیش از ۶۶ درصد افزایش یافته است.

طی چهار ماه گذشته ایرانی‌ها کلاً هزار و ۷۸۷ منزل در ترکیه خریداری کرده‌اند که نسبت به مدت مشابه پارسال ۱۵۰ درصد رشد نشان می‌دهد.

به طور کل ۱۷ هزار و ۴۵۲ منزل در ترکیه طی چهار ماه گذشته به خارجی‌ها فروخته شده است. بدین ترتیب، سهم ایرانی‌ها از این رقم حدود ۱۰ درصد است.

بعد از ایران، شهروندان روسیه، عربستان، افغانستان، کویت، اردن، یمن، آلمان و فلسطینی‌ها در ردیف‌های بعدی خریدار خانه در ترکیه هستند.

شهروندان ایران پارسال سه هزار و ۶۵۲ منزل از ترکیه خریداری کرده بودند که ارزش آن حدود نیم میلیارد دلار بود. بیشترین خرید خانه‌ها در استانبول، آنتالیا و آنکارا بوده است.

چین می‌گوید به حمایت از رئیس اجرایی هنگ‌کنگ ادامه می‌دهد

کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ

وزارت امور خارجه چین، روز دوشنبه اعلام کرد که به حمایت از رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، کری لَم، ادامه خواهد داد.

این در حالی است که جاشوا وانگ، مشهورترین فعال دانشجویی هنگ‌کنگ، بلافاصله پس از آزادی از زندان، خواهان کناره‌گیری خانم لم شده بود.

روز یک‌شنبه حدود دو میلیون تن در اعتراض به استرداد مظنونان و متهمان به چین، در هنگ کنگ به خیابان‌ها آمدند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، با وجود عذرخواهی کری لم، رئیس اجرایی هنگ‌کنگ، از معترضان و تعلیق لایحه استرداد متهمان به چین در روز شنبه، مردم هنگ‌کنگ همچنان خواستار استعفای وی از قدرت هستند.

هنگ‌کنگ که تا سال ۱۹۹۷، مستعمره بریتانیا بود و سپس به چین بازگردانده شد اما دارای نظام اداری، اجتماعی، قضایی و سیاسی مستقل است.

حمله دوباره حوثی‌ها با پهپاد به ابها در عربستان

فرودگاه اَبها در جنوب عربستان

المسیره، شبکه تلویزیونی حوثی‌های یمن، روز دوشنبه گفت که حوثی‌ها باری دیگر با یک حمله جدید پهپادی فرودگاه استان ابها در جنوب عربستان سعودی را هدف گرفته‌اند.

خبرگزاری رویترز نیز در این باره می‌نویسد که مقام‌های سعودی تا این لحظه وقوع این حمله را تأیید نکرده‌اند.

حوثی‌های مورد حمایت ایران از هفته گذشته تاکنون چندین بار منطقه ابها را هدف حمله قرار داده‌اند که در یکی از حملات موشکی آنها به فرودگاه این منطقه ۲۶ نفر زخمی شدند.

حوثی‌ها روز شنبه نیز از حمله با پهپاد به فرودگاه دیگری در جیزان عربستان خبر داده بودند.

کمیسیون پیشنهاد رهبر در زمان آیت‌الله خمینی هم «وجود داشت اما گزینه‌شان رأی نیاورد»

هاشم هاشم‌زاده هریسی، نماینده استان آذربایجان شرقی در مجلس خبرگان رهبری جمهوری اسلامی

چند روز پس از آنکه یک عضو مجلس خبرگان رهبری از «فهرستی صد درصد محرمانه» در یکی از کمیسیون‌های این مجلس خبر داد، یک عضو دیگر مجلس خبرگان با اشاره به اینکه طرح چنین موضوعی «به صلاح نیست» گفت چنین لیستی در دوران آیت‌الله خمینی هم وجود داشت.

به گزارش ایرنا، هاشم هاشم‌زاده هریسی، نماینده مجلس خبرگان، روز یکشنبه گفت: تعیین رهبری «باید توسط همه نمایندگان یا اکثریت خبرگان رقم بخورد نه یک کمیته یا کمیسیون».

چند روز پیش‌تر محسن اراکی، دیگر عضو مجلس خبرگان رهبری، به خبرگزاری فارس گفته بود سه عضو این مجلس از بین «کسانی که واجد شرایط رهبری هستند» فهرستی را «به طور خیلی سری و محرمانه» تهیه می‌کنند «تا هر وقت مورد نیاز باشد به مجلس خبرگان عرضه شود».

هاشم‌زاده هریسی در واکنش به این اظهارات گفته است: طرح چنین موضوعی «هرچند صحت داشته باشد، اثرگذار نیست» زیرا به گفته او، در سال ۶۸ با وجودی که چنین کمیسیونی وجود داشت اما آیت‌الله علی خامنه‌ای به عنوان رهبر انتخاب شد «و گزینه آن کمیسیون انتخاب نشد».

این نماینده مجلس خبرگان نامی از گزینه مورد نظر آن کمیسیون نبرده است.

بنابر خبرهای پراکنده‌ای که از نشست مجلس خبرگان در خرداد ۶۸ منتشر شده، شماری از اعضا نام‌هایی را برای «شورای رهبری» معرفی می‌کردند و نام آیت‌الله محمدرضا گلپایگانی و علی خامنه‌ای نیز برای رهبر فردی مطرح شده بود.

۱۱سوال مجمع تشخیص مصلحت از روحانی درباره لوایح پولشویی

مجمع تشخیص مصلحت نظام، مسئول نهایی تعیین تکلیف لوایح پولشویی است و حسن روحانی، رئيس‌جمهور ایران به طور معمول در جلسات این نهاد شرکت نمی‌کند - عکس از آرشیو

رسانه‌های ایران روز یکشنبه گزارش دادند که «کمیسیون مشترک» مجمع تشخیص مصلحت نظام که در حال بررسی دو لایحه مرتبط با پولشویی است، سوالات اعضای مجمع را برای حسن روحانی، رئيس‌ جمهور ایران، ارسال می‌کند.

در گزارش رسانه‌های ایران تعداد این سوالات ۱۱ مورد عنوان شده اما جزئیات بیشتری درباره آن منتشر نشده است.

از چهار لایحه‌ای که دولت حسن روحانی برای برآورده کردن درخواست‌های نهاد بین‌المللی مبارزه با پول‌شویی به مجلس ارائه کرده دو لایحه «پالرمو» (پیوستن ایران به کنوانسیون مبارزه با جرائم سازمان‌یافته فراملی) و «سی‌اف‌تی» (پیوستن به کنوانسیون مقابله با تأمین مالی تروریسم) از سوی شورای نگهبان رد شد و تصمیم‌گیری درباره آنها به مجمع تشخیص مصلحت نظام واگذار شده است.

این دو لایحه حدود پنج ماه است که در مجمع تشخیص معطل مانده‌اند.

مخالفان تصویب این لوایح که عمدتا از مخالفان دولت حسن روحانی هستند، می‌گویند با این کار، راه برای اعطای کمک مالی به «حماس» و «حزب‌الله لبنان» مسدود شده و راه جاسوسی علیه جمهوری اسلامی باز می‌شود.

موافقان تصویب این لوایح با اشاره به اینکه مخالفت‌ها به دلیل ترس از شفافیت اقتصادی و جلوگیری از فساد بانکی است، هشدار داده‌اند در صورت عدم تصویب این لوایح، امکان استفاده از فرصت‌های احتمالی مانند کانال مالی اتحادیه اروپا و کاهش فشار تحریم‌ها از دست می‌رود.

حسن روحانی به طور معمول در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی‌کند و به نظر می‌رسد به همین دلیل، اعضای کمیسیون تصمیم گرفته‌اند سوالات را برای وی ارسال کنند.

حمله به نفتکش‌ها؛ پاپ خواستار خویشتنداری همه طرف‌ها شد

پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌ها، از جامعه جهانی خواست که برای حل معضلات پیچیده خاورمیانه از ابزارهای دیپلماسی استفاده شود - عکس از آرشیو

در ادامه واکنش‌ها به حملات علیه دو نفتکش در دریای عمان، پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان، خواستار «خویشتنداری» و «کاستن از تنش‌ها» در منطقه شد.

رهبر کاتولیک‌ها روز یکشنبه در جریان سفر به شهر کامرینو در مرکز ایتالیا که در زمین لرزه‌های دو سال پیش بشدت آسیب دید گفت: «بار دیگر خواسته صمیمانه‌ام را تکرار می‌کنم و از جامعه جهانی می‌خواهم که اقدام به هر تلاش ممکن در جهت مذاکره و صلح کنند».

پاپ فرانسیس همچنین گفت: «همه را دعوت می‌کنم که برای حل معضلات پیچیده منازعات خاورمیانه، ابزارهای دیپلماسی را به کار بگیرند».

دو نفتکش حامل میعانات گازی، شامل کشتی نروژی «فرونت التر» و کشتی ژاپنی «کوکوکا کاریجس»، صبح پنج‌شنبه در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند؛ مقام‌های آمریکا نیروهای ایرانی را مسئول حمله به این کشتی‌ها اعلام کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

وزیر نیرو ایران: هیأت تجاری ۲۵۰ نفره از روسیه به ایران می‌آید

رضا اردکانیان، وزیر نیرو ایران (راست) در کنار سرگئی چبوتارف، وزیر «امور قفقاز شمالی» روسیه

رسانه‌های ایران گزارش داده‌اند که روز یکشنبه همایشی اقتصادی با حضور وزیر نیرو ایران و وزیر «امور قفقاز شمالی» روسیه در تهران و اصفهان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، رضا اردکانیان، وزیر نیرو، در حاشیه این نشست گفت در حال حاضر ۶۰ نفر از اعضای سازمان‌های دولتی و شرکت‌های خصوصی قفقاز شمالی در این نشست حضور دارند و «حدود ۲۵۰ نفر دوشنبه و سه‌شنبه برای اجلاس به ما می‌پیوندند».

به گفته رضا اردکانیان، از سال گذشته و با تصویب هیأت وزیران، مسئولیت کمیسیون مشترک همکاری اقتصادی ایران و روسیه به وزارت نیرو سپرده شده است.

دولت آمریکا پس از خروج از برجام تمامی تحریم‌ها علیه ایران بازگرداند و اعلام کرده است شرکت‌هایی را که با ایران داد و ستد داشته باشند تحریم خواهد کرد.

با این حال به گفته رضا اردکانیان، «مباحث بانکی یکی از موضوعات مهم مذاکره بین ایران و روسیه است» و «مذاکرات فشرده‌ای بین بانک مرکزی دو کشور در حال انجام بوده» است.

سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر اسرائیل، به پرداخت جریمه محکوم شد

سارا نتانیاهو در دادگاه عالی اورشلیم که روز یکشنبه برای تصمیم‌گیری درباره کیفرخواست توافقی تشکیل شد

دادگاهی در اورشلیم / بیت‌المقدس روز یکشنبه سارا نتانیاهو، همسر نخست وزیر این کشور، را به جرم «سوء استفاده از اموال دولتی» به پرداخت جریمه‌ای معادل ۱۵هزار دلار محکوم کرد.

خانم نتانیاهو از مدت‌ها پیش متهم شده بود که با وجود حضور آشپز در اقامتگاه دولتی، صورتحساب رستوران‌های مجلل را که حدود یکصدهزار دلار شده بود از محل بودجه دولتی پرداخته بود.

سرانجام روز یکشنبه دادگاه اورشلیم توافق امضاشده بین سارا نتانیاهو و دادستانی این کشور را پذیرفت.

دفتر دادستانی کل اسرائیل نیز در اطلاعیه‌ای اعلام کرد برای مختومه شدن این پرونده، همسر نخست وزیر باید جریمه‌های دیگری نیز پرداخت کند.

سارا نتانیاهو سال گذشته به «کلاهبرداری» متهم شده بود اما وی این اتهام را رد کرده و دارای انگیزه‌های سیاسی دانسته است.

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، نیز با اتهام‌هایی مربوط به «فساد مالی» روبه روست.

افزایش هزینه بیمه کشتی‌ها در خاورمیانه بعد از حملات اخیر

دریای عمان. سه روز پیش

شرکت‌های بیمه کشتی‌ها اعلام کرده‌اند بعد از حملات به دو نفتکش در دریای عمان، هزینه بیمه کشتی‌ها برای منطقه خاورمیانه را ۱۰ درصد افزایش داده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، به غیر از افزایش هزینه بیمه، قیمت نفت نیز بعد از حملات اخیر به نفتکش‌ها ۴٫۵ درصد افزایش یافته‌است.
حدود یک پنجم از کل نفت مصرفی جهان و یک سوم کل حمل دریایی نفت از تنگه هرمز می‌گذرد.

رویترز می‌نویسد برخی از شرکت‌های کشتیرانی تردد از خاورمیانه را متوقف کرده و دیگر سفارش جدیدی در این منطقه قبول نمی‌کنند.

بعد از حمله به نفت‌کش‌ها در دریای عمان، هزینه اجاره نفتکش‌های بزرگ با ظرفیت ۲ میلیون بشکه برای انتقال نفت از خلیج فارس به بازارهای آسیایی به ۱۳ هزار دلار به ازای هر روز رسید که ۲۰۰۰ دلار بیشتر از پیش از حملات است.

همچنین شرکت‌های کشتیرانی خواهان انواع بیمه و ضمانت برای حمل نفت از این منطقه هستند. شرکت‌های بیمه می‌گویند کل هزینه‌ها برای نفت‌کش‌های بزرگ ۲۰۰ هزار دلار برای یک هفته افزایش یافته‌است.

دو نفت‌کش حامل نفتا و متانول، شامل کشتی نروژی «فرونت التر» و کشتی ژاپنی «کوکوکا کاریجس»، صبح پنج‌شنبه در دریای عمان دچار آتش‌سوزی شدند؛ مقام‌های آمریکا نیروهای ایرانی را مسئول حمله به این کشتی‌ها اعلام کرده‌اند اما جمهوری اسلامی این اتهام را رد می‌کند.

بعیدی‌نژاد: جلوی سفارت ایران در لندن مسدود است و امکان تردد دیپلمات‌ها وجود ندارد

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن

حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، روزهای شنبه و یک‌شنبه در پیام‌هایی توئیتری از تجمع در مقابل سفارتخانه ایران در لندن خبر داد و نوشت: «علیرغم هشدارهای متعدد به پلیس و وزارت امور خارجه انگلیس، چند نفر با مسدود کردن مسیر، دیروز و دیشب را جلوی سفارت سپری کردند.»

او روز یک‌شنبه افزود: «امروز علاوه بر افراد، رسانه‌ها برای تهیه گزارش جلوی سفارت اجتماع کرده‌اند. کماکان پیاده‌روی جلوی سفارت مسدود است و امکان تردد دیپلماتها وجود ندارد.»

آقای بعیدی‌نژاد توضیحی در مورد ماهیت این تجمع نداده‌است اما در روزهای اخیر ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی‌بریتانیایی زندانی در ایران اعلام کرده‌است که در اعتراض به ادامه بازداشت همسرش، خودش هم در مقابل سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن دست به اعتصاب غذا زده‌است.

ریچارد رتکلیف روز شنبه اعلام کرد که نازنین زاغری «در اعتراض به حبس ناعادلانه خود» و همزمان با پنجمین زادروز دخترشان دست به اعتصاب غذا زده است.

آقای رتکلیف روز شنبه در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس در مقابل سفارت ایران در لندن نیز گفت که «این اولین بار نیست» که نازنین زاغری دست به اعتصاب غذا در زندان زده و «من به او قول دادم که اگر دوباره اعتصاب غذا بکند من هم به او خواهم پیوست.»

سفیر بریتانیا احضار خود توسط وزارت خارجه ایران را تکذیب کرد

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران

راب مک‌ایر، سفیر بریتانیا در تهران، روز یک‌شنبه احضار خود توسط وزارت خارجه ایران در خصوص موضوع نفتکش‌ها را تکذیب کرد.

او در توئیتی در مورد این «احضار» نوشت: «جالب است و برای من خبر جدیدی است. من خود دیروز درخواست یک دیدار فوری با وزارت خارجه [ایران] کردم و درخواستم اجابت شد. احضاری در کار نبود. اگر احضار رسمی می‌شدم البته که پاسخ می‌دادم، مانند همه سفرا.»

جرمی هانت، وزیر خارجه بریتانیا، روز جمعه گفته بود سپاه پاسداران عامل حملات به دو نفتکش در دریای عمان است و از نظر لندن، «هیچ عامل دولتی دیگری را نمی‌توان مسئول دانست».

وزیر خارجه بریتانیا پیش از آن نیز گفته بود «دلیلی ندارد که ارزیابی آمریکا دربارهٔ نقش ایران در حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را باور نکنیم».

در پی اعلام این اتهام، رسانه‌های ایران به نقل از وزارت خارجه جمهوری اسلامی گزارش کردند که سفیر بریتانیا در تهران احضار شده و مراتب «اعتراض شدید» به مواضع لندن مبنی بر نقش جمهوری اسلامی در این مورد به وی ابلاغ شده‌است؛ احضاری که سفیر بریتانیا اکنون آن را تکذیب می‌کند.

اردوغان: تحویل اس۴۰۰ به ترکیه قرار است از ژوئیه آغاز شود

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، می‌گوید انتظار می‌رود تحویل سامانهٔ دفاع موشکی اس-۴۰۰ توسط روسیه به ترکیه، از نیمه نخست ماه ژوئیه، یک ماه دیگر، آغاز شود.

خرید این سامانهٔ پدافند موشکیِ ساخت روسیه، باعث تنش در روابط آنکارا و واشینگتن شده‌است. دولت آمریکا می‌گوید در واکنش به خرید این موشک‌ها، ترکیه از مشارکت در تولید جنگنده‌های پیشرفته اف-۳۵ حذف خواهد شد. ایالات متحده همچنین ترکیه را به تحریم‌های اقتصادی تهدید کرده‌است.

وزیر خارجه ترکیه روز جمعه در پاسخ گفت اگر آمریکا به این دلیل ترکیه را تحریم کند، «اقدامات متقابل» انجام خواهد داد.

آقای اردوغان که در بازگشت از نشست سیکا در تاجیکستان با خبرنگاران صحبت می‌کرد، گفت که با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، در این نشست گفت‌وگو کرده‌است. رئیس‌جمهوری ترکیه گفت: «ما امضای خود را پای این قرارداد گذاشتیم و کاری را که آغاز کرده‌ایم، تمام می‌کنیم.»

ترکیه و آمریکا هر دو از اعضای سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) هستند.

علی لاریجانی حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «مشکوک» خواند

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی

علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی، حمله به نفتکش‌ها در دریای عمان را «مشکوک» خواند و آن را مکملِ تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران دانست.

علی لاریجانی در نطق پیش از دستور جلسه علنی روز یکشنبهٔ مجلس، مدعی شد که آمریکا در جنگ جهانی، کشتی‌های خود را در نزدیکی سرزمین ژاپن مورد هدف قرار داد تا، به‌گفتهٔ او، توجیه لازم برای خصومت را فراهم کند.

آمریکا، بریتانیا و عربستان سعودی، جمهوری اسلامی ایران را مسئول حمله به دو نفتکش در دریای عمان معرفی کرده‌اند.

مقام‌های ایرانی این ادعا را رد کرده‌اند. نمایندگی دائم ایران در سازمان ملل، با رد اتهام‌ها علیه تهران، گفته «به‌طور قطع همان کسانی که ایران را متهم می‌کنند، خود، نقش اصلی را در ایجاد کردن این حوادث دارند».

بیشتر

XS
SM
MD
LG