لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ فروردین ۱۴۰۲ تهران ۱۱:۴۹

خبرهای کوتاه

قیمت بلیت اتوبوس شهری و بین شهری در ایران افزایش می‌یابد

خبرگزاری ایسنا روز پنج‌شنبه، ۲۵ اسفند، به نقل از اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری خبر داد که قیمت بلیت اتوبوس ٢۵ درصد افزایش پیدا می‌کند. شهرداری تهران اما افزایش قیمت بیشتری را برای اتوبوس‌های شهری در نظر گرفته است.

افزایش ۴۰ درصدی قیمت بلیت اتوبوس شهری در تهران و ۲۵ درصدی بلیت اتوبوس بین شهری در کل کشور در حالی رخ می‌دهد که فرسودگی شدید ناوگان اتوبوسرانی هنوز حل نشده است.

روز ۲۳ اسفند اعضای شورای اسلامی شهر تهران پس از بحث و بررسی نهایتا با افزایش میانگین ۴۰ درصد برای نرخ بلیت اتوبوس در خطوط اتوبوسرانی شهر تهران برای سال آینده موافقت کردند.

افزایش قیمت بلیت اتوبوس در ایران در حالی رخ می‌دهد که با افزایش قیمت بلیت، تعاونی‌ها و شرکت‌های اتوبوس‌رانی قادر به به‌روزرسانی اتوبوس‌های خود نیستند و تعداد زیادی اتوبوس در ایران فرسوده شده‌اند.

بر اساس گزارش منتشر شده در اواخر تابستان در رسا‌نه‌های ایران بیش از ۹۰ درصد ناوگان حمل و نقل عمومی شهرداری تهران دچار فرسودگی است.

در همین زمینه مهدی علیزاده، سرپرست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در گفت‌وگو با همشهری آنلاین گفته است: «قرار است تا پایان سال ۱۴۰۲، دو هزار اتوبوس تولید داخلی خریداری شود. ضمن اینکه ماموریت خرید هزار دستگاه اتوبوس وارداتی نیز برای کمبودهای ناوگان، از سوی شرکت‌های تولید‌کننده دنبال شود.»

وی در حالی از خرید دو هزار اتوبوس داخلی خبر داده است که تکنولوژی این اتوبوس‌ها قدیمی و متعلق به بیش از ۳۰ سال قبل است. بیشتر این اتوبوس‌ها دارای موتورهای قدیمی مرسدس بنز هستند که تکنولوژی آن به دهه ۷۰ میلادی بازمی‌گردد و عملا این اتوبوس‌ها را می‌توان محصولات فرسوده اما صفر کیلومتر دانست.

با این همه قیمت همین اتوبوس‌ها با تکنولوژی قدیمی، مشکل اصلی در ایران است.

به گفته سرپرست شرکت واحد اتوبوسرانی تهران، در خصوص قیمت خرید هر دستگاه اتوبوس داخلی، قیمت‌ها «به نوسانات بهای ارز وابسته است اما آن طور که با شرکت‌ها مذاکرده کرده و قرار داد بسته‌ایم، هر اتوبوس داخلی تقریبا چیزی بین ۶.۵ تا ۷ میلیارد تومان هزینه دارد. اتوبوس‌های دست دوم خارجی نزدیک به نو چیزی در حدود ۲.۵ تا ۳ میلیارد و اتوبوس‌های خارجی نو حدود هشت میلیارد تومان قیمت دارد.»

اتوبوس ارزان‌ترین وسیله حمل و نقل عمومی در ایران است و افزایش قیمت بلیت می‌تواند تاثیر منفی در اقتصاد خانواده‌های قشر فقیر و متوسط ایران داشته باشد.

با این حال شرکت‌های اتوبوس‌رانی این افزایش قیمت‌ها را کافی نمی‌دانند.

احمدرضا عامری، رئیس اتحادیه شرکت‌های تعاونی مسافربری، گفت: «تعمیرات اتوبوس بسیار افزایش پیدا کرده و قطعات اتوبوس هم هزینه‌های ارزی دارند و قیمت ارز هم در چند ماه گذشته بالا رفته‌ است و این هزینه‌ها با قیمت بلیت همخوانی ندارد. افزایش ۲۵ درصدی رقم زیادی محسوب نمی‌شود و تا زمانی که بخواهد به قیمت واقعی خودش برسد، هنوز خیلی فاصله دارد و برای تغییر قیمت در سال جدید باید با دولت مذاکره کنیم.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

انتقاد در پارلمان کانادا از مقام کانادایی که سخنرانی علی‌نژاد را ترک کرد

مسیح علی‌نژاد

یک مقام وزارت خارجه کانادا که سخنرانی مسیح علی‌نژاد در این کشور را به نشانه اعتراض ترک کرده بود، روز چهارشنبه در پارلمان کانادا مورد انتقاد شدید قرار گرفت.

خانم علی‌نژاد در هفته جاری در یک سخنرانی که سازمان تیرگان در شهر تورنتو ترتیب داده بود، به‌شدت از دولت جاستین ترودو به دلیل تعلل در قرار دادن نام سپاه پاسداران در فهرست سازمان‌های تروریستی انتقاد کرد.

ساعاتی پس از این سخنرانی، ویدئویی منتشر شد که نشان می‌داد رابرت اولیفانت، نماینده لیبرال و از معاونان وزارت خارجه کانادا، در پی انتقاد مسیح علی‌نژاد این سخنرانی را ترک می‌کند.

به نوشته رسانه‌های کانادا، آقای اولیفانت این سخنرانی را به نشانه اعتراض ترک کرده و هنگام خروج زیر لب گفته است: «من نمی‌نشینم این‌جا این کثافت‌کاری را تحمل کنم.»

ملیسا لَنتسمن، نماینده حزب محافظه‌کار، روز چهارشنبه با اشاره به این اقدام خواستار توضیح و عذرخواهی نماینده حزب مقابل خود شد.

در ویدئویی که از این جلسه پارلمان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، راب اولیفانت در پاسخ به این انتقاد به کارنامه دولت جاستین ترودو در مقابله با نقض حقوق بشر توسط جمهوری اسلامی و تحریم حکومت ایران اشاره می‌کند.

نشست «همبستگی، پلی به سوی آزادی» با حضور چهره‌های مخالف جمهوری اسلامی روز شنبه، پنجم فروردین، در شهر تورنتوی کانادا توسط سازمان تیرگان برگزار شد.

در این نشست، حامد اسماعیلیون، نازنین بنیادی، رضا پهلوی، مسیح علی‌نژاد و عبدالله مهتدی، چهره‌های شاخص اپوزیسیون، حضور داشتند و در پاسخ به پرسش‌های حاضران، بار دیگر بر ضرورت اتحاد برای سرنگونی جمهوری اسلامی و برپایی یک حکومت آزاد و دموکرات در ایران تأکید کردند.

لزوم قرار گرفتن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست تروریستی از خواسته‌های اصلی اپوزیسیون ایران در اروپا و همین طور خانواده‌های جان‌باختگان پرواز اوکراینی است که مسافرانش اغلب کانادایی بودند.

ده‌ها ایرانیِ کانادا خواستار استعفای فوری هیئت مدیره کنگره ایرانیان کانادا شدند

حامد اسماعیلیون یکی از امضاکنندگان این بیانیه است

ده‌ها شهروند ایرانیِ کانادا در بیانیه‌ای رسمی، اعضای هیئت مدیره کنگره ایرانیان کانادا را به «دفاع از مشروعیت‌بخشی به نظام جمهوری اسلامی» متهم کرده و خواستار استعفای فوری آنها شدند.

این بیانیه که به امضای عده‌ای قابل توجه از خانواده‌های جان‌باختگان پرواز پی‌اس ۷۵۲ از جمله حامد اسماعیلیون و فعالان و کارآفرینان مقیم کانادا رسیده، روز چهارشنبه، ۹ فروردین، منتشر شد.

اعضای هیئت مدیره «کنگره ایرانیان کانادا» به گفته ۶۰ امضاکننده این بیانیه، این سازمان را به ابزاری برای «برآورده کردن مقاصد سیاسی و اقتصادی خود» و همچنین «مشروعیت بخشیدن به نظام جمهوری اسلامی در داخل ایران» و «عادی‌سازی روابط با رژیم اسلامی» تبدیل کرده‌اند.

هیئت مدیره این سازمان همچنین متهم شده‌اند که در پی شلیک سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی که به مرگ ۱۷۶ نفر انجامید بر این جنایت «خاک پاشیدند» و «نامی از سپاه به عنوان عامل این جنایت نبردند».

امضاکنندگان بیانیه تأکید کرده‌اند: «اعضای هیئت مدیره‌ کنگره‌ ایرانیان کانادا نه تنها در برابر جنایات جمهوری اسلامی در انقلاب زن، زندگی و آزادی قاطعانه واکنشی نشان ندادند، بلکه بر عکس با اظهارات خود بر ادعاهای نادرست رژیم در مورد انگیزه‌ معترضان صحه گذاشتند.»

در وب‌سایت کنگره ایرانیان کانادا، این کنگره سازمانی «غیرانتفاعی و غیر حزبی و غیر مذهبی» معرفی شده که در سال ۲۰۰۷ با هدف حمایت از منافع ایرانیان کانادا تاسیس شده است.

با این حال به گفته امضاکنندگان این بیانیه اعتراضی از سال ۲۰۱۶ تاکنون این کنگره در دست «طیفی خاص» بوده است.

کنگره ایرانیان کانادا در گذشته به‌ویژه در شبکه‌های اجتماعی بارها مورد انتقاد و حمله ایرانی‌های کانادا قرار گرفته است.

در وب‌سایت و حساب توئیتری این سازمان، به بیانیه فعالان ایرانی کانادا پاسخی داده نشده است.

وحید امامی، سعید دهقان، کاوه شهروز، توکا نیستانی، و جواد سلیمانی از جمله دیگر امضاکنندگان این بیانیه هستند که در آستانه برگزاری انتخابات اعضای هیئت مدیره این سازمان در ماه آوریل منتشر شده است.

پلمب شش کافه‌ رستوران در نوشهر به‌دلیل «کشف حجاب» و «سرو مشروب الکلی»

عکس از آرشیو

فرمانده انتظامی نوشهر از پلمب شش کافه رستوران به دلیل عدم رعایت آنچه «موازین شرعی و اسلام، کشف حجاب و سرو مشروبات الکلی» در این شهرستان نامید، خبر داد.

این کافه رستوران‌ها در مناطق گردشگری سی‌سنگان، سیترا و سیاهرود این شهرستان فعالیت داشتند.

اکبر درویشی این خبر را در جلسه شورای اداری نوشهر مطرح کرده و گفته: «برخی‌ها فکر کردند با آمدن به نوشهر وارد لس‌آنجلس شدند و می‌توانند هر اقدام غیر قانونی و غیر اخلاقی انجام دهند.»

او با بیان اینکه «نباید فضایی برای جولان فساد باز کرد»، اضافه کرده: «همه کشور با یک قانون اداره می‌شود و اینکه برخی فکر می‌کنند تافته جدابافته هستند، در اشتباه هستند و این افراد کور خواندند.»

این مقام انتظامی توضیح بیشتری در این زمینه نداده و مشخص نکرده منظورش از جمله فوق چیست و مخاطب آن چه افرادی هستند.

درویشی در عین حال افزوده کسانی که در این ایام دستگیر شدند تا پایان فروردین در «چنگال نیروی انتظامی هستند.»

او هشدار داده «شهروندان و مسافران باید حرمت این ماه معنوی و روزه‌داران را حفظ کنند، در غیر این صورت نیروی انتظامی با مصادیق آن برخورد می‌کند.

همزمان با تعطیلات نوروزی سال ۱۴۰۲ که با ماه رمضان نیز مصادف شده، چندین واحد گردشگری در ایران به دلیل آنچه «بی‌حجابی و بدحجابی»، «رقص زنان» و «روزه‌خواری» عنوان شده، پلمب شدند.

روابط عمومی دادگستری مازندران نیز روز نهم فروردین، در اطلاعیه‌ای، از پلمب یک مرکز گردشگری در آمل به دلیل رقص بدون حجاب تعدادی از بازدیدکنندگان زن و انتشار ویدئوی آن در فضای مجازی خبر داد.

در این اطلاعیه آمده بود: «در پی انتشار فیلم رقص خانم‌های بدون حجاب در این واحد تفریحی که در ماه مبارک رمضان انجام و در فضای مجازی منتشر شده بود پس از مطالبه مردمی در برخورد با این موضوع این مرکز تفریحی با دستور دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان مازندران و‌ پیگیری دادستان شهرستان آمل پلمب شد.»

باوجود اقدامات نیروهای انتظامی در برخورد با بی‌اعتنایی به پوشش اجباری و ابراز شادی شهروندان در ایام نوروز، کماکان تصاویری از حضور زنان بدون حجاب در اماکن گردشگری و حتی رقص و آوازخوانی آنها منتشر می‌شود.

واکنش آمریکا به اظهارات وزیر خارجه ایران: برجام در دستور کار نیست

ودانت پاتل

معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۹ فروردین در واکنش به اظهارات حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، درباره احیای توافق هسته‌ای، موسوم به برجام، بار دیگر تاکید کرد که این توافق در دستور کار دولت بایدن نیست.

ودانت پاتل در کنفرانس خبری روزانه این وزارتخانه و در پاسخ به پرسشی درباره اظهارات حسین امیرعبداللهیان گفت: «برجام در دستور کار نیست. در حال حاضر نقض حقوق بشر و سرکوب‌های حکومت ایران و ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در حملات بی‌رحمانه علیه زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین در صدر دستور کار ما در مورد حکومت ایران قرار دارد.»

او اضافه کرد: «البته ما همچنان نگران پیشرفت‌های هسته‌ای ایران هستیم و رئیس جمهوری بایدن کاملا متعهد است که ایران هرگز به سلاح هسته‌ای دست پیدا نکند.»

ودانت پاتل تاکید کرد که دولت جو بایدن همچنان معتقد است که «دیپلماسی بهترین راه» برای جلوگیری از هسته‌ای شدن ایران است، و ایالات متحده هیچ گزینه‌ای را از روی میز حذف نکرده است.

حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران روز دوشنبه در گفت‌وگو با شبکه الجزیره از طرحی در مجلس شورای اسلامی برای تعیین سقف مذاکرات هسته‌ای خبر داد و گفت: «درهای مذاکره برای همیشه باز نخواهد ماند.»

مذاکرات هسته‌ای برای احیای توافق هسته‌ای برجام، با هدف بازگشت ایران و آمریکا به این توافق، از تابستان سال قبل متوقف شده است. آمریکا٬ ایران را به درخواست‌های فرابرجامی متهم کرده بود.

اما پس از آغاز اعتراضات سراسری در ایران و همکاری نظامی ایران و روسیه٬ مقام‌های ایالات متحده بارها عنوان کرده‌اند که مذاکرات احیای برجام دیگر در اولویت دولت بایدن قرار ندارد.

سوریه می‌گوید حملات هوایی اسرائیل به حومه دمشق دو مجروح بر جای گذاشت

تصویری آرشیوی از حملات منسوب به اسرائیل به حومه دمشق

خبرگزاری دولتی سوریه بامداد پنج‌شنبه به نقل از یک منبع نظامی گزارش داد که اسرائیل بار دیگر مناطقی را در حومه دمشق هدف حملات موشکی خود قرار داد.

این گزارش می‌گوید که حملات اسرائیل از منطقه اشغال‌شده بلندی‌های جولان صورت گرفته است و بر اثر آن دو سرباز سوری مجروح شده‌اند.

منبع نظامی یادشده همچنین در ادامه گفته که سامانه‌های دفاع هوایی سوریه شماری از موشک‌های اسرائیلی را رهگیری و منهدم کرده‌اند.

اسرائیل در طول جنگ داخلی سوریه به دفعات این کشور را هدف حملات خود قرار داده است و نیروهای ایرانی یا تحت حمایت ایران در سوریه از اهداف اصلی این حملات بوده و خسارات سنگینی مالی و جانی به آنها وارد آمده است.

هفته گذشته نیز فرودگاه بین‌المللی حلب هدف حملات هوایی اسرائیل قرار گرفت که این حملات باعث وقفه‌ای دو روزه در فعالیت‌های فرودگاه شد.

با استفاده از گزارش‌های رویترز و آسوشیتدپرس؛ س.ن/ک.ر

لغو مراسم ترحیم برادر میرحسین موسوی در مسجد امیر تهران «به دلایل سیاسی»

تصویری از خاکسپاری میرعبدالله موسوی

نزدیکان میرحسین موسوی، آخرین نخست وزیر ایران که در حصر خانگی به‌سرمی‌برد، از به هم خوردن مراسم ترحیم برادر او به دلایل «سیاسی» و تعویق این مراسم خبر دادند.

میرعبدالله موسوی، برادر بزرگ‌تر میرحسین موسوی، روز دوشنبه درگذشت و متعاقب آن بسیاری از چهره‌های سیاسی از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران، مصطفی تاج‌زاده، فعال سیاسی که در زندان به‌سرمی‌برد، محمد توسلی، دبیرکل نهضت آزادی ایران، و حسن خمینی به آقای موسوی تسلیت گفتند.

فخرالسادات محتشمی‌پور، فعال سیاسی و همسر آقای تاج‌زاده، روز چهارشنبه در شبکه اجتماعی ایستاگرام نوشت که هیات امنای مسجد امیر در تهران علی‌رغم بستن قرارداد با فرزند میرعبدالله موسوی، مراسم ترحیم را لغو کرده است.

به گفته خانم محتشمی‌پور، هیات امنای مسجد امیر اعلام کرده که «چون این ختم سیاسی است، امکان برگزاری‌اش در این مسجد وجود ندارد».

ساعاتی پس از انتشار این خبر، وبسایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی، شامگاه چهارشنبه اعلام کرد که به دلیل لغو مراسم ختم از طرف هیئت امنای مسجد امیر، مراسم ترحیم میرعبدالله موسوی روز جمعه در کانون توحید برگزار می‌شود.

میرحسین موسوی و همسر او، زهرا رهنورد، و همچنین مهدی کروبی، دیگر رهبر جنبش سبز، بیش از دوازده سال است که در خانه خود محصور شده‌اند. تصاویر منتشر شده از مراسم خاکسپاری میرعبدالله موسوی نیز نشان از غیاب میرحسین موسوی در این مراسم دارد.

پاپ فرانسیس به دلیل عفونت ریوی در بیمارستانی در رم بستری شد

پاپ فرانسیس

واتیکان چهارشنبه نهم فروردین در بیانیه‌ای اعلام کرد که پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک جهان، به دلیل مشکلات تنفسی و برای درمان عفونت ریوی در بیمارستان بستری شده است.

در این بیانیه آمده است که پاپ فرانسیس پس از چند روز ناراحتی و مشکلات تنفسی به بیمارستان «جملی» رم منتقل شد.

طبق این گزارش، آزمایش‌های انجام شده نشان می‌دهند که او مبتلا به کرونا نیست، اما دچار عفونت ریوی شده است و به چند روز درمان نیاز دارد.

رویترز می‌گوید، مشخص نیست که آیا پاپ فرانسیس به دلیل این بیماری قادر خواهد بود که در برنامه‌های عمومی در هفته‌های آینده از جمله عید پاک در ۹ آوریل شرکت کند.

موضوع سلامتی رهبر کاتولیک های جهان از دو سال پیش و پس از عمل جراحی روده بزرگ بیشتر مورد توجه قرار گرفته است.

پاپ فرانسیس ده سال پیش جایگزین پاپ بندیک شانزدهم شد که به طور ناگهانی از مقام خود استعفا کرد. بندیکت شانزدهم نخستین مقام ارشد کلیسای کاتولیک در ۶۰۰ سال اخیر بود که از مقام خود کناره‌گیری کرد. او در آخرین روز سال ۲۰۲۲ در ۹۵ سالگی درگذشت.

بایدن: موج تحول در جهان به سوی دمکراسی می‌رود

جو بایدن

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا روز چهارشنبه نهم فروردین در سخنرانی افتتاحیه دومین اجلاس دمکراسی ضمن تمرکز ويژه‌ای بر روسيه و چين گفت موج تحول در جهان به سوی آزادی و دمکراسی می‌رود.

آقای بایدن در سخنرانی ویدئویی خود از کاخ سفید به ۱۲۱ نفر از رهبران جهان که در این اجلاس مجازی شرکت داشتند٬ اعلام کرد که دولت آمریکا در یک بودجه جدید در سال جاری میلادی ۶۹۰ میلیون دلار به دفاع از دمکراسی در سراسر جهان اختصاص خواهد داد.

رئیس جمهوری آمریکا افزود:«معتقدم که دمکراسی چالش سرنوشت ساز زمانه ما است و امروز با افتخار می توانیم بگوییم که دمکراسی قوی تر می شود و نه ضعیف تر. در مقابل حکومت‌های خودکامه در جهان ضعیف تر می شوند و نه قوی تر.»

او اضافه کرد: «به دلیل تعهد رهبرانی که امروز در این اجلاس شرکت دارند و پیگیری و پشتکار مردم تمامی نقاط جهان که بر حقوق و آزادی خود تاکید می کنند ما شاهد موجی از تحول به سوی دمکراسی هستیم.»

تعداد رهبران شرکت کننده در اجلاس امسال در مقایسه با سال ۲۰۲۱ هشت نفر افزایش یافته است.

آقای بایدن در سخنان خود به اقدامات دولت آنگولا برای ایجاد یک نظام قضایی مستقل، طرح‌های مبارزه با فساد در جمهوری دومینیکن و کرواسی و رد ادعای دونالد ترامپ و حامیان او در مورد تقلب در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا توسط اکثریت رای دهندگان در انتخابات میان دوره‌ای کنگره این کشور در ماه نوامبر گذشته اشاره کرد.

خانه آزادی (فریدم هاووس) از پژوهشکده‌های مورد حمایت دولت آمریکا در گزارش اخیرش گفت که در سال ۲۰۲۲ دمکراسی در سراسر جهان تضعیف شده است٬ ولی تعداد کشورهایی که در برابر این موج مقاومت می کنند رو به افزایش است.

آقای بایدن در بخش دیگری از سخنرانی خود گفت:«ما در یک نقطه عطف تاریخی قرار داریم و تصمیم‌های ما روی روند تحولات جهان در دهه‌های آینده تاثیر خواهد داشت. رسالت ما تقویت این موج دمکراسی خواهی و بنای موفقیت‌های بیشتر بر پايه پیشرفت‌های اخیر است تا جهان باری دیگر در مسیر نادرستی حرکت نکنند.»

سفارت ایران در آتن نقش داشتن در طراحی حملات علیه اسرائیلی‌های یونان را رد کرد

رستوران اسرائیلی در آتن

سفارت جمهوری اسلامی ایران در آتن هرگونه ارتباط با طراحی حملات علیه شهروندان اسرائیلی در یونان از طریق دو پاکستانی متولد ایران را رد کرد.

سفارت جمهوری اسلامی روز چهارشنبه نهم فروردین با انتشار بیانیه‌ای مدعی شد که اخبار در این زمینه «صحنه‌سازی» است که به ادعای این سفارت «برای انحراف افکار عمومی از بحران داخلی» یونان منتشر شده است.

اشاره سفارت جمهوری اسلامی به اعتراضات اخیر ضددولتی در یونان است که پس از خروج مرگبار یک قطار از ریل به راه افتاد.

پلیس یونان روز سه‌شنبه هشتم فروردین از بازداشت اعضای یک «شبکه تروریستی» خبر داده که در صدد هدف قرار دادن اسرائیلی‌ها در این کشور بودند.

بر اساس گزارش پلیس یونان در این رابطه دو پاکستانی ۲۷ و ۲۹ ساله بازداشت شدند که متولد ایران هستند و قصد ترور اسرائیلی‌ها در مرکز آتن را داشتند.

کنستانتیا دیموگلیدو، سخنگوی پلیس یونان به خبرگزاری فرانسه گفت که «مغز» این تیم «یک پاکستانی است که خارج از اروپا زندگی می‌کند».

همچنین یک منبع پلیس که خواست نامش فاش نشود، گفت که این فرد در ایران زندگی می‌کند.

دولت اسرائیل تهران را متهم کرده که پشت این توطئه است و گفت که موساد برای شناسایی این شبکه به یونان کمک کرده است.

پیشتر نیز جمهوری اسلامی بارها به طراحی حملات علیه اسرائیلی‌ها در دیگر کشورها متهم شده است.

دولت رئیسی وزارت آموزش و پرورش را مقصر تاخیر در پرداخت حقوق معلمان دانست

در روزهای اخیر گزارش‌های ضدونقیضی از سوی مقام‌های وزارت آموزش و پرورش و رسانه‌ها درباره پرداخت حقوق معوقه معلمان منتشر شده است

محمد مخبر، معاون اول ابراهیم رئیسی، در نامه‌ای به رئیس‌جمهوری اسلامی از نتایج بررسی‌ها در مورد تاخیر در پرداخت حقوق اسفندماه معلمان ایران خبر داد و «علت اصلی» این تاخیر را «کوتاهی و نحوه اقدام وزارت‌ آموزش و پرورش» اعلام کرد.

در این نامه که روز چهارشنبه ۹ فروردین منتشر شد، آمده است: «پس از برگزاری جلسات متعدد با دستگاه‌های اجرایی و نظارتی و بررسی اسناد و مدارک و توضیحات دست‌اندرکاران مشخص شد کوتاهی و نحوه اقدام وزارت‌ آموزش و پرورش علت اصلی بروز مشکل بوده است».

مشخص نیست آیا دولت اقدام تنبیهی در زمینه این «کوتاهی» وزارت آموزش و پرورش در نظر دارد یا نه.

در روزهای اخیر گزارش‌های ضدونقیضی از سوی مقام‌های وزارت آموزش و پرورش و رسانه‌ها درباره پرداخت حقوق معوقه معلمان منتشر شده است.

در حالی که یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش و همچنین مقام‌های بانکی ایران اعلام کردند که حقوق اسفندماه «تمامی فرهنگیان» پرداخت شده، خبرگزاری تسنیم روز دوم فروردین گزارش داد: «بر اساس اعلام فرهنگیان، هنوز بخش زیادی از معلمان در استان‌های مختلف کشور حقوق اسفندماه خود را به ‌صورت کامل دریافت نکرده‌‌اند».

همچنین این خبرگزاری نوشت که حقوق مربوط به رتبه‌بندی معلمان نیز پرداخت نشد، اما معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش و پرورش پرداخت ‌نشدن معوقات رتبه‌بندی را تکذیب کرد.

اما آقای مخبر در نامه خود درباره حقوق معلمان بر اساس قانون رتبه‌بندی، تایید کرده که این حقوق واریز نشده است.

او وعده داد که قرار شده در آینده این حقوق معلمان « با فوریت محاسبه و پرداخت شود».

پیشتر رضا حاجی‌پور، سخنگوی کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس اعلام کرده که اعضای این کمیسیون «از نحوه رتبه‌بندی معلمان و محاسبه پرداختی‌های این طرح و نیز تاخیر در پرداخت حقوق فرهنگیان تا پیش از پایان سال گله‌مندی زیادی دارند».

وزارت آموزش و پرورش با داشتن آمار میلیونی حقوق‌بگیران فعال و بازنشسته، بزرگ‌ترین وزارتخانه دولتی از نظر پرداخت حقوق به‌ شمار می‌رود.

در حالی که هنوز مدارس ایران فعالیت خود را در سال جدید آغاز نکرده‌اند، معلمان از روز هشتم فروردین تجمع‌های اعتراضی خود را در سراسر کشور آغاز کرده‌اند.

نرخ دلار در بازار آزاد ایران به ۵۴ هزار تومان رسید

در ۹ روزی که از آغاز سال ۱۴۰۲ می‌گذرد، نرخ دلار چهار هزار و ۵۰۰ تومان رشد نشان می‌دهد

نرخ دلار در بازار آزاد ایران عصر روز چهارشنبه ۹ فروردین به حدود ۵۴ هزار تومان افزایش یافت.

نرخ دلار آمریکا در بازار آزاد ایران در این روز نسبت به روز سه‌شنبه تقریبا دو هزار تومان گران‌تر شد و به ۵۳ هزار و ۸۵۰ تومان اوج گرفت.

نرخ دلار در روز سه‌شنبه نیز نسبت به روز قبل از آن تقریبا ۹۰۰ تومان رشد کرد.

نرخ دلار از حدود ۲۶ هزار تومان در ابتدای پارسال به نزدیک ۶۰ هزار تومان در اسفند گذشته رسید، اما دوباره با روندی کاهشی به ۴۳ هزار تومان افت کرد.

با این حال کاهش نرخ دلار ادامه نیافت و از آن زمان این ارز دوباره نسبت به ریال ایران روندی صعودی گرفت و هم‌اکنون به مرز ۵۴ هزار تومان رسیده است.

در ۹ روزی که از آغاز سال ۱۴۰۲ می‌گذرد، نرخ دلار چهار هزار و ۵۰۰ تومان رشد نشان می‌دهد.

مقامات ایران هنوز اعلام نکرده‌اند که علت این نوسانات چشمگیر در بازار ارز کشور چیست.

در حالی که درآمدهای ارزی دولت افزایش یافته، اما مشخص نیست چرا ارزش ریال ایران مدام در حال سقوط است.
صادرات غیرنفتی ایران پارسال به ۵۲.۵ میلیارد دلار رسید که بالاترین میزان طی سال‌های گذشته بوده است. همچنین بر اساس برآورد اداره اطلاعات انرژی آمریکا، صادرات نفت ایران نیز با رشدی ۴۹ درصدی به ۵۸ میلیارد دلار رسیده است.

رشد نرخ دلار، هم درآمدهای ریالی دولت از محل تزریق ارز گران به بازار را افزایش می‌دهد و هم رشد تورم ناشی از سقوط ارزش ریال به معنی کسب درآمد غیرمستقیم دولت از جیب مردم است.

اسرائیل «پیشرفته‌ترین» ماهواره جاسوسی خود را به فضا پرتاب کرد

پرتاب یکی از ماهواره‌های اوفک در سال ۲۰۰۴

اسرائیل روز چهارشنبه ۹ فروردین نسل جدیدی از ماهواره جاسوسی «اوفِک» خود را که به گفته وزارت دفاع این کشور، نظارت مداوم بر فراز منطقه خاورمیانه را افزایش می‌دهد، در مدار زمین قرار داد.

اوفِک-۱۳ توسط شرکت دولتی صنایع فضایی اسرائیل تولید شده است که نخستین بار در سال ۱۹۸۸ یک ماهواره تولید کرد و در مدار زمین قرار داد.

این ماهواره با موشک شاویت بر فراز دریای مدیترانه و به سمت غرب پرتاب شد؛ مسیری که معمولا اسرائیل به عنوان یک اقدام احتیاطی در برابر سقوط احتمالی این فناوری حساس به‌دلیل نقص فنی و افتادن آن به دست همسایگان متخاصمش در خاورمیانه انتخاب می‌کند.

یواو گالانت، وزیر دفاع اسرائیل، بر روند پرتاب این ماهواره جاسوسی که از ماه‌ها قبل برنامه‌ریزی شده بود، نظارت کرد.

خبرگزاری رویترز نوشت این نظارت گالانت به این معنا است که او با وجود اعلام برکناری‌اش از سوی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در پی اختلافات بر سر اصلاحات قضایی این کشور، همچنان در سمت خود باقی خواهد ماند.

وزیر دفاع اسرائیل اعلام کرد: «ما به اثبات این موضوع ادامه خواهیم داد که حتی آسمان نیز برای تشکیلات دفاعی اسرائیل محدودیتی ایجاد نمی‌کند».

بواز لوی، مدیرعامل صنایع فضایی اسرائیل، نیز گفت که اوفِک-۱۳ «پیشرفته‌ترین در نوع خود و با قابلیت‌های رصد راداری منحصر به فرد است و جمع‌آوری اطلاعات را در هر شرایط آب‌وهوایی و شرایط دید امکان‌پذیر می‌کند».

پرتاب این ماهواره جاسوسی، در میانه تلاش‌های اسرائیل برای آمادگی نظامی علیه برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی است.

هفته گذشته، وبسایت آکسیوس به نقل از یک مقام بلندپایه اسرائیلی نوشت که این کشور به مقام‌های آمریکا و چند کشور اروپایی اطلاع داده است اگر جمهوری اسلامی غنی‌سازی اورانیوم را به بالای ۶۰ درصد برساند، ایران وارد قلمرو خطرناکی خواهد شد که می‌تواند باعث حمله نظامی اسرائیل شود.

آب ورودی به دریاچه ارومیه «به‌شدت» کاهش یافته است

محمدرضا کاویانپور، رئیس مؤسسه تحقیقات آب در وزارت نیرو، روز چهارشنبه، ۹ فروردین، خبر داد که طبق بررسی‌های این مؤسسه تحقیقات «آوردها به دریاچه ارومیه به‌شدت کاهش پیدا کرده است».

او تأکید کرد: «اکنون در دریاچه هم بحث افزایش دما و هم کاهش آوردها را داریم که دریاچه را با چالش مواجه کرده است.»

رئیس مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو احیای دریاچه ارومیه در مورد علت این کاهش شدید اخیر در ورود آب به این دریاچه توضیح دقیقی نداد و وضعیت احیای این دریاچه را «در گرو تغییرات شرایط اقلیم و آب و هوایی و بارش» دانست.

او در مورد وضعیت تلاش‌های دولت جمهوری اسلامی برای احیای این دریاچه خبری نداد.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، روز چهارشنبه نوشت که با در نظر گرفتن ۷۰ درصد تبخیر برای بارش‌های ثبت‌شده، کاهش آورد یک میلیارد متر مکعبی آب برای دریاچه رقم خورده است.

در دوره‌های اخیر انتقادها به دولت ابراهیم رئیسی در زمینه احیای دریاچه ارومیه افزایش پیدا کرده است.

۱۵ شهریور سال گذشته رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی از شفاف نبودن هزینه‌هایی خبر داد که تحت عنوان احیای دریاچه ارومیه انجام شده و گفت که بخشی از «اسناد هزینه‌های هنگفت احیای دریاچه ارومیه موجود نیست.»

سمیه رفیعی در این باره گفت: «هزینه‌های زیادی برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته که بعضی از اسناد آن موجود و برخی دیگر ناموجود است، اما این هزینه‌ها نتیجه‌ای مطلوب را در پی نداشتند.»

رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی افزوده بود: «عمده هزینه‌ها صرف مطالعات تکراری و بی‌حاصل شد و در عمل آن چه می‌بایست رخ می‌داد، رخ نداد.»

در حالی‌ که کارشناسان می‌گویند ۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک شده، مسعود تجریشی، مدیر پیشین دفتر برنامه‌ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه سال گذشته خبر داده بود که دولت سیزدهم ارائه اطلاعات برای برنامه‌ریزی احیای دریاچه را متوقف کرده است.

افزایش تقاضا برای بیمه شخص ثالث «قسطی» همزمان با افزایش هزینه بیمه

تصادف در یزد

همزمان با افزایش ۳۰ درصدی در میزان حق بیمه شخص ثالث، رسانه‌ها در داخل ایران از افزایش تقاضا برای پرداخت «قسطی» حق بیمه و پیش‌بینی ناتوانی مردم در بیمه کردن خود خبر می‌دهند.

با توجه به افزایش ۵۰ درصدی در هزینه دیه در سال ۱۴۰۲حق بیمه شخص ثالث نیز ۳۰ درصد افزایش یافته است.

در پی انتشار این خبر، وب‌سایت اقتصادی تجارت‌نیوز روز سه‌شنبه، هشت فروردین، این پیش‌بینی را مطرح کرد که بخشی از مردم به دلیل این افزایش قیمت‌ها، دیگر توان بیمه کردن خودروی خود را نداشته باشند.

حال بر اساس آمارهای موجود، تقاضا بیشتر به سمت خرید قسطی بیمه شخص ثالث رفته است و در مقابل، خرید یا تمدید بیمه‌ بدنه خودرو کاهش چشمگیری داشته است.

با توجه به افزایش تورم در کشور و گرانی اغلب کالاها از جمله کالاهای اصلی تجارت‌نیوز در این باره نوشت: «حق بیمه شخص ثالث در سال جدید ۳۰ درصد افزایش می‌یابد و این موضوع می‌تواند به معنی حذف خدمات بیمه از سبد مصرفی خانوارهای بیشتری باشد.»

با وجود این که کاهش تقاضا برای بیمه‌نامه به مذاق شرکت‌های بیمه هم خوش نمی‌آید، این افزایش نرخ بیمه تا حد زیادی ناگزیر است. زیرا نرخ حق بیمه تابع دو مولفه میزان سرمایه و میزان خطر است و از ضرب این دو مولفه به ‌دست می‌آید.

با توجه به فرسودگی ماشین‌آلات، دستگاه‌ها، خودروها و وضعیت نامناسب جاده‌ها، میزان ریسک افراد حقیقی و حقوقی بالا رفته و بیمه‌گران ناچارند که نرخ حق بیمه را افزایش دهند.

طبق نظر کارشناسان صنعت بیمه، اگر شرکت‌های بیمه نرخ حق بیمه خود را متناسب با میزان سرمایه و ریسک افزایش ندهند، در یک بازه سه تا پنج ساله ورشکسته می‌شوند.

در ایران تمامی اشخاصی که در یک حادثه تصادف، زیان مالی و جانی می‌بینند تحت پوشش بیمه شخص ثالث قرار دارند.

این بیمه هزینه‌های مربوط به درمان، فوت و خسارت به اموال را جبران می‌کند. در این گونه اتفاقات، راننده مقصر هم می‌تواند از مزایای بیمه حوادث راننده که شاخه‌ای جدید از بیمه شخص ثالث به شمار می‌آید، استفاده کند.

در بیمه شخص ثالث، مالک وسیله نقلیه، شخص اول به شمار می‌رود.(شخص اول در اکثر بیمه‌نامه‌ها تحت عنوان بیمه‌گزار شناخته می‌شود.)

شخص ثانی شرکت بیمه است که متعهد به جبران هزینه‌ها طبق بیمه‌نامه است. شرکت بیمه در بیمه‌نامه با عنوان بیمه‌گر درج می‌شود. در نهایت، شخص ثالث فرد زیان‌دیده در حوادث رانندگی است.

تهدید چین به اقدام «قاطع» در صورت دیدار رئیس‌ جمهور تایوان با مک‌کارتی

تسای اینگ-ون، رئیس‌جمهور تایوان قرار است با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا دیدار کند

چین روز چهارشنبه تهدید کرد که در صورت انجام دیدار برنامه‌ریزی‌شده تسای اینگ-ون، رئیس‌ جمهور تایوان، با رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، با آن «قاطعانه مقابله کند».

خانم تسای اینگ-ون روز چهارشنبه، ۹ فروردین، عازم ایالات متحده شد و از آنجا به گواتمالا و بلیز می‌رود تا روابط خود را با متحدان دیپلماتیک کشورش تقویت کند. او سپس به کالیفرنیا می‌رود و قرار است در آنجا با کوین مک‌کارتی، رئیس جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان آمریکا، دیدار کند.

چین جزیره تایوان با جمعیت ۲۳ میلیون نفر را یکی از استان‌های خود می‌داند که پس از پایان جنگ داخلی هنوز نتوانسته آن را به بقیه قلمرو خود ضمیمه کند.

پکن بر اساس «اصل چین واحد» به کشورهای خارجی اجازه نمی‌دهد که همزمان با چین و تایوان روابط دیپلماتیک داشته باشند.

ژو فنگلیان، سخنگوی دفتر امور تایوان در دولت چین، روز چهارشنبه گفت: «اگر تسای با مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا وارد تعامل شود، این اقدام تحریک‌آمیز دیگری خواهد بود که به‌ طور جدی اصل چین واحد را نقض می‌کند، حاکمیت و تمامیت ارضی چین را تضعیف می‌کند و صلح و ثبات را در سراسر تنگه تایوان تضعیف می‌کند.»

سفر تازه رئیس‌ جمهور تایوان به دنبال تصمیم هندوراس در ماه جاری مبنی بر گشایش روابط دیپلماتیک با پکن صورت می‌گیرد.

بلیز و گواتمالا در میان ۱۳ کشوری هستند که همچنان با تایپه مناسبات رسمی دارند.

خانم تسای پیش از آغاز سفر خود به خبرنگاران در فرودگاه گفت: «فشار خارجی مانع عزم ما برای جهانی شدن نخواهد شد. ما آرام و مطمئن هستیم. تسلیم نخواهیم شد و (دیگران) را تحریک نخواهیم کرد.»

بیشتر

XS
SM
MD
LG